Truflowy sernik z mascarpone

atina

Member
Lut 27, 2008
961
2
0
Pyszny sernik jaki znalazłam u Dorotus.

Składniki na tortownicę 21 cm.

Składniki na spód:

* 120 g ciastek digestive w gorzkiej czekoladzie, pokruszonych na piasek
* 70 g mielonych orzechów włoskich (Dorotus dawała posiekane)
* 40 g masła, miękkiego

Wszystkie składniki wymieszać. Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia. W dno wcisnąć masę ciasteczkową, wyrównać. Podpiec w temperaturze 180ºC przez około 10 minut. Ostudzić.

Masa serowa:

* 500 g serka mascarpone
* 200 g gorzkiej czekolady
* 150 ml śmietany kremówki
* 4 jajka
* 130 g drobnego cukru
* 2 łyżki Irish Cream lub dowolnego likieru
* 2 łyżki mąki pszennej

Kremówkę delikatnie podgrzewać na małym ogniu. Jak zrobi się ciepła, wrzucić połamaną czekoladę. Cały czas mieszając, podgrzewać na małym ogniu (bardzo powoli), aż czekolada się rozpuści i połączy ze śmietaną na gładką masę. Natychmiast ściągnąć z palnika (masa będzie mocno gęstniała).

Do naczynia wrzucić mascarpone, jajka (bez oddzielania na żółtka i białka), cukier, alkohol, mąkę. Zmiksować na gładką masę. Wlać ciepłą czekoladę, zmiksować do połączenia. Masa powinna być gładka.

Masę serową wylać na podpieczony spód. Piec około 50 - 60 minut w temperaturze 175ºC, aż środek będzie ścięty i nie trzęsący. Nie sprawdzać patyczkiem (nic to nie da). Studzić w lekko uchylonym piekarniku. Sernik mimo to opadnie. Włożyć do lodówki na 12 h. Przed podaniem udekorować owocami sezonowymi.

sernik_truflowy_br_zowy2.jpg

sernik_truflowy_br_zowy4.jpg
 

Załączniki

  • sernik_truflowy_br_zowy2.jpg
    sernik_truflowy_br_zowy2.jpg
    50.3 KB · Wyświetleń: 23
  • sernik_truflowy_br_zowy4.jpg
    sernik_truflowy_br_zowy4.jpg
    57.3 KB · Wyświetleń: 22
  • Dzięki
Reakcje: janie

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
atina @ 25 Jun 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=867866Pyszny sernik jaki znalazłam u Dorotus.
atino
daumen.gif

zabrakło mi słów
icon_eek.gif
icon_eek.gif
icon_eek.gif

mniam.gif
lecker.gif
mniam.gif
 
  • Wow
Reakcje: janie

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Zachwycający!
mniam.gif


Osobiście mam złe doświadczenia z pieczenia z serkiem mascarpone, ale może to wina dostępnego u mnie serka?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Mascarpone Epiu rzeczywiście świetne, kupowałam kiedyś w Macro. Teraz używam głównie lidlowskiego, bo wygodniej i taniej. Na surowo jest w porządku, ale w pieczeniu gdzieś mi zanika, jakby się rozpuszczało...? Bałabym się piec z niego sernik, więc zrobiłam go tradycyjnie z Delfiko. Dałam mniej cukru (100 g) i więcej śmietanki (200 ml). Bardzo smaczny.
Zamiast Irish Cream dałam domowy likier kawowy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

atina

Member
Lut 27, 2008
961
2
0
Joanna @ 27 Jun 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=868207Mascarpone Epiu rzeczywiście świetne, kupowałam kiedyś w Macro. Teraz używam głównie lidlowskiego, bo wygodniej i taniej. Na surowo jest w porządku, ale w pieczeniu gdzieś mi zanika, jakby się rozpuszczało... Bałabym się piec z niego sernik, więc zrobiłam go tradycyjnie z Delfiko. Dałam mniej cukru (100 g) i więcej śmietanki (200 ml). Bardzo smaczny.
Zamiast Irish Cream dałam domowy likier kawowy.
Joanno z Twoimi modyfikacjammi też brzmi bardzo smacznie
lecker.gif
A ten likier kawowy to ja uwielbiam, świetnie się sprawdza w sernikach
icon_smile.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Atino, sernik jest prześliczny
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Sinistro, swojemu wielbicielowi czekolady musisz zrobić koniecznie, choćby z pół porcji.
icon_smile.gif


Dziś również go robię, lecz dla odmiany bez spodu, w ramekinach, z dodatkiem łyżki rozpuszczalnej kawy i kilkoma malinami na wierzchu. Piekę w kąpieli wodnej. Sama jestem ciekawa rezultatu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

atina

Member
Lut 27, 2008
961
2
0
Sinistra @ 1 Jul 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=869260Atino, sernik jest prześliczny
Dziękuję bardzo
icon_redface.gif


Joanna @ 1 Jul 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=869344Dziś również go robię, lecz dla odmiany bez spodu, w ramekinach, z dodatkiem łyżki rozpuszczalnej kawy i kilkoma malinami na wierzchu. Piekę w kąpieli wodnej. Sama jestem ciekawa rezultatu.
Bardzo jestem ciekawa efektu
icon_smile.gif
Ale znając Twoje zdolności, to będzie pyszny
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Na szczęście się udały.
icon_smile.gif
Pięknie wyskoczyły z ramekinów, są gładkie i równe. Podałam je udekorowane rozetką z bitej śmietany i świeżymi malinami. Polecam na ekstra okazje - świetny efekt przy minimalnym nakładzie pracy.
Z jednej porcji wyszło mi dziewięć mini - serniczków.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Joanna @ 1 Jul 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=869344Sinistro, swojemu wielbicielowi czekolady musisz zrobić koniecznie, choćby z pół porcji.
icon_smile.gif
Się rozumie samo przez się. Na razie nie pokazałam Mu zdjęcia. W odruchu samoobrony
icon_mrgreen.gif

Sernik zapisałam na liście "do zrobienia", kiedy tylko zobaczyłam zdjęcie Atiny

Ilona @ 1 Jul 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=869349Nie, nie, nie - się nie zgadzam. Siostra zrób z całej porcja a pól mi podeślesz coooo
fiesgrins.gif
Masz jak w banku. O ile zdołam wyszarpać Czh twoją część.
rofl.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
zrobiłam w wersji MM, bez spodu, zamiast cukru fruktoza, bez mąki.
Piekłam w kokilkach w kąpieli wodnej. Zjadłam z chęcią mimo, że mocno czekoladowe było a ja nie jestem wielbicielką takich smaków. Moja córka oczywiście zachwalała. Nie zrobiłam zdjęcia, bo nie wyszedł ( a właściwie wyszły, bo było kilka porcji) zbyt fotogeniczny strasznie wyrósł i popękał w trakcie zapiekania.
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
trochę zmodyfikowany , bo część z gorzką czekoladą, część z białą czekoladą , a na górze jagodowy wg Krystyny
rofl.gif
- pyszny
lecker.gif

( a to dlatego , że nie mogłam się zdecydować który upiec )

sernik_18_07_2009.jpg

Polecam
mniam.gif
 

Załączniki

  • sernik_18_07_2009.jpg
    sernik_18_07_2009.jpg
    67.1 KB · Wyświetleń: 9