Kruche pierożki z grzybami*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Często, zamiast uszek, do barszczu podaję kruche pierożki, które są dla mnie łatwiejsze do zrobienia z powodu ciasta. Przepis z miesięcznika "Ty i Ja".

Składniki na ciasto
20 dkg mąki
12 dkg masła
1 jajko
łyżka kwaśnej śmietany (22%)
1/2 łyżeczki soli

Farsz
5 -8 dkg ugotowanych suszonych grzybów
cebula
łyżka tartej bułki
1 jajko
sól, pieprz
1,5 łyżki masła

Zaczynamy od przygotowania farszu. Grzyby siekamy bardzo drobno, po czym przesmażamy je na maśle z drobniutko posiekaną cebulą. Dodajemy łyżkę tartej bułki i dla uzyskania większej spoistości farszu - jedno surowe jajko. Farsz solimy i pieprzymy do smaku.
Z wymienionych składników, siekając je najpierw nożem, przygotowujemy kruche ciasto, zawijamy w folię spożywczą i na pół godziny odkładamy do lodówki. Po tym czasie rozwałkowujemy na grubość 3 mm, wycinamy kółka kieliszkiem do wina, nakładamy na każdy krążek nieco farszu i zlepiamy, formując zgrabne pierożki. Układamy je na blasze i pieczemy w gorącym (200st.) piekarniku na złoty kolor. Podajemy je ciepłe. Doskonale smakują również odgrzewane w piekarniku, czyli nie trzeba przygotowywać ich tego samego dnia, co pozwala nam rozłożyć sobie prace kuchenne w odpowiadającym nam czasie. Zamiast grzybowego, można też przyrządzić farsz z kapusty.
 

jagienka

Member
Wrz 18, 2004
1,287
0
0
U mnie te pierozki sa zelaznym dodatkiem do czystego czerwonego barszczu wigilijnego.
Moj przepis pochodzi wprawdzie z ksiazki "W staropolskiej kuchni", ale jest wlasciwie identyczny.
Robie je wczesniej i mroze
icon_smile.gif
W tym roku juz czekaja w zamrazarce, zrobione jako jedno z pierwszych dan swiatecznych.

A miesiecznik "Ty i Ja" przywoluje wiele milych wspomnien
icon_smile.gif
To bylo chyba najlepsze tego gatunku pismo ukazujace sie w siermieznej Polsce Ludowej.
Szkoda, ze nie moge do niego znow, jak za dawnych lat, zerknac!

P.S. Ha! To JEST ten sam przepis, bo wlasnie wygooglowalam informacje, ze autorzy ksiazki "W staropolskiej kuchni" Maria Lemnis i Henryk Vitry pisywali "na tematy kulinarne początkowo do miesięcznika "Ty i Ja".
Pozdrawiam
icon_smile.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Właśnie miałam Ci podpowiedzieć, że to ci sami autorzy, a ściśle rzecz ujmując autor, bo te dwa pseudonimy przyjął jeden z redaktorów miesięcznika Ty i Ja. Napisał jeszcze jedną książkę, której niestety nie mam "Dla samotnych i zakochanych". Poluję na nią w antykwariatach, ale jak do tej pory bez skutku. To był wybitny smakosz i gawędziarz kulinarny.
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,891
212
63
O, tę ja mam! To była jedna z pierwszych książek, z których korzystałam jako dziecko, np. robiłam kisiel i budyń - mama ją miała, jeszcze z lat 70.
icon_smile.gif
A potem, jako dorosła osoba, uczyłam się z niej gotować dla męża.
Gdzieś ją niedawno widziałam.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jagienka

Member
Wrz 18, 2004
1,287
0
0
Tak, tez gdzies czytalam, ze to byl jeden pan w 2 osobach :D
O, tu jest wiecej na ten temat
http://adamczewski.blog.polityka.pl/?p=131
("Autor, muzykolog, podpisywał się Maria Lemnis i Henryk Vitry a nazywał się Tadeusz Żakiej i prowadził rubrykę kulinarną w miesięczniku Ty i Ja".)

A ksiazki mam! I to obie! (choc ta dla zakochanych to juz wlasciwie bez okladki jest).
Stoja na polce w mojej kuchni i zaladam do nich.
I to nawet nie tylko wtedy, ggdy chce cos z nich ugotowac, a takze i wtedy gdy mam ochote poczytac.
Jak to drzewiej bywalo, w kuchni staropolskiej.
Albo powspominac dawne, choc z autopsji znane
icon_redface.gif
czasy, kiedy tez sie bylo mlodym i zakochanym (i zylo w kraju, gdzie wszystko sie "dostawalo", a do sklepow "rzucano" towar) - tez juz niemalze tak odlegle jak te staropolskie
icon_mrgreen.gif

A przepisy sa w niej genialne: proste, szybkie i zawsze sie udajace i smaczne
icon_smile.gif


P.S. A z takich dobrych, starych ksiazek kucharskich mam jeszcze Marii Iwaszkiewicz "Gawedy o jedzeniu" i "Gawedy o przyjeciach".
Ona kiedys tez i w "Przekroju" rubryke kulinarna prowadzila (jeszcze przed Janem Kalkowskim, a przez jakis czas chyba na zmiane?).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Cos mi sie wydaje, ze w tym roku zamiast uszek, beda te pierozki
icon_biggrin.gif

Wyszly rewelacyjne!!! Dzis zrobilam juz na wigilie i zamrozilam
icon_biggrin.gif

Ciasto kruche znow, jak marzenie
icon_biggrin.gif

Miekkie i elastyczne, wspaniale!
- Za kazdym razem, gdy wyprobuje jakies nowe kruche ciasto i okazuje sie, ze jest znakomite, obiecuje sobie,
ze juz zawsze bede robic tylko te
icon_mrgreen.gif

A guzik
icon_wink.gif
bo ciagle probuje nowych, choc ulubionych, takich pewniakow, mam juz kilka
icon_biggrin.gif

Nie zaluje. -Tym rowniez sie nie rozczarowalam i od razu wskoczylo na liste tych "jednych z naj"
icon_biggrin.gif

Nie wiem czy tak ma byc, ale po upieczeniu i sprobowaniu, oczywiscie
icon_wink.gif
- pierozki troche sie rozwarstwialy i przypominaly ciasto francuskie
icon_biggrin.gif

Super sa i w smaku bardzo smaczne!!
Z calej porcji wyszlo mi przeszlo 40 sztuk, ale to zdecydowanie za malo i na dniach bede jeszcze dorabiac
icon_biggrin.gif

Przyznaje, ze grzyby wzielam "na oko" i bardzo sie zdziwilam, bo nie zostalo ani farszu ani ciasta.
Jak "w pysk strzelil"
icon_eek.gif
-Wycyrklowalam z tym farszem, jak nigdy
icon_eek.gif
icon_mrgreen.gif


Seniorko! Bardzo dziekuje za swietny przepis
bussi.gif
cvety.gif
anbetung.gif

-Twoje przepisy wcale nie trzeba wczesniej testowac, aby przekonac sie, czy wyjda i czy beda smaczne.
Mozna robic w ciemno i nigdy sie czlowiek nie rozczaruje
icon_biggrin.gif

(tzn. ja do tej pory tak mam/mialam
icon_wink.gif
)
Bardzo Ci dziekuje, ze dzielisz sie z nami przepisami
anbetung.gif
cvety.gif


kruche_pierozki.JPG

Farsz wyglada, jakby to byly pierozki z nutella
icon_mrgreen.gif

- ale to grzyby, moge przyrzec
icon_wink.gif
icon_mrgreen.gif


kruche_pierozki__1_.JPG
 

Załączniki

  • kruche_pierozki__1_.JPG
    kruche_pierozki__1_.JPG
    51.5 KB · Wyświetleń: 3
  • kruche_pierozki.JPG
    kruche_pierozki.JPG
    66.1 KB · Wyświetleń: 3

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Cieszę się, że smakują i wyszły doskonałe. Takie powinny być. Kształty mogą mieć różne. Twoje są
lecker.gif
bardzo profesjonalne, a zdjęcia prześliczne. Jesteś dla mnie bardzo łaskawa z opiniami o moich przepisach. Dziękuję Ci za to. Obyś dalej nie zawodziła się na nich, czego Tobie i sobie życzę. Serdecznie Cię pozdrawiam
wink.gif
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Ciesze sie, ze wlasnie takie maja byc
icon_biggrin.gif
To znaczy, ze nic nie przedobrzylam ani nie zrobilam zle
icon_wink.gif


Dziekuje za mile slowa, Seniorko
bussi.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
No to wydaje mi się że mam alternatywę dla uszek, jeszcze tylko muszę przekonać ortodoksyjną rodzinę. Skopiowane i zobaczymy.
 

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
Caritko jak śliczny >>warkoczyk<< wokól pierozkow uplotlaś!I mowisz że trzeba piec ,bo jak nie to sie bedzie załowało?
icon_wink.gif

No dobra jak trzeba to trzeba.Se tez zrobie wczesniej i zamroże
daumen.gif

I ja mam zgromadzona pokazna kolekcje przepisow Seniorki.
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Weerko, powiedzialabym nawet, ze grzechem byloby ich nie zrobic
icon_wink.gif
icon_mrgreen.gif



A ja, dzisiaj z samego rana zrobilam druga porcje i juz sie mroza
icon_biggrin.gif


Wiecie co? Sierota jestem!
Dopiero dzisiaj, zauwazylam, ze do ciasta daje sie pol lyzeczki soli....
icon_rolleyes.gif

Dzisiaj, po wsypaniu lyzeczki soli (zapamietalam od wczoraj, ze tyle trzeba
icon_mrgreen.gif
)
patrze do przepisu co tam jeszcze trzeba i widze, ze to ma byc pol
icon_eek.gif

Ale przyznaje z reka na sercu, ze calosc nie jest przesolona. Dalam lyzeczke, ale byla plaska.
Mysle, ze dobrze zrobilam, bo i ciasto ma smak dosc wyrazny.
Dla mnie super
icon_biggrin.gif


Tak sobie mysle, ze dobrze, ze nie przeczytalam, ze do ciasta daje sie lyzke soli
rofl.gif

 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Rzeczywiście pierożki prześliczne, jak malowane. No i ta wygoda z wczesniejszym zrobieniem i zamrożeniem. Gratuluję Caritko.
cvety.gif
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
-Dziekuje, Seniorko
bussi.gif


Plany mi sie troche zmienily i krotko przed wigilia bede robic jeszcze raz
icon_wink.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
A cóż się takiego stało, jeśli wolno spytać? Co prawda dobrego nigdy za wiele, ale z tym się łączy dodatkowa praca.W każdym razie trzymam kciuki za te pracę, żebyś szybko się z nią uporała
daumen.gif
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
seniorka @ 10 Dec 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=919687A cóż się takiego stało, jeśli wolno spytać? Co prawda dobrego nigdy za wiele, ale z tym się łączy dodatkowa praca.W każdym razie trzymam kciuki za te pracę, żebyś szybko się z nią uporała
daumen.gif
Pewnie, ze wolno- to zadna tajemnica
icon_biggrin.gif

Wyjezdzamy na Swieta, a ze jest za daleko, aby przewiezc zamrozone pierozki, chce zrobic na miejscu- jeszcze raz
icon_biggrin.gif

Te, co sa zamrozone beda wkrotce na obiad
icon_lol.gif


p.s. przy tych pierozkach, az tyle pracy nie ma.
Gdybym miala robic uszka, pracy byloby wiecej
icon_mrgreen.gif