Batoniki serowo-karmelowe z orzechową kruszonką

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Do zrobienia tych batoników zainspirował mnie wpis na blogu Małgoś.dz. o kruchych kwadratach z serem i czekoladą: http://pieprzczywanilia.blogspot.com/2008/...i-czekolad.html oraz następny wpis z tego samego bloga o maślano karmelowych ciasteczkach: http://pieprzczywanilia.blogspot.com/2008/...la-sodkich.html Połączyłam poniekąd oba przepisy dodając parę innych rzeczy i powstały bardzo smaczne batoniki, przepis poniżej:

Składniki na blachę o wymiarach ok. 25x40 cm, wychodzi ok. 30 batoników

Ciasto:

- 1 szklanka płatków owsianych
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 200 g masła zimnego w kawałkach
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 1/2 łyżeczki soli

dodatkowo:
- 10 dag orzechów laskowych lub innych

Nadzienie:

- 1/2 kg serka kremowego
- 1 mała puszka masy krówkowej
- 2 jajka
- 1 łyżka maizeny/mąki ziemniaczanej/budyniu waniliowego (ja użyłam custardu w proszku)
- 1/2 szklanki cukru
- 1 łyżka cukru waniliowego

Składniki ciasta wrzucić do malaksera i wyrobić do otrzymania kruszonki, lub rozetrzeć szybko palcami. Połowę ciasta wysypać do formy wyłożonej papierem do pieczenia, lekko ugnieść i podpiec w 200*C przez ok. 10 minut. Do pozostałej części kruszonki dodac rozdrobnione orzechy (mogą byc zmielone całkowicie, u mnie raczej w dużych kawałkach) i odstawić na bok.
Ser przełożyc do miski, wymieszać z cukrem i maizeną, dodać jajka i ponownie wymieszać. Ser wyłożyć na podpieczony spód, na to wyłożyć kleksy masy krówkowej i lekko przemieszać widelcem aż zrobią sie esy-floresy. Resztą ciasta z orzechami posypać równomiernie nadzienie i piec wszystko ok. 30-35 minut w 180*C. Kroić po wystygnięciu na podłużne kawałki - batoniki.

batoniki_ser_orzech11.jpg
 

Załączniki

  • batoniki_ser_orzech11.jpg
    batoniki_ser_orzech11.jpg
    61.6 KB · Wyświetleń: 1

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Małgosiu, robisz tak piękne zdjęcia więc nic dziwnego że inspirują
herzen.gif


Zapomniałam dopisać, że mimo użycia słodkiej masy krówkowej batoniki wcale nie są przesłodzone, IMO sa w sam raz, a ci co lubią super słodko mogą dodać jeszcze kawałki czekolady jak w przepisie Małgosi na kwadraty serowe
icon_smile.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Uuu aż tak
fiesgrins.gif
Ale pewnie nie możesz teraz sera, a jak nie sera to mleka, a jak nie mleka to czegoś jeszcze innego
knuddel.gif