Mocno popieprzony kurczak klonowy*

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Przepis z magazynu Chatelaine - wydanie bodajze grudniowe. Kto lubi na slodko temu sie spodoba.

IMG_1649.JPG

Oryginal dusi tego kuraka w rosole, ja jak zwykle rzucilam kurakiem w piekarnik.
Bywa, ze rzucam z wieksza jeszcze werwa i ochota na grila, ale nie czas jeszcze, musialabym brodzic w sniegu po kolana, zeby do grila sie dostac.

4 piersi
1-2 lyzki oliwy
1 lyzeczka rozmarynu
1/2 lyzeczki grubo mielonego pieprzu*
2 lyzki syropu klonowego
chlapka soku z cytryny (okolo 1-1/2 lyzeczki) dla zlamania smaku i lepszego skruszenia miesa
sol (lepsza bedzie sol smakowa np. herbamare by Vogel, moze byc wegeta jak ktos uzywa, albo mieszanka soli selerowa z porowa)

Przy okazji dywagacji o soli zdradzic moge sekret najlepszej soli na swiecie czyli sol Mike'a doskonala do frytek: do soli selerowej dodac nalezy koriander. Nie doskonala a bosssska. Niestety proporcji na smierc zapomnialam.

Kuraka polozyc w brytfance posolic, popieprzyc, posypac roztartym drobno rozmarynem. Mokre zmieszac, polac i marynowac min. godzine.
Piec w temp. 175C, ale nie zwrocilam uwagi ile. 30min? Wieprzowine i drob piecze sie do czasu, kiedy z miesa naklutego widelcem i przyduszonego wyplywa bezbarwny sos. Jak jest krwisty znaczy, ze trza jeszcze troche poczekac.

recenzje:
Wyobrazam sobie bazujac na przeszlych doswiadczeniach, ze jest pikantny od rozmarynu i pieprzny.
Maz powiedzial: ostry, ale dzieci zjadly z ochota.
Nie zostalo sladu, okruszka, cienia, zapachu. Nawet brytfanka umyta wiec zdjecia nastepnym razem.

PS
jak ktos bez piekarnika moge znalezc jak sie dusi.

* zamiast 1/2 lyzeczki pieprzu mielonego mozna utluc 1 lyzeczke calych ziaren.
 

Załączniki

  • IMG_1649.JPG
    IMG_1649.JPG
    45 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
...no, no, no
gruebel_2.gif
lecker.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Widzicie!
I ja go nawet polecic z czystym sumieniem nie moge, bo zezarli wszystko. Ale powtorze. Cycki mam w zamrazalce. Musze sama sprobowac.
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Tak jak myślałam, kolejny świetny żabi przepis
icon_smile.gif
Lekko słodkawe od syropu, aromatyczne dzięki rozmarynowi i rozgrzewające pieprzem.
Pieprz i rozmaryn utłukłam w moździerzu dosyć drobno, cytryny wcisnęłam ćwiartkę. Piekłam około 25 minut, ale przekroiłam piersi na pół, tak, ze z jednej podwójnej uzyskałam 4 kotlety. Całe potrzebowałyby pewnie z 35 minut w moim dziadowskim piecu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
To mamy to samo na obiad. U mnie z salata. Wlasnie przyprawiam i do pieca.
Ja rozcieralam rozmaryn w jednym mozdzierzu, Kuba w drugim tlukl pieprz (kurka, zepsul sie grubo mielacy mlynek).

Ciesze sie, ze smakuje. I wiem, ze mi tez bedzie. Tym razem nie dam im pozrec wszystkiego!!!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
daumen.gif
...jestem świeżo po konsumpcji mooocno popieprzonego kurczaka, u mnie miodowego...i...
stwierdzam, że jest świetny, uwielbiam w mięsie smak rozmarynu, daje taki świeży, orzeźwiający aromat
lecker.gif

a w połaczeniu z odrobiną słodyczy przełamanej cytryną i pieprzem (dałam cytrynowy) super smakuje!
anbetung.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
A moj byl bez soli!
icon_lol.gif
Ale wszystko zjedli.

Fajnie, ze smakuje.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
hmm...
gruebel_2.gif


Natychmiast po obejrzeniu zdjecia Villanele nie powinnam dodawac swojego, ale coz. Lepsze takie niz zadne chyba?