Rosti

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dostałam malutką książeczkę, broszurkę właściwie, o potrawach z ziemniaków. Pochodzi z Biblioteki Poradnika Domowego. Wśród licznych przepisów moją uwagę zwrócił właśnie ten, bo nazwa jakby znajoma, tyle że szwajcarskie "rösti" są robione z gotowanych ziemniaków w formie dużego placka na całą patelnię. A tu placuszki z surowych ziemniaków, nawet bez jajek. Postanowiłam zrobić je na dzisiejszy obiad. Podaję proporcje dla 4 osób.
Składniki
8 dużych ziemniaków
15 dkg dość chudego surowego boczku w cienkich plasterkach (bez skórki)
cebula
pęczek szczypiorku (w przepisie jest - duży, ja brałam standardowy)
sól, pieprz
tłuszcz do smażenia (wzięłam mieszankę oleju z masłem, chociaż może być dowolny tłuszcz)

Umyte i obrane ziemniaki ścieramy na tarce o grubych oczkach, solimy i odstawiamy. Gdy puszczą sok, odsączamy, dodajemy drobno posiekaną cebulę, pokrojony w krotkie cienkie paseczki boczek i posiekany szczypiorek. Starannie mieszamy i dodajemy do smaku pieprz i sól, pamiętając, że już były solone. Nabieramy łyżką porcje masy, kładziemy na rozgrzany tłuszcz, rozpłaszczamy łopatką i smażymy na rumiano z obu stron. Podaje się tak jak placki ziemniaczane. Są wyśmienite, chrupiące i bardzo smaczne. Mało pracy, a efekt znakomity.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Seniorko, szwajcarskie "rösti" robi sie i z surowych i z gotowanych ziemniakow, wiec Twoj przepis jak najbardziej mozna uznac za 'prawdziwy'
icon_smile.gif
choc tradycyjnie jest to jeden placek, to fakt. No i bez szczypiorku. Ale i ta wersja brzmi bardzo smakowicie
icon_smile.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dziękuję Bea za wiadomości na temat szwajcarskich rösti. Do tej pory spotykałam w przepisach i robiłam tylko z gotowanych ziemniaków. Teraz jestem "mądrzejsza" o jeden przepis więcej. Pozdrowienia
wink.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Ponoc daaawno dawno temu robilo sie tylko z gotowanych, gdyz bylo to danie 'oszczedne', czyli robiono "rösti" rowniez po to, by nie wyrzucac ostalych sie z obiadu ziemniakow ;) Roznica jest tez regionalna. A sa i tacy, ktorzy robia "rösti" pol na pol z surowych i z gotowanych ziemniakow. Wszystko jest wiec w tym temacie dozwolone ;)
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dziękuję za poszerzone wiadomości. Nie wiedziałam o tym wszystkim, no bo i skąd? Teraz nie tylko ja mam wiedzę na temat szwajcarskich rösti, inni czytelnicy też. Może kiedyś skuszę się na eksperyment zrobienia kombinacji z gotowanych i surowych ziemniaków. Ciekawi mnie konsystencja takiego placka. Jeszcze raz serdeczne pozdrowienia i podziękowania za smakowite inspiracje.
lecker.gif

P.S. Ciekawi mnie tylko, dlaczego autorzy przepisu nazwali to "rosti", to chyba takie spolszczone rösti.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,672
2,968
113
seniorka @ 30 Jul 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=879092Ciekawi mnie tylko, dlaczego autorzy przepisu nazwali to "rosti", to chyba takie spolszczone rösti.
Pewnie przez brak tego "ö "
icon_smile.gif

Skuszona Twoją propozycją pobuszowałam w necie i znalazłam takie:
http://www.dziennik.pl/kobieta/emocje/arti...zwajcarsku.html

Zrobiłam i podałam z pokrojoną w kostkę piersią kurczakową, którą krótko zamarynowałam z przyprawą do skrzydełek Kentucky i obsmażyłam na rumiano. Do tego surówka z pomidora i avocado + winegret z czosnkiem. (Czosnek tylko w surówce, w placku szczypiorek).
Dobre to było, tylko jak na dzisiejszy upał trochę za pracochłonne danie.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis niby podobny, a zdecydowanie inny od podanego przeze mnie. Na pewno bardzo smaczny, tyle że ze szwajcarskim rösti też ma niewiele wspólnego. Jak będę miała ochotę na odmianę, to już wiem gdzie szukać.
icon_lol.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Wypróbowałam ją KAROTKO i znów dzisiaj wróciłam do moich placuszków, bo nie miałam dyni. Ale niedługo powtórzę Twoja wersję.