Pieczeń wołowa na sposób hiszpański*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Pieczeń tę podaje się na zimno, na przykład na obiad do gorących młodych ziemniaków. Kto ma ochotę i odwagę spróbować takiego zestawienia, gorąco zachęcam. Można oczywiście jeść też na zimno na kolację. Dużą rolę odgrywa tu sos (zimny), którym polewamy plastry pieczeni. Przepis pochodzi z miesięcznika Ty i Ja i robiłam go kilka razy. Dla mnie jednej jest to bardzo wygodna forma posiłku.
Składniki
1 kg wołowiny zrazowej bez kości
filiżanka oliwy z oliwek ( ja biorę pół filiżanki)
4 pomidory obrane ze skórki
1 duża cebula
sól

Sos
2 duże ząbki czosnku
1 filiżanka oliwy z oliwek
2 ugotowane na twardo jajka
pęczek posiekanej natki pietruszki
łyżka octu winnego
sól, pieprz

Najlepiej gdy wołowina jest w zwartym kawałku, wtedy pieczeń zachowuje ładny kształt i dobrze się kroi na plastry. Mięso myjemy pod bieżącą wodą i dokładnie osuszamy papierowym ręcznikiem. Póżniej solimy i obrumieniamy na silnie rozgrzanej oliwie ze wszystkich stron. Następnie dodajemy podzielone na ćwiartki pomidory i drobno posiekaną cebulę. Dusimy pod przykryciem, dodając od czasu do czasu odrobinę wody, żeby mięso się nie przypaliło. Gotowe mięso (sprawdzamy widelcem lub szpikulcem) ochładzamy, po czym kroimy na plastry i układamy na półmisku.
SOS: obrane z łuski ząbki czosnku przepuszczamy przez praskę i ucieramy z filiżanką oliwy, dodajemy posiekane jajka i natkę pietruszki. Solimy i pieprzymy do smaku i dodajemy ocet winny. Po wymieszaniu, sosem tym polewamy mięso bezpośrednio przed podaniem.
Do tego gorące młode ziamniaki z koperkiem, lub na kolację pieczywo.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: