Staropolska baba puchowa

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Przepis, który mam od Seniorki, pochodzi książki Marii Lemnis i Henryka Vitry "W staropolskiej kuchni i przy polskim stole". Bakę ta przygotowałam z okazji Tygodnia Kuchni Staropolskiej - i przyznam - jest naprawdę delikatna i bardzo puchowa.

puchowa.JPG

0,5 kg mąki pszennej tortowej
0,5 litra mleka
5 dag drożdży
10 żółtek
15 dag cukru pudru
1/3 kostki masła (ok.66g)
1 kieliszek rumu
1/2 łyżeczki soli
2 garście rodzynek
łyżka mąki ziemniaczanej.

25 dag maki sparzyć 0,5 litra wrzącego mleka i bardzo dokładnie rozetrzeć, aby nie było grudek. Niech trochę przestygnie.
W cieście zrobić dołek i dodać drożdże, które zalać kilkoma łyżkami ciepłego mleka i zostawić, by wyrosły na ok. 20 minut. Wówczas wyrobić ciasto i odstawić, aż wyrośnie na dalsze 20-30 minut.

Żółtka zmiksować z cukrem na białą, puszysta masę. Dodać je do ciasta wraz z solą i reszta mąki. wyrobić dokładnie ciasto, aż przestanie się kleić do rak. W razie potrzeby podsypać mąką. Dodać rozpuszczone masło, rum i sparzone, obtoczone w mące ziemniaczanej rodzynki. Wyrobić.

Ciasto przełożyć do wysmarowanej masłem formy i odstawić do wyrośnięcia na 30 minut.
Piec w piekarniku nagrzanym do 170 st. ok 50 minut.
Polukrować lub posypać cukrem pudrem.

Z tej porcji wyszły mi 2 babki. Ponieważ jest to dla nas trochę za dużo - następnym razem zrobię z połowy porcji. A następne razy będą na pewno, bo z ciasta jestem bardzo zadowolona
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • puchowa.JPG
    puchowa.JPG
    143.5 KB · Wyświetleń: 7
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
gdybym miała ten przepis wcześniej, to pewnie zrobiłabym babkę zamiast placka z jagodami. Ale zostały mi drożdże, wiec może jednak...
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Ale CI wyrosła
icon_eek.gif

Piękna jest
daumen.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Atina, Ilona - dziękuję
icon_biggrin.gif


Sapphire - mam nadzieję, że Ci zasmakuje
icon_smile.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
A co zrobiłaś z drugą babką? Tak bym zjadła chociaż kawałek. Oczywiście żartuję, ale babka wygląda na wyborną, no i jak zwykle te efekty wizualne. Ogólnie zachęcająco i wspaniale.
lecker.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Z pierwszej została połowa
icon_mrgreen.gif
Rozumiem, że żartujesz, ale jeśli reflektujesz na drugą, możemy się umówić w środę w centrum - tylko bierz pod uwagę, że będzie wtedy już 3 dniowa
icon_wink.gif


Dziękuję za miłe słowa
bussi.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Zjedzcie na zdrowie. Zachwyciłam się aranżacją zdjęcia i wyglądem babki, która wygląda rzeczywiście na puchową. Pozdrowienia.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
O jak dobrze. Przepadła mi książka Lemnis-Vitry o od tamtego czasu nie mam tych przepisów a teraz już mam. Ale tam jeszcze była taka babka , nazywała sie petynetowa i druga muślinowa, mam nadzieję że nie pomyliłam książek. Gdybys Seniorko, szczęsliwa posiadaczko książki wpisała te przepisy..... i sorry za zaśmiecanie wątku.

A propos: ta babka po 3 dniach nie traci na niczym o ile dobrze pamiętam!
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Witaj samanto. Książek nie pomyliłaś, tylko nazwy babek. Jest to jedna babka petynetowa zwana muślinową. Jest jeszcze baba szafranowa. Robiłam je kiedyś wszystkie, ale w tej chwili mało pamiętam szczegółów. Przepisy na obie babki wpiszę do wątku Z kuchni prababci jeszcze dzisiaj, a najdalej jutro.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
seniorka @ 11 May 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=854475Witaj samanto. Książek nie pomyliłaś, tylko nazwy babek. Jest to jedna babka petynetowa zwana muślinową. Jest jeszcze baba szafranowa. Robiłam je kiedyś wszystkie, ale w tej chwili mało pamiętam szczegółów. Przepisy na obie babki wpiszę do wątku Z kuchni prababci jeszcze dzisiaj, a najdalej jutro.
O widzisz wiedziałam że gdzieś dzwonią! Też je kiedyś piekłam a potem byłam koleżeńska i teraz nie mam książki, notabene niejednej ale tej szczególnie mi żal. Ale chyba sobie odkupię. A ten makowiec krucho- drożdżowy to też mam stamtąd, jak sądzisz? Szczęscie że go przepisałam dla kogoś to teraz mam.
Jestem jednoosobowym fanklubem Lemnis-Vitry.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
samanta @ 11 May 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=854505A ten makowiec krucho- drożdżowy to też mam stamtąd, jak sądzisz? Szczęscie że go przepisałam dla kogoś to teraz mam.
Jestem jednoosobowym fanklubem Lemnis-Vitry.
Tak, makowiec jest stamtąd i ja też go piekę, jest doskonały. Nie jesteś jednoosobowym fanklubem, ponieważ ja też do niego należę. Oprócz książek, mam zbiory miesięczników Ty i Ja, z których uczyłam się gotować, a teraz dzielę się tymi przepisami z Wami. A'propos przepisów - masz już W kuchni prababci, jako ostatni wpis, przepisy na baby. Pozdrowienia.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
seniorka @ 11 May 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=854597Tak, makowiec jest stamtąd i ja też go piekę, jest doskonały. Nie jesteś jednoosobowym fanklubem, ponieważ ja też do niego należę. Oprócz książek, mam zbiory miesięczników Ty i Ja, z których uczyłam się gotować, a teraz dzielę się tymi przepisami z Wami. A'propos przepisów - masz już W kuchni prababci, jako ostatni wpis, przepisy na baby. Pozdrowienia.
Bardzo dziękuję.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Wyciągam przed-świątecznie i polecam
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Jezu. To już nawet trudno nazwać sklerozą o roztargnieniu nawet nie wspominając....
Przecież ja sobie odkupiłam Lemnis-Vitry!!!!
 

ewa77

Member
Sty 6, 2009
333
0
0
Wlasnie jestem w trakcie robienia tej babki -pierwszej czesci, tzn. wyrobilam sparzona make z drozdzami i wyszlo mi to ciasto rzadkie-tak ma byc?