Sernik kokosowy... potrójnie kokosowy

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Sernik wychodzi bardzo delikatny, lekko puszysty i rozpływa się w ustach. Kokos nie dominuje smaku, ale czuć, że jest
icon_smile.gif


na spód
* 140g ciasteczek maślanych (np. petit beurre)
* 50 g wiórek kokosowych
* 100g masła

masa serowa
* 500g półtłustego białego sera
* 150g cukru
* 160g kwaśnej śmietany 18-22%
* 50 ml mleka
* 40g wiórek kokosowych
* 2 łyżki mąki ziemniaczanej
* 4 jajka

na wierzch
* 100g białej czekolady
* 30g masła
* ok. 40g wiórek

Do pieczenia: tortownica o śr. 20cm- spód wyłożyć folią aluminiową, brzegi delikatnie posmarować masłem

Przygotowanie spodu

Ciasteczka pokruszyć w malakserze, dodać wiórki i masło pokrojone na kawałki. Całość rozetrzeć w palcach, aż masa nabierze konsystencji tłustej tartej bułki. Wsypać do tortownicy, ugnieść palcami. Wstawić do lodówki.

W tym czasie przygotować masę serową

Ser zmielić trzykrotnie. Utrzeć z cukrem na gładką masę. Dodać śmietanę i mleko, cały czas miksując wsypać wiórki kokosowe i mąkę oraz wbijać po jednym jajku. Gotowa masa będzie płynna.
Przelać masę na zimny spód. Piec ok. 45 minut w temperaturze 175 stopni (piekłam z termoobiegiem). Zostawić w zamkniętym piekarniku na co najmniej 1 godzinę.

Ostudzony sernik wstawić na co najmniej 3-4 godziny do lodówki.

Przygotowanie polewy
Połamaną czekoladę rozpuścić w rondelku z masłem (może się zdarzyć, że czekolada pomimo intensywnego mieszania nie będzie chciała się połączyć z masłem- taki już urok białej czekolady, można całość potraktować trzepaczką rózgą lub mikserem).
Przestudzoną czekoladę rozprowadzić na serniku, posypać wiórkami.
 

Załączniki

  • S8000364_3.jpg
    S8000364_3.jpg
    47.1 KB · Wyświetleń: 0

mcdulka

Member
Lis 1, 2007
219
0
0
piekłam kiedyś podobny sernik, tylko że spód robiło się z ciasteczek digestive, a do masy dawalo się mleczko kokosowe w nieco innych proporcjach ze smietaną (byla przewaga mleczka).
muszę przyznać,że tak mocno kokosowy sernik smakuje niebiańsko:)
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Joanna @ 1 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=816118Bardzo podobne serniki podała Dorotus:
http://mojewypieki.blox.pl/html/1310721,26...,15.html?4,2007
i AgusiaH:
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=13637&hl=sernik
Piekłam oba, bardzo smaczne.
Ten też wygląda kusząco i apetycznie.
icon_smile.gif
w tamtych jest jeszcze więcej kokosa, w moim ten smak nie przeważa, ale go czuć... kiedy będę miała ochotę na następny kokosowy, skorzystam z tych przepisów ;)

upiecz i trzeci
icon_mrgreen.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
.agatka. @ 2 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=816133upiecz i trzeci
icon_mrgreen.gif
Trochę to trwało, ale w końcu upiekłam.
icon_mrgreen.gif

Zrobiłam z serka śmietankowego Delfiko w tortownicy o średnicy 22 cm. Piekłam gazetowo.
Do spodu oprócz ciastek Digestive i wiórek kokosowych dałam trochę mielonych migdałów, w masie część śmietany i mleko zastąpiłam śmietanką kokosową, a zamiast mąki ziemniaczanej dałam maizenę. Dołożyłam też dwie łyżki Malibu. Na spodzie rozłożyłam trochę drobno posiekanego ananasa z puszki. Nie robiłam polewy, by nie zakryć idealnie gładkiej bieli sernika. Dekoracja będzie z rozetek bitej śmietany, cząstek ananasa i kokosowych kuleczek.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Bardzo lubię serniki ale do mielenia sera się nie posunę. Ale przy najbliższej okazji upiekę go , jako próbę generalną przed imieninami, z takiego już mielonego i to chyba nawet potrójnie, z kostki. I powiem jak wyszło
wink.gif