Chleb pszenno-żytni na piwie

sd_silver

Member
Wrz 20, 2004
1,464
0
0
Puszysty, z chrupiąca skórką

chleb2jt.jpg

składniki
4-4,5 szklanki maki pszennej tortowej
1 szklanka maki żytniej razowej
1 szklanka mąki pszennej razowej
1 szklanka wrzącej wody
1 szklanka jasnego piwa
2 łyżki miodu
4 dag drożdży
1 łyżka soli


sposób przygotowania
Ręcznicy:
Jeśli miód jest gęsty należy go stopić. Wymieszać drożdże z miodem, dodać 2 łyżki maki i odstawić na 15 min. Do miski wlać drożdże, dodać mąki i sól. Piwo wymieszać z wodą. Dodać do maki, wyrobić na ścisłe, nie klejące się do rak ciasto. Odstawić aż podwoi swoją objętość. Przełożyć do dwóch wysmarowanych i wysypanych bułką tartą foremek. Odstawić na 30 min, aż mocno wyrośnie. Można posypać sezamem, makiem, ziarnami słonecznika. Nagrzać piekarnik do 220 stopni, wstawić chleby i od razu zmniejszyć temperaturę do 160 stopni. Piec oko 40 min, sprawdzając patyczkiem, czy chleb się upiekł. Jeśli piekarnik ma taką funkcję to ostanie 10 min. piec tylko od dołu. Wystudzić na kratce, tak aby powietrze miało dostęp od spodu chleba

Maszynowcy:

Chleb należy zrobic z połowy porcji. Jeśli miód jest gęsty należy go stopić. Woda może być zimna. Włozyć wszytkie składniki do maszyny. Program Normal (3,5 godz.)
 

Penia

Member
Wrz 15, 2004
376
0
0
To ja sie wpiszę tu pierwsza, bo chlebek wart jest zrobienia. Jest to jeden z moich pewniaków i dla ręczników jest doskonały do zrobienia, i bardzo wdzięczny, bo zawsze wychodzi. Od kiedy znam ten przepis w mojej lodówce stoi zawsze piwo :lol:
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
Ja tez bardzo czesto robie ten chlebek - ale wyrabiam w maszynie i pieke w piekarniku. Pyszny jest

pzdr
yenn
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Skleroza nie boli

To jest jeden z trzech ulubionych chlebków mojej rodzinki, robiłam go kilka razy, dzielę składniki na dwie części, wyrabiam w TM i piekę w keksówce. Chlebek jest pyszny, polecam go wszystkim :mrgreen:
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Chlebek smaczny, ale w maszynie troszkę mi przysiadł i środek był troszkę za wilgotny po przekrojeniu. Piwa nie czułam wogóle :lol:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
No właśnie! Wspaniały chleb! Mi z połowy porcji zajmuje prawie calą foremkę! jest znakomity! Tylko nie chce mi się drożdzy rozrabiać... może dać suszone... dałoby się?
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0




Upiekłam w maszynie z połowy porcji składników.. dobry, ale troche za słodki jak dla nas.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
podnosze sobie, bo strasznie daleko spadl i nie moge znalezc.

Jak zwykle u mnie baaardzo geste ciasto pomimo zwiekszenia ilosci wody.
Zobaczymy jak wyrosnie i co z tego wyniknie. Poprzednio dalam conajmniej 50% wszystkich plynow wiecej.
Nie wlacze od poczatku wyrabiania, bo strasznie pozno bym go musiala wytrzachiwac z kubelka.

Najlepiej go wspominam jak pieklam w piekarniku 2 bochny z calosci i zapomnialam calkowicie o plynach. Troche twardawy wyszedl, ale kolezanka i tak sie bardzo cieszyla z darowanego :lol: :lol: :lol: :lol:
 

basik6

Member
Gru 29, 2008
87
0
6
hejka! Mój mąż zażyczył sobie chleb piwny do golonki, właśnie go upiekłam - jest wspaniały, nawet dla mnie - osoby która nie lubi piwa. Naprawdę chlebek wyszedł rewelacyjnie.
 

marysiek

Member
Kwi 15, 2009
21
0
0
zrobiłam go dziś z połowy porcji, kurcze blade, żałuję że nie z całej, bo bardzo dobry i udał mi się mimo, że za bardzo się do niego nie przyłożyłam (tak to jest mieć w domu małego ssaka
icon_smile.gif
) - to znaczy, że świetny przepis skoro tyle wybacza
icon_smile.gif

pokroiłam go na ciepło, więc wygląda na trochę "sfilcowany"
icon_smile.gif
aaa no i pierwszy raz przy tej okazji piekłam sposobem Mirabelki wkładając do zimnego piekarnika - zadziałało
icon_smile.gif

no i ciekawe czy by ten chleb wyszedł ( i jak) z piwem karmelowym...albo miodowym
DSC_0949.JPG