Ziemniaki po duńsku

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis pochodzi z książki M. Halbańskiego - Potrawy z różnych stron świata. Robiłam te ziemniaki kilkakrotnie do różnych pieczeni.

Składniki
75 dkg jednakowej wielkości ziemniaków (najlepiej małe)
5 dkg masła
5 dkg cukru
sól

Dobrze wymyte ziemniaki gotujemy w łupinach do miękkości w osolonej wodzie. Następnie odcedzamy je, obieramy ze skórki i płuczemy pod bieżącą wodą. Teraz trzeba je dokładnie osączyć i osuszyć. Do rondla wsypujemy cukier i mieszając przyrumieniamy, dodajemy masło i dokładnie mieszamy. Wsypujemy do rondla ziemniaki i smażymy je, od czasu do czasu potrząsając naczyniem, aby równomiernie pokryły się syropem. Ziemniaki powinny być błyszczące i przyrumienione. Podajemy na gorąco do mięs pieczonych lub smażonych.
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Zgadza sie Seniorko! to bardzo popularne ziemniaki w Danii, podowana do pieczeni wlasnie; obowiazkowe w Wigilie np.
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Mam zamiar je jak najszybciej wypróbować
icon_biggrin.gif


Taki przepis znajduje się w książce, którą sobie z Kopenhagi przywiozłam, " Toutes les saveurs - Cuisine Danoise." Editorial Escudo de Oro, S.A.
. Mówią, że to tradycyjna potrawa bożonarodzeniowa.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0

Załączniki

  • DSC_0543.JPG
    DSC_0543.JPG
    92.7 KB · Wyświetleń: 2

asieja

Member
Kwi 22, 2008
800
0
0

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nie robiłam z miodem, więc trudno mi coś na ten temat powiedzieć. Zdaje się, że więcej będzie wiedziała na ten temat asieja. Może się odezwie i wyjaśni sprawę miodu przy ziemniakach.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Mi
lecker.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
CYTATMi
lecker.gif
icon_lol.gif


Z moich przemyśleń wynika, że najlepiej nadają się do tego jak najmniejsze ziemniaczki,a jeśli dysponujemy tylko dużymi, należałoby je pokroić w mniejsze cząstki - im więcej miejsc przyrumienionych, tym lepiej
lecker.gif
 

asieja

Member
Kwi 22, 2008
800
0
0
Cynamon @ 10 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=821273No właśnie, czy cukier można by zamienić na miód?
Wiadomo, że trochę inny smak by był, ale cukru staram się jak najmniej spożywać.
seniorka @ 10 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=821388Nie robiłam z miodem, więc trudno mi coś na ten temat powiedzieć. Zdaje się, że więcej będzie wiedziała na ten temat asieja. Może się odezwie i wyjaśni sprawę miodu przy ziemniakach.
jak najbardziej można zamienic cukier na miód
moje były robione w piekarniku
i miały pyszną chrupiącą miodową skorupkę
ale myślę,
że w garneczku też wyjdą