Kasza gryczana z sosem pieczarkowym

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Danie może niewyszukane, ale smaczne i tanie. Doskonałe na postne, albo wegetariańskie obiady. Proporcje składników dla 2 osób.

kasza_grycz._z_sosem_pieczar_3_a.jpg

Składniki
szklanka kaszy gryczanej palonej
1,5 szklanki wrzątku
łyżka masła
sól

Sos
20 -25 dkg pieczarek
2 suszone grzyby
średnia cebula pokrojona w cienkie piórka
1 łyżka sosu grzybowego Knorr
szklanka wody
sól, pieprz
olej i masło do smażenia

W rondelku roztopiłam łyżkę masła, wsypałam kaszę i chwilę podsmażyłam na małym ogniu. Następnie zalałam kaszę wrzątkiem, posoliłam do smaku i gotowałam na niewielkim ogniu do chwili, gdy kasza wchłonęła cały płyn. Wtedy zawinęłam ją w kocyk, robiąc jakby termos, w którym kasza dochodziła i nie wystygła.
Umyte pieczarki pokroiłam najpierw na połówki, a póżniej w cząstki. Grzyby suszone włożyłam do dobrze ciepłej wody, żeby zmiękły, a następnie pokroiłam je w paseczki. Na rozgrzanym w rondelku oleju podsmażyłam cebulkę, a kiedy zaczęła nabierać koloru, włożyłam łyżkę masła i dorzuciłam przygotowane pieczarki, ogień trochę zwiększyłam i smażyłam do chwili, gdy cebula i pieczarki stały się lekko złociste. Wówczas dołożyłam pokrojone suszone grzyby, dodałam łyżkę sosu grzybowego Knorra i podlałam szklanką wody. Wszystko wymieszałam i dusiłam, aż sos nabrał właściwej konsystencji i smaku. Pierwotnie zamiast sosu Knorra, zamierzałam podlać pieczarki bulionem grzybowym, ale okazało się, że go nie mam, więc z konieczności użyłam sosu, co wcale nie wpłynęło żle na smak potrawy. Ostatecznego szlifu nadałam solą i pieprzem. Gorącą kaszę polałam sosem i obiad był gotowy. Szybko, smacznie i niedrogo.
 

Załączniki

  • kasza_grycz._z_sosem_pieczar_3_a.jpg
    kasza_grycz._z_sosem_pieczar_3_a.jpg
    205.6 KB · Wyświetleń: 3

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Bardzo lubię takie zastawienie: kasza + sos pieczarkowy. Sos robię bardzo podobnie, ale bez bulionu, za to z dodatkiem śmietany.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ja też przeważnie robię ze śmietaną, ale ten jest inny i dlatego go zamieściłam. Czasem warto spróbować innych smaków. Może kogoś zainteresuje.
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
seniorka @ 14 May 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=855551Ja też przeważnie robię ze śmietaną, ale ten jest inny i dlatego go zamieściłam. Czasem warto spróbować innych smaków. Może kogoś zainteresuje.
Mnie zainteresuje.

Zazwyczaj robię podobny sos do placków ziemniaczanych, bo L. kaszy gryczanej nie jada, a dla mnie samej nie chce mi się gotować.

Zmobilizowałaś mnie seniorko, żeby kaszę jednak zjeść, bo otwarte opakowanie stoi już jakieś pół roku jak nie dłużej
icon_neutral.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Też bardzo lubię kaszę gryczaną - i nawet ją dość podobnie robię
icon_biggrin.gif


Twoja , Seniorko, wygląda ogromnie apetycznie
mniam.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Będzie.
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Z kasza jeczmienna tez dobre wyjdzie, ale smak jednak inny niz z gryczana. Seniorko, bardzo podobnie robilam wczoraj na obiad, tylko sos mialam pieczarkowo miesny. Jak dla mnie z samymi pieczarkami jeszcze lepszy, byle by bo bylo duzo. Wszyscy lubimy kasze gryczana.