Babka kawowa

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ta babka smakuje również tym nie przepadającym za słodyczami, jej słodycz jest bowiem powściągliwa, jakby wytrawna, a aromat prawdziwie szlachetny. Przepis z miesięcznika "Ty i Ja".

Składniki
30 dkg mąki
15 dkg masła
15 dkg cukru pudru
4 jajka (żółtka i białka osobno)
tabliczka (10 dkg) gorzkiej czekolady
3 łyżeczki zmielonej na pył kawy rozpuszczalnej (np. Maxwell House lub Jacobs)
1/4 łyżeczki zmielonego cynamonu
świeżo otarta skórka z 1/2 pomarańczy
1/2 pojedynczej torebki proszku do pieczenia (2 łyżeczki)
szczypta soli
masło i przesiane biszkopty do formy

Lukier
10 dkg cukru pudru
czubata łyżeczka zmielonej na pył kawy rozpuszczalnej
1/2 łyżeczki kakao
1 1/2 - 2 łyżek wrzącego mleka (lub wody)

Masło ucieramy na puch z cukrem pudrem. Do dobrze utartej masy maślanej dodajemy kolejno, nie przerywając ucierania, 4 żółtka i szczyptę soli, a na końcu 3 łyżeczki zmielonej na puch kawy rozpuszczalnej. Robią ją prawie wszystkie firmy, więc nie ma problemu z kupieniem. Do masy dodajemy jeszcze cynamon i skórkę otartą z pomarańczy. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia ( u mnie połowa opakowania to wyszło 2 łyżeczki, ale łyżeczki są różnej wielkości, więc może lepiej brać połowę pojedynczego opakowania) i przesiewamy na masę maślaną. 4 białka ubijamy na sztywną pianę i kładziemy na mące. Tabliczkę gorzkiej czekolady kruszymy na małe kawałeczki i kładziemy na pianie. Teraz łączymy delikatnie lecz dokładnie: mąkę, pianę i czekoladę z masą maślaną. Formę babkową smarujemy suto masłem, lekko oprószamy biszkoptami, nakładamy ciasto i wsuwamy formę do nagrzanego do 180 st. piekarnika na 50 minut. Można zrobić próbę cienkim patyczkiem. Dobrze ochłodzoną babkę (najlepiej nazajutrz po upieczeniu) pokrywamy lukrem.
Na lukier mieszamy cukier puder, kawę i kakao i ucieramy z wrzącym mlekiem lub wodą. Ja robię z mlekiem. Gdy lukier dobrze zastygnie, babka jest gotowa do podania. Najlepiej smakuje na trzeci dzień po upieczeniu. Wtedy zupełnie zimną, z dobrze zastygniętym lukrem, owijam lużno w folię aluminiową i przechowuję jeszcze dwa dni. Chociaż przyznam zdarzyło mi się to dwa razy, bo najczęściej podaje ją następnego dnia po upieczeniu, kiedy tylko lukier zastygnie na cieście. Po świątecznych, ciężkich, słodkich ciastach jest to pewna smaczna i bardzo oryginalna odmiana dla nas i odwiedzających nas gości.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Rzadko piekę babki, bo zawsze się boję, że wyjdą za suche, ale ten przepis mi się podoba.
Od pewnego czasu znów chodzi za mną połączenie kawy z czekoladą i nawet wynalazłam sobie nowy cheesecake do przetestowania, ale może się skuszę i na babeczkę? Choćby z pół porcji..
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
Seniorko, bardzo ciekawy przepis. Ja ostatnio bardzo lubię takie proste, a wyważone składnikowo pomysły na wypieki.
lecker.gif
A ten bardzo mi się podoba. Chętnie go wypróbuję, bo lubię piec babki, ale też lubię jak są lekko wilgotne. Ta taka jest?

Joanno - mnie kusi czekolada, skórka pomarańczowa i cynamon.
icon_wink.gif

Na razie moje ulubione babki to babka z wiśniami i babka pomarańczowo-czekoladowa.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nie jest sucha, ale na pewno nie tak wilgotna jak babka z owocami. Wiesz na pewno jak wygląda ciasto ucierane na proszku, więc dodaj do tego rozpuszczające się kawałki czekolady. Inaczej nie umiem tego opisać. Polukrowana smakuje doskonale, przynajmniej mnie i moim znajomym. Chciałabym, żebyś dołączyła do tego grona.
 

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
Seniorko - dziękuję za odpowiedź. Wypróbuję przepis, ale jeszcze nie wiem kiedy - brak czasu i wyrzuty sumienia, kiedy piekę, a nie zajmuję się tym, co ważniejsze... Ale na pewno dam znać, jak smakowało.
icon_smile.gif
 

iwona44

Member
Cze 13, 2007
3,226
0
0
Udało mi się zrobić zdjęcie ,zaraz babka ,,wyjeżdża"na degustację ,foremka nie babkowa bo jakoś do tej pory nie zaopatrzyłam się ,wydaje mi się ,że lepiej lukier by ją pokrył gdyby była jeszcze ciepła,ale to tylko moje gdybanie,a co do walorów smakowych to potem
 

Załączniki

  • babka.jpg
    babka.jpg
    105 KB · Wyświetleń: 0

iwona44

Member
Cze 13, 2007
3,226
0
0
Ojej,ojej bo się czerwienię
icon_redface.gif
,ale za komplementy dzięki,a chciałam powiedzieć,że babka pyszna i zdecydowanie muszę się zaopatrzyć w odpowiednią formę bo jest to bardzo dobre ciacho i będę chciała upiec ją jak prawdziwą babkę,a dla osób które lubią kawę i czekoladę naprawdę polecam,a i ciasto nie jest suche ,Seniorko
anbetung.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Bardzo się cieszę, że ciasto smakowało iwonko. Ja wiedziałam, że nie jest suche, ale jak Evalill pytała, czy jest tak wilgotne jak babka z wiśniami, to nie mogłam przytaknąć. Owoce nadają ciastu sporo wilgoci. Cieszę się podwójnie, że wśród tych wszystkich serników, pierników i tortów skromna babka zwróciła Twoją uwagę i doczekała się upieczenia. Pozdrowienia
wink.gif
 

iwona44

Member
Cze 13, 2007
3,226
0
0
No wiadomo,że ciasto z dodatkiem owoców będzie wilgotne,ale ta babeczka jest w sam raz,i właśnie ta jej inność zwróciła moją uwagę ,po prostu po tych wszystkich piernikach,sernikach itd.,coś innego ,a skromna no cóż można ją wzbogacić dodając bakalie,co zrobię kolejnym razem ,chociaż ja nie uważam ,że wcale nie skromna bo i kawa,i czekolada,mniam ,mniam
lecker.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Tak się cieszę, że Ci smakowało. A co do bakalii - to może być ciekawy eksperyment, tego nie próbowałam. Jeśli to zrobisz, daj znać
lecker.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Kochani. Chcę zamieścić sprostowanie do tego przepisu. Otóż do wykonania babki wkradł się błąd i w spisie treści zamieściłam 3 łyżeczki kawy, a w wykonaniu 3 łyżki. Błąd został poprawiony, mają być 3 łyżeczki, ale ja nie wytrzymałam i bojąc się o tych, którzy babkę omyłkowo przeze mnie zrobili z 3 łyżkami, upiekłam ją wczoraj z tą większą ilością kawy. Była tylko intensywniej kawowa, nie tracąc wiele na wartości smakowej. Dzisiaj już jadłam ją na śniadanie. Jeszcze raz przepraszam
anbetung.gif
cvety.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Spróbuj iwonko. Ja tę swoją z większą ilością kawy zajadam ze smakiem. Może to i dobry pomysł?
W każdym razie będziesz miała porównanie. A ja się cieszę, że nie straciła na smaku.. Też lubię kawę. Pozdrowienia.
wink.gif