Kurczak z cytryną po kopenhasku*

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Kurczak z cytryną po kopenhasku "a la Nyhavn"

To zapewne nie jest potrawa narodowa, ale własnie takiego kurczaka mieliśmy przyjemność jeść w Kopenhadze w restauracji przy Nyhavn. Mówię "mieliśmy przyjemność" bo połączenie kurczaka z cytryną jest zaskakujące i wspaniałe. Bardzo polecam
icon_smile.gif


S4021775.JPG

pierś kurczaka
kajzerka
sałata lodowa
cytryna
ser żółty
majonez
ajvar

sos sojowy
słodka papryka

1. Przygotować grzanki czosnkowe.
Kajzerkę kroimy w plastry.

Przygotowujemy masło czosnkowe:

Do 1/5 kostki miękkiego masła dodajemy przeciśnięty ząbek czosnku oraz ulubione zioła - w moim przypadku to bazylia, estragon i majeranek.

Smarujemy kromki masłem i zapiekamy w piekarniku na rumiano.

2. Kurczaka rozbić, wykroić kotlety, skropić sosem sojowym i posypać śłodka papryka. smazyć na patelni grillowej.

3. W czasie, kiedy kurczak się smaży, na każdym talerzu połozyć grzankę, posmarować ją 1 łyżeczką majonezu. Następnie połozyć liść sałaty lodowej a na to plasterek żółtego sera.

4. Cytrynę dobrze umyć, obrać ( bardzo dobrze obiera się obieraczką do warzyw), pokroić na plasterki, a potem w kostkę, usuwając pestki. Zasypać ją łyżeczką cukru, wymieszać.

5. Na przygotowanych grznakach położyć kurczaka, na nim rozłożyć po porcji cytryny - ok. 2 łyżeczki. Na wierzchu dajemy łyżeczkę ajvaru. Ajvar mozna zastapić salsą pomidorowo-paprykową.



Gotowe - szybko, prosto a efekt na prawdę bardzo smaczny!
 

Załączniki

  • S4021775.JPG
    S4021775.JPG
    40.5 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Kupiłam, choć mam w planach produkcję własnego, przed czym powstrzymuje mnie nagminny brak czasu i odrobina lenistwa, bo ten kupny jest na prawdę dobry
icon_smile.gif
. Jest firmy Podravka, w wersji łagodnej i ostrej. Z kupieniem nie ma jakichś szczególnych problemów, w supermarketach i duzych spożywczych.

Rolnik tez go robi, widziałam w serii z takimi ładnymi słoiczkami sześciokątnymi.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sywla

Member
Sty 3, 2008
481
0
0
Wczoraj w pracy ten przepis zwrócił moją uwagę. Na obiadokolację miałam piersi kurczaka, ale do końca nie byłam pewna co z nimi zrobię. A że przepis jest szybki od razu go wypróbowałam. Dokupiłam tylko sałatę lodową, niestety nie dostałam ajvaru.
Piersi przcięłam płasko na pół i nie rozbijałam ich, usmażyłam je tak na patelni grilowej i oprócz papryki słodkiej i sosu sojowego zapodałam inne przyprawy, bo zanim znalazłam przepis cyce były juz zamarynowane. Resztę zrobiłam jak w przepisie oprócz ajvaru bo go nie było akurat w sklepie, ale zastąpiłam go czerwonym pesto.
Niestety zdjęcia nie mam, ale dołączę następnym razem bo będę wracać do tego przepisiku
mniam.gif
.
Pycha i polecam. Takie połączenie delikatnego grilowanego kurczaka, sałaty lodowej, tej słodkiej cytrynki, czosnkowych grzanek daje wyjątkowy smak.
Rewelacja
daumen.gif
 

sywla

Member
Sty 3, 2008
481
0
0
Mała Mi zapomniałam dodać, że przywiozłaś świetny przepis z Kopenhagi
icon_mrgreen.gif
.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ogromnie się cieszę, że Ci smakowało, Sywla!
icon_biggrin.gif
wink.gif
 

adrijah

Member
Maj 18, 2007
2,666
12
38
Jak myślisz, który Ajvar będzie do tego lepszy, łagodny czy pikantny? bo jutro będę robiła
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
icon_smile.gif


ja dałam ten łagodny, ale myślę, że i ostry by pasował - zależy, jaki wolisz
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Dołączam zdjęcie z widokiem na Nyhavn w Kopenhadze:

nyhavn.jpg


W 1167 roku na polecenie biskupa Absaloma wzniesiono warownię, która miała chronić Havn. Była to pierwotna nazwa portu. Do tego czasu miejsce to było małym, niewiele znaczącym portem. Wkrótce jednak uległo to zmianie i osada stała się ważnym węzłem morskich szlaków komunikacyjnych i błyskawicznie urosła do rangi kwitnącego centrum handlowego. Początkowo do nazwy Havn dodano słowo Kobmandens, oznaczające kupca. Na przełomie XIV i XV wieku Port Kupców ostatecznie przekształcono na Kobenhavn.
Obecnie nie znajdziemy tu już dawnego portu handlowego, jednak do brzegów Nyhavn ciągle przybijają stare żaglowce. Można także z tego miejsca udać się w rejs statkiem wycieczkowym po kanałach. Nyhavn stanowi teraz elegancką część miasta, skupiającą mnóstwo restauracji, warto odpocząć w jednej z nich i zjeść smaczny posiłek.
 

Załączniki

  • nyhavn.jpg
    nyhavn.jpg
    25.6 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

adrijah

Member
Maj 18, 2007
2,666
12
38
zrobiłam
icon_smile.gif


świetne połączenie smaków, bardzo mi się spodobało
icon_smile.gif


musiałam trochę pokombinować z grzanką, bo nie mam niczego do wyciśnięcia czosnku, więc posmarowałam kromkę masłem, posypałam połową kostki czosnkowej knorr i posypałam bazylią. resztę zrobiłam wg Twojego przepisu i było pyszne
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • kurczakkopenhaski100_8713podpis.JPG
    kurczakkopenhaski100_8713podpis.JPG
    25.2 KB · Wyświetleń: 0

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Adrijah, ogromnie się cieszę! Śliczne, apetyczne zdjęcie
icon_biggrin.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Tym razem nie na grzance, a w towarzystwie frytek

nyhavn.JPG
 

Załączniki

  • nyhavn.JPG
    nyhavn.JPG
    111.1 KB · Wyświetleń: 0