Razstiegaje z mięsem*

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,669
113
Razstiegaji z miesem

z okazji Festiwalu Kuchni Rosyjskiej.

Źródło przepisu: Encyklopedia sztuki kulinarnej, tom 2 "Kuchnia rosyjska"

Porcja dla 4-6 osób.

750 g ciasta drożdżowego ( u mnie ciasto drożdżowe z 500 g mąki)
1 jajo ( u mnie żółtko wymieszane ze słodką śmietanką)

Farsz:
250 g wołowiny
250 g chudej wieprzowiny
2 jaja ugotowane na twardo (u mnie trzy)
2 cebule
35 g maki (2 czubate łyżki)
125 ml czerwonego wytrawnego wina
50 ml oliwy
125 ml wody (u mnie – bulion )
szczypta cząbru, estragonu, bazylii i lubczyku (u mnie dodatkowo: listek laurowy, tymianek, świeże oregano i czosnek)
2 łyżki siekanej zielonej pietruszki
sol, pieprz

1. Oba rodzaje mięsa pokroić w kostkę i podsmażyć 5-6 min na rozgrzanej oliwie.
Przełożyć do rondla, zalać winem i woda, przykryć i dusić na wolnym ogniu 45 min. Ja wykorzystałam mięso mielone, które po uduszeniu odsączyłam na sitku od powstałego wywaru.
2. Cebule obrać, poszatkować i zrumienić na tłuszczu pozostałym ze smażenia mięsa.
3. Mąkę zrumienić na patelni (bez tłuszczu) na jasnobrązowy kolor i zalać wywarem, w którym dusiło się mięso.
Zagotować, starannie mieszając.
4. Uduszone mięso, cebule i obrane jaja przepuścić przez maszynkę. Dodać sos, przyprawy i zieloną pietruszkę. Starannie wymieszać.
5. Z ciasta formować kuleczki o wadze ok. 45 g. Ja rozłożyłam ciasto w grubej warstwie na stolnicy i wycinałam z niego kulki kieliszkiem do wina. Okazało się, że mają pożądaną gramaturę. Kulki oprószyć mąką i odstawić na 5 min. Jajo rozbić na jednolitą masę.
6. Ciasto rozwałkować na niezbyt grube, okrągłe placuszki, na które nakładać po 1 łyżce farszu. Połączyć brzegi ciasta tak, by środek pozostał odkryty, a całość kształtem przypominała łódkę. Z wierzchu posmarować rozmąconym jajem.
7. Układać w wyłożonej natłuszczonym pergaminem brytfannie i piec w nagrzanym do temp. 230 stopni C piekarniku przez 20 min (ja piekłam w 190 stopniach – przez 20 minut grzałki góra dół, przez następne pięć – dół i termoobieg).

Razstiegaje z tego przepisu są pyszne! Zjedliśmy na raz całą blachę z czystym barszczem…
icon_redface.gif

Drugą porcję zamroziłam na czarną godzinę.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
Róbcie, bo są wspaniałe! Moja rodzina się zajadała! Jest przy tym trochę pracy. Ja na drugi raz jednego dnia zrobię farsz, a następnego dnia zostanie mi już tylko ciasto i lepienie łódeczek.
Ciasto robiłam Krystyny, na piróg z pieczarkami (ale z modyfikacjami Joanny). Świetne jest. Pyszne połączenie.
Jak widać, ja swojego farszu nie mieliłam. Zmieliłam tylko mięso, a cebulkę i jajko drobniutko pokroiłam. Wolę tak, zresztą efekt wizualny jest IMO lepszy, niż gdyby wszystko było zmielone, bo te jasne kawałki białka i zielona pietruszka fajnie ożywiają kolory.

Joanno - wkleić zdjęcia? czy lepiej nie, bo za bardzo odbiegają wyglądem od oryginału?
icon_redface.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,669
113
Pewnie, że wkleić! Są może nieco bardziej rozpięte, niż rosyjskie, ale w końcu to razstiegaje.
icon_wink.gif