Gołąbki z farszem z ryżu i grzybów*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Staropolskie gołąbki faszerowane były kasza perłową lub pęczakiem. Od dawna jednak kaszę zastąpiono rozmaicie przyprawionym ryżem. Dzisiaj przepis z miesięcznika "Ty i Ja" na gołąbki z farszem ryżowo grzybowym.

Składniki
Spora główka (lużnej, nie ścisłej) kapusty
20 - 25 dkg ryżu
spora cebula
5 dkg masła
4 - 5 dkg ugotowanych suszonych grzybów
sól, pieprz


Wersja z pieczarkami
25 dkg pieczarek
cebula
5 dkg masła
sól, pieprz

Kapustę zalewamy wrzątkiem i stawiamy na ogniu na 10 - 15 minut. Gdy kapusta nieco ostygnie ostrożnie oddzielamy poszczególne liście, uważając, by ich nie uszkodzić. Liście ponownie wkładamy do dużego garnka i raz jeszcze zalewamy wrzątkiem, żeby zmiękły i nie łamały się przy zwijaniu. Jeśli mają bardzo grube nerwy liściowe, to ostrożnie przycinamy je nożem.
Farsz grzybowy. Ryż wrzucamy do dużej ilości osolonego wrzątku i gotujemy na silnym ogniu 15 minut. Następnie odcedzamy na sicie i spłukujemy go zimną wodą. Na dużej patelni przyrumieniamy w maśle drobno pokrojoną cebulę, dodajemy ryż i chwilę razem przesmażamy. Suszone, ugotowane grzyby kroimy w drobną kostkę, dodajemy do ryżu, a wywar z grzybów silnie wygotowujemy i wlewamy do farszu, uważając, żeby nie było go za dużo, a farsz żeby pozostał spoisty, nie za rzadki. Solimy i pieprzymy do smaku.
Farsz pieczarkowy. Do ugotowanego jw. ryżu dodajemy pokrojone na cienkie plasterki pieczarki, przesmażone z cebulą na maśle. Jeśli pieczarki są duże, kroimy je drobniej. Farsz solimy i pieprzymy do smaku.

Na ostudzone liście kapusty nakładamy farsz, zakładamy brzegi do środka i zwijamy ciasno w zgrabne ruloniki. Dno garnka wykładamy dwoma liśćmi kapusty, żeby ochronić gołąbki przed przypaleniem, po czym układamy dość ciasno gołąbek przy gołąbku. Na wierzchu znowu kładziemy dwa liście kapusty. Zawartość garnka zalewamy bulionem warzywnym (z kostki), jeśli mają być postne, lub bulionem rosołowym, albo żytnim żurkiem. Ja robiłam z bulionem i bulionem warzywnym. Płyn powinien przykrywać gołąbki na pół palca. Można do zalewy dodać łyżkę masła, gołąbki będą jeszcze smaczniejsze. Garnek stawiamy na pół godziny na średnim ogniu, po czym nakryty pokrywą wstawiamy na godzinę do gorącego (200st.) piekarnika. Podajemy z sosem grzybowym
lub cebulowym.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Proszę bardzo. Może jeszcze komu przyda się ten przepis na jarskie gołąbki? Nie napisałaś czy Ci smakowały, a jesteśmy tego ciekawi i ja i Ci, którzy mają ochotę je zrobić.
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
a owszem, były pyszne
icon_smile.gif
zrobiłam tez do nich sos grzybowy.
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
osulka @ 24 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=827477Moja mama czasami robi taką wersje gołąbów z farszem grzybowym ale ja lubie gdy zamiast ryzu daje kasze gryczaną- PYCHA !!!!!!
Moja mama też dla mnie robi z kaszą, bo ryzu nie lubie
icon_mrgreen.gif

Nawet tata kaszonielub
icon_razz.gif
zjadl ze smakiem - ale do jego gołąbkow mama dała jakies mieso (moje byly osobno gotowane z grzybami
icon_mrgreen.gif
).
lecker.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Typowo postne, z grzybami, czy pieczarkami mogą być jednym z dań świątecznych, tym bardziej, że podano też linki do odpowiednich sosów.