Sos Thousand Island*

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Przeglądałam kiedyś w księgarni jakąś książkę o grillowaniu, tytułu niestety nie pamiętam, za to przepis na sos utkwił mi w pamięci bardzo dobrze, nigdy nie jadłam wersji kupnej, więc nie wiem jak odnosi się do oryginału, dla mnie smakuje wyjątkowo.

Składniki:

1 średni korniszon
0,5 szalotki
0,25 strąka zgrillowanej czerwonej papryki
50 g majonezu
3 łyżki kwaśnej śmietany
3 łyżki ketchupu
2 żółtka ugotowane na twardo
sól i chilli do smaku

Wykonanie:
Korniszona, szalotkę i paprykę drobno posiekać, żółtka rozdrobnić widelcem i rozetrzeć ze śmietaną. Wszystkie składniki połączyć, schłodzić i podawać
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
O nie Mi, Twój jest całkowicie inny w smaku, wiem bo robiłam kiedyś i niestety czegoś mi w nim brakowało (może kwestia przyprawienia), ta wersja którą podałam dla mnie smakowo jest idealna, chociaż na co dzień wolę lżejsze sosy w stylu winegret, śmietanowe i majonezowe lubię, ale jak mam do wyboru to wybiorę winegret
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Możliwe, że w Twoim smak zmienia ta zgrillowana papryka.
Ponieważ zaopatrzyłam się ostatnio w hiszpańską paprykę wędzoną, spróbuję, jak będzie smakował sos z jej dodatkiem.
icon_smile.gif
Przyznam jednak po cichu, że mi moja wersja bardzo odpowiada
icon_smile.gif
 

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
Mała_Mi @ 6 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=819110Możliwe, że w Twoim smak zmienia ta zgrillowana papryka.
Ponieważ zaopatrzyłam się ostatnio w hiszpańską paprykę wędzoną, spróbuję, jak będzie smakował sos z jej dodatkiem.
icon_smile.gif
Przyznam jednak po cichu, że mi moja wersja bardzo odpowiada
icon_smile.gif
Podpowiedz mi proszę gdzie kupiłas taki raytas jak wędzoną paprykę ?
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
W Carrefourze, w dziale smaków świata.

( a szukałam jej w najróżniejszych miejscach, bez skutku. Dopiero od Dziewczyn tutaj dowiedziałam się, by sprawdzić w miejscu tak "zwykłym", jak C.
icon_smile.gif
)
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Ha, ja dzisiaj też zdobyłam tą wędzoną paprykę
icon_mrgreen.gif
ale wiesz Mi, wydaje mi się, że ona będzie tu za mocna (już spróbowałam paluchem) i zdominuje cały smak sosu, ja wrzuciłam surową czerwoną paprykę do piekarnika, opiekłam ją aż czarna, ściągnęłam z niej skórę i drobniutko posiekałam, w przepisie chodzi o żywą paprykę, ona nadaje taki fajny smaczek, ale zupełnie inny niż wędzonkowy. A że Twój sos Ci bardzo odpowiada, to nie wątpię, gdyby było inaczej, nie podałabyś przecież przepisu, wiadomo de gustibus... a o nich się nie dyskutuje
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
Dzięki Mała Mi. W sobotę zawsze jeżdżę na zakupy właśnie do Carrefoura to nie omieszkam zajrzeć do tego działu. raz na jakiś czas przeglądam tam półki ale jakoś ta papryka mi nie wpadła w oko, bo i nie wiedziałam, że takowa istnieje
icon_wink.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Ja przełaziłam pół miasta w poszukiwaniu. Wczoraj byłam w Poznaniu, wiec nie omieszkalam obadać Carrefoura i co. I nie znalazłam. Nie było
baa.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
W dwóch warszawskich C., w których bywamy, jest.
Gatito, ona jest w małej, czerwonej puszce, kosztuje 10 zł.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Nie. W Reducie i Galerii Mokotów.
icon_smile.gif
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
gatita @ 11 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=821636Wczoraj kupiłam słodką
icon_razz.gif

Na Targówku są trzy rodzaje: słodka, ostra i słodko-kwaśna.
A powiedzcie przy okazji do czego jej używacie i czy używałyście tych 2 pozostałych ?
Oj chyba nie słodko - kwaśna
icon_mrgreen.gif

Na niej jest napisane agridulce (bittersweet) więc trzeba ją chyba tłumaczyć pół słodka, gorzko - słodka? Mam właśnie tą agridulce, bo słodkiej nie było. Ja swoją używam do dań fasolowych, zup, past, wszędzie tam, gdzie aromat wędzonki jest miły dla podniebienia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
Tak myślałam, że może z fasolą....
Tłumacząc z hiszpańskiego agidulce dokładnie znaczy słodko-kwaśne bo agrio to kwaśne a dulce to słodkie. Też mnie zastanawiał ten zestaw, bardziej to mi pasuje do chińszczyzny niż do kuchni hiszpańskiej
gruebel_2.gif
ale w takim razie poszperam cos na hiszpańskich stronach kulinarnych może tam coś znajdę ?
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Że dulce to słodkie to wiedziałam, ale że agrio to kwaśne już nie
icon_redface.gif

Zasugerowałam się angielskim określeniem bittersweet = gorzko słodkie
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
CYTATMam właśnie tą agridulce,(...) Ja swoją używam do dań fasolowych, zup, past, wszędzie tam, gdzie aromat wędzonki jest miły dla podniebienia.
Ja podobnie, z tym, że w sklepie były wszystkie 3, więc wybrałam moją celowo. Używam podobnie. Co do smaku, tak naprawdę żadnej kwaśności w nim nie ma. W ogóle. Jest za to wędzonka
icon_mrgreen.gif