Żołądki drobiowe z pieczarkami*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis ten miałam w mojej internetowej książce kucharskiej, tylko nie wiedziałam skąd pochodzi. Robiłam to danie wielokrotnie i znałam je na pamięć, ale nie było mojego autorstwa, poza małymi modyfikacjami. Po wielu poszukiwaniach znalazłam je na blogu "Kuchni polskiej". Najbardziej lubię je robić z żołądków indyczych, bo duże, ale i z kurzych są bardzo dobre. Ponieważ są duże ilości składników, wychodzi z tego spora porcja.

_o__dki_drobiowe_z_pieczarkami.jpg

Składniki
50 dkg żołądków drobiowych
40 dkg pieczarek
2 duże cebule
2 łyżki koncentratu pomidorowego
tłuszcz do smażenia
sól, pieprz

Żołądki myjemy, obgotowujemy, wodę i żołądki odlewamy na sito, myjemy pod bieżącą wodą, myjemy również garnek i w czysty wkładamy umyte żołądki, zalewamy wrzątkiem, dodajemy kostkę rosołową (może być drobiowa) i gotujemy żołądki do miękkości. Możemy to zrobić poprzedniego dnia.
Pieczarki czyścimy, myjemy i kroimy w plasterki. Cebule po obraniu kroimy w piórka lub półplasterki. W sporym rondlu rozpuszczamy tłuszcz (co kto lubi, ja daję mieszankę masła i oleju), wsypujemy cebulę i pieczarki. trochę solimy i dusimy na średnim ogniu. Kiedy pieczarki puszczą sok, ogień zmniejszamy i dusimy wszystko pod przykryciem do miękkości. Sok z pieczarek powinien się zachować. Gdyby zbyt szybko wyparował, podlewamy trochę bulionu z gotowanych żołądków. Gdy pieczarki są miękkie, dodajemy koncentrat. Ja na tę ilość daję prawie całą puszeczkę 7 dkg koncentratu Łowicz.
Ugotowane i przestudzone żołądki kroimy w paski, dodajemy do pieczarek i cebuli, solimy do smaku i dobrze przyprawiamy pieprzem. Dusimy jeszcze przez chwilę, żeby się dobrze zagrzało i podajemy z ryżem na sypko, z kaszą lub ziemniakami puree oraz surówką z pora i kiszonych ogórków.
Żołądki są paczkowane w różnych ilościach wagowych. Jeśli jest ich więcej niż 50 dkg, zwiększamy tez proporcjonalnie pozostałe składniki (byle bez przesady). Przepraszam za nie najlepszej jakości zdjęcie, ale nie zawsze wszystko się udaje. Najważniejsze, żeby tym, co lubią podroby, smakowało.
 

Załączniki

  • _o__dki_drobiowe_z_pieczarkami.jpg
    _o__dki_drobiowe_z_pieczarkami.jpg
    42.9 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
ślinka mi leci-uwielbiam żołądki
mniam.gif
ale w pomidorach jeszcze nie robiłam (no chyba, że w pomidorówce
icon_mrgreen.gif
)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
To danie Beatko jest podobne do gulaszu. Spróbuj zrobić według tego przepisu, a może zasmakuje Ci tak jak i mnie zasmakowało. Z początku miałam opory przed zbyt dużą ilością pieczarek, ale okazało się, że niepotrzebnie. Smacznego
lecker.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
ja robiłam już z pieczarkami ( i z warzywami) najczęściej do kaszy jęczmiennej, więc pieczarek się nie obawiam
icon_biggrin.gif
Spróbuję z pomidorami-nawet mam w zamrażarce porcyjkę żołądków z kurczaka, na pewno będą ostrzejsze w smaku niż z samymi pieczarkami i delikatną włoszczyzną.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Szukałam tego przepisu dość długo, bo mam zamiar zrobić to danie. Beata nie odpisała, czy i jak zrobiła te żołądki, ale na pewno wyszły bardzo smaczne. Zachęcam, z niewielu produktów wychodzi tego wcale spora porcja.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ja też jestem ciekawa co powiedział. Dzisiaj znów robiłam te żołądki na obiad, z trochę mniejszej porcji. Warte wypróbowania.
 

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Zrobiłam wg.przepisu,smaczne i do częstych powtórek.
Zdjęcia nie zrobiłam,bo M i tak już wszystkim opowiada że najpierw zdjęcia,potem jedzenie.(zapomina powiedzieć że przez to często zjada 2 porcje)
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Miło mi, że smakowało. Z tak prostych produktów wychodzi całkiem smaczne danie.
lecker.gif
Zdjęciem się nie przejmuj. Pozdrowienia.
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Mąż kupił mi dzisiaj 1,5 kg żołądków z kurczaka ("to chyba akurat dla dwóch osób?"
zwinker.gif
), gdybym tylko miała pieczarki, byłyby jutro na obiad.
 

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
Wcinam sie bez zaproszenia -Lisie, możesz zrobić kurze żołądki jak fłaczki, pieczarki wtedy niepotrzebne.
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
To super, bo przecież i tak muszę to podzielić na porcje.
Czy znajdę przepis na cc?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
A nie wiem, ale chyba rozmawiałyśmy kiedyś na temat flaczków z kurzych żołądków. Jeżeli nie znajdziesz, to zrób jak klasyczne flaczki wołowe jako bazę dając żołądki ugotowane w rosole.