Błyskawiczne ciastka francuskie z owocami

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Spotkała mnie dzisiaj dość zabawna historia. Kiedy spokojnie odpoczywałam po obiedzie, zadzwonił telefon,że za dwie godziny będę miała na herbacie niespodziewanych gości. Wpadłam w popłoch, bo wczorajsze owoce w cieście rumowym już prawie zjadłam, zresztą na zimno nie są dobre, co powinnam w tej sytuacji zrobić? Na szczęście na jutrzejszą herbatę miał ktoś przyjść i już wcześniej rozmrażałam ciasto francuskie. Ale to na jutro, a co dzisiaj? Ciasto okazało się prawie rozmrożone, więc zrobiłam w kuchni tropiki, żeby przyspieszyć ten proces. Udało się. W domu było kilka jabłek, więc zabrałam się do dzieła, które w efekcie uwieńczył zdjęciem jeden z gości, bo akurat miał przy sobie aparat.

Jab_ka_we_francuskim_cie_cie.jpg

Składniki
mrożone ciasto francuskie ( z masłem, a nie z margaryną)
4 kruche jabłka
sok z cytryny
cukier waniliowy
sporo cukru pudru do posypania

Rozmrożonego ciasta nie wałkowałam, tylko po wyprostowaniu pokroiłam w kwadraty o boku 6 - 7 cm, chyba nie wszystkie równe, bo wyszło mi 15 kwadratów. Jabłka obrałam, pokroiłam na ćwiartki, wykroiłam gniazda nasienne i każdą ćwiartkę przekroiłam poprzecznie na pół. Jabłka ułożyłam na kwadratach ciasta, na 4 położyłam połówki brzoskwiń z puszki, które zostały mi z wczorajszego dnia, pokropiłam wszystkie owoce sokiem z cytryny i posypałam cukrem waniliowym. Przedtem nagrzałam piekarnik do 200 st. Dwa przeciwległe (po przekątnej) rogi ciasta skleiłam razem i ułożyłam ciastka na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piekłam jakieś 15 - 20 minut. Niektóre zaczęły już trochę za bardzo się przyrumieniać, co widać na zdjęciu, ale wszystkie doskonale się upiekły. Gorące obficie posypałam cukrem pudrem, żeby były słodkie. Nie umiem powiedzieć, które były lepsze - te z jabłkami, czy te z brzoskwiniami. Chyba smakowały, niezależnie od nadzienia, bo wszystkie zostały zjedzone, a ja zachowałam twarz dobrej gospodyni. Tylko co podam jutro?
 

Załączniki

  • Jab_ka_we_francuskim_cie_cie.jpg
    Jab_ka_we_francuskim_cie_cie.jpg
    272.7 KB · Wyświetleń: 2

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
seniorka @ 16 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=776309Tylko co podam jutro?
Błyskawiczne na oleju Ruzi?

Zamroziłam francuskie, bo kiedys nie zużyłam. Jak nie bede miala pomyslu na ciasto to zrobie takie ciasteczka
daumen.gif

A tu podobne z francuskiego Paulinki
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dziękuję Ilonko, że się odezwałaś. To dobry pomysł na ciasteczka Ruzi, żeby podać je dzisiaj, ale ja gnana niepokojem już rano kupiłam ciasto francuskie i skorzystam z przepisu Paulinki. Wczoraj wpadłam w taki popłoch, że nie zdążę nic zrobić, że wymyśliłam na poczekaniu coś z niczego. Byłby kłopot, gdybym nie miała jabłek, bo została mi tylko puszka gruszek, a nie wiedziałabym, jak się zachowają w czasie pieczenia. Dzisiaj, dzięki Tobie, będę miała bogato instrumentowane nadzienie i nie będę musiała się wstydzić. Dziękuję
wink.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Tymi wczorajszymi też sie nie musisz wstydzic
icon_exclaim.gif
 

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
seniorka @ 17 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=776464Dziękuję Ilonko, że się odezwałaś. To dobry pomysł na ciasteczka Ruzi, żeby podać je dzisiaj, ale ja gnana niepokojem już rano kupiłam ciasto francuskie i skorzystam z przepisu Paulinki. Wczoraj wpadłam w taki popłoch, że nie zdążę nic zrobić, że wymyśliłam na poczekaniu coś z niczego. Byłby kłopot, gdybym nie miała jabłek, bo została mi tylko puszka gruszek, a nie wiedziałabym, jak się zachowają w czasie pieczenia. Dzisiaj, dzięki Tobie, będę miała bogato instrumentowane nadzienie i nie będę musiała się wstydzić. Dziękuję
wink.gif
Seniorko, ale bez względu na okoliczności nie miałabyś się czego wstydzić - nawet dobra gospodyni może nie mieć czasu, ochoty bądź możliwości upiec dla zwłaszcza niezapowiedzianych (!) gości domowych słodkości
icon_wink.gif
. Pozdrawiam
icon_smile.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dzisiaj upiekłam z ciasta francuskiego owocowe ciasteczka ze śliwkami. Pokroiłam arkusz rozmrożonego ciasta francuskiego na prostokąciki 4- 5cm x 6 cm i obłożyłam ćwiartkami wydrylowanych węgierek. Nie zawijałam rogów, upiekły się płaskie, więc może mniej atrakcyjne, ale posypane dużą ilością cukru pudru smakowały wyśmienicie.