Chleb pszenno-żytni

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Chlebek ten można piec, w maszynie do chleba albo tylko wyrobić w niej , a upiec w piekarniku.

350ml wody (ja daję 300ml wody + 50 ml mleka)
1 łyżka cukru(1 płaska miarka z maszyny)-ja daję 1 łyżkę miodu
2 łyżeczki soli(2 małe płaskie miarki z maszyny)
1łyżka otrąb
1łyżka siemienia lnianego
1 łyżka płatków owsianych
2 łyżki oleju
100g zakwasu
550g mąki-np. pół pszennej i pół żytniej(mieszam mąki różne-pszenna typ 650 z grahamką lub orkiszową itd)
1dag drożdży świeżych(rozpuszczone w 1łyżce wody ze szczyptą cukru)

Włożyć wszystkie składniki do wiaderka z maszyny, w podanej kolejności.Po wsypaniu zmieszanej mąki- na środek wlać rozpuszczone drożdże i włączyć program podstawowy(na 3h).Po sygnale można wrzucić np.podprażone na suchej patelni pestki słonecznika, zioła,suszone pomidory, w zależności co lubimy.Np. do chleba, który piekę z mąki pszennej białej i graham-dodaję kilka pokrojonych śliwek suszonych, a do pszenno-żytniego- dodaję zioła prowansalskie i czosnek.

Można przed ostatnim wyrastaniem wyjąć ciasto z maszyny,troche odgazować i włożyć do foremki.Odstawić do wyrośnięcia na ok 1h.w ciepłe miejsce.Piec 40 min. w temp. 200st.C.Na czas pieczenia -do piekarnika włożyć naczynie z wrzącą wodą.W czasie pieczenia można kilka razy spryskać go wodą.

To jest przepis od renigliwice
anbetung.gif
.Według niego praktycznie zaczęłam piec chleby i jest często wykorzystany u mnie- dlatego szczegóły i dodatki oraz pieczenie bez maszyny-to poprostu podałam z moich małych doświadczeń.

Polecam do upieczenia ten chlebek.
 

Załączniki

  • DSCN0136.JPG
    DSCN0136.JPG
    1.2 MB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
A taki jest z piekarnika.
DSCN0144.JPG
DSCN0145.JPG

 

Załączniki

  • DSCN0144.JPG
    DSCN0144.JPG
    1.2 MB · Wyświetleń: 0
  • DSCN0145.JPG
    DSCN0145.JPG
    1.3 MB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
izunia2007 @ 6 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=819411Mariaanna - to Twoja maszyna sama nie odgazowuje ciasta?chodzi mi o dwukrotne kilksekundowe zagniatanie.A chlebek z maszyny bedzie zawsze pieknie przypieczony z wierzchu jak go posmarujesz roztrzepanym jajkiem.
Izunia- moja maszyna odgazowuje ale po wyjęciu ciasta z wiaderka i jednorazowym złożeniu -łatwiej mi się formuje. Jeśli chodzi o smarowanie jajkiem, to smaruję nim inne wypieki oprócz chleba.
wink.gif
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
gatita @ 13 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=822457O matko !! Ale ze mnie ciemna masa
dump.gif
Ja myślałam, że ta mąka nadaje się tylko żurku
icon_redface.gif

Czyli robisz normalny klasyczny zakwas ?
gatita-mój zakwas ma już ponad rok, więc teraz to ja go tylko dokarmiam tzn. jeśli wezmę 10dag zakwasu ze słoika to na to miejsce wsypuję 5dag mąki(u mnie żurkowa) , 5 dag letniej wody i wszystko mieszam.Odstawiam w ciepłe miejsce na kilka godzin, a póżniej chowam do lodówki .
Na początku, żeby zrobić zakwas to do 1 litrowego słoja dawałam po kilka łyżek mąki i wody mieszając tak chyba przez 5 dni. Trzymałam go ,w ciepłym i zacisznym miejscu aż zaczął pięknie pachnieć i bąblować.
Dużo czytałam na temat zakwasu i dopiero odważyłam się go zrobić.Dzięki tym wszystkim dziewczynom
które dzielą się swoimi wiadomościami
anbetung.gif
piekę regularnie chleb domowy i bardzo się cieszę z tego powodu.Jeżeli pytasz mnie czy to jest taki sam zakwas jak- na żurek to odpowiadam, że on jest tylko podobny. :wink:Nie wiem czy to co napisałam jest dla ciebie zrozumiałe.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: