Miodowe ciasto z jabłkami

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Znalazłam ten przepis u Ayn
Pozmieniałam trochę proporcje:

miod4.JPG

Składniki:

* 250 g mąki,
* 1 czubata łyżeczka proszku do wypieków,
* 1/4 łyżeczki sody,
* szczypta soli

* 4 jajka,
* 2/3 szklanki cukru,
* 1/2 szklanki oleju,
* 1/3 szklanki miodu,
* skórka otarta z 1 cytruny
* sok z jednej cytryny (miałam taką większą cytrynę),
* 1/2 szklanki posiekanych orzechów włoskich
* 2 jabłka (antonówka)

Wykonanie:

Przygotowac (posmarowac masłem i posypac kaszką manną) formę o śr. 24 cm lub 26cm - z kominkiem. Piekarnik nagrzac do 180 stopni
Jabłka pokroic na nieduże kawałki
Cztery pierwsze składniki wymieszac w misce.
Jajka ubic z cukrem na gęstą i puszystą masę (do białości). Ciągle ubijając dodawac stopniowo olej. W szklankę po oleju wlac miód (nie przyklei się do ścianek szklanki) i również stopniowo wlewac do masy jajecznej. Pod koniec dodac również skórkę otartą z cytryny.
Teraz już można odstawic mikser i dodac do masy jajecznej, porcjami, mąkę. Delikatnie wymieszac (robię to trzepaczką rózgową). Na koniec dodac pokrojone jabłka, posiekane orzechy i wlac sok z cytryny. Wymieszac i wlac do formy.
Pieczemy ok. 40-50 minut. Ja w połowie pieczenia musiałam wierzch przykryc folią aluminiową, bo ciasto już było zarumienione.

miod_jab_k.1.jpg

Ciasto wyszło mi nadspodziewanie puszyste. Słodycz miodu zrównoważył sok z cytryny i leciutka goryczka orzechów. Jednym słowem, pyszne

Wczoraj robiłam inną wersję. Nie będę tworzyła kolejnego wątku, lecz wpiszę tutaj

Wersja II

Miodowe z jabłkami i żurawiną

* 3 jajka (raczej większe)
* 3/4 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
* 1 szklanka mąki tortowej
* 1/2 szklanki cukru trzcinowego
* 125 g masła/margaryny
* 3 łyżki miodu
* 3 łyżki śmietany
* 1 łyżeczka proszku do wypieków
* 1/2 łyżeczki sody
* szczypta soli

* 1 duże kwaskowe jabłko, pokrojone w kostkę
* 50-100 g suszonej żurawiny

Mąkę wymieszać z proszkiem, sodą i solą. Rozpuścić masło i przestudzić. Jajka lekko ubić z cukrem trzcinowym. Dodać miód, śmietanę i chłodne masło. Wymieszać. Dodać mąkę wymieszaną z pozostałymi składnikami. Wymieszać wszystkie składniki. Dodać jabłko pokrojone w kostkę i żurawinę. Wymieszać.
Piekłam w formie keksowej ok. 55 minut w temp. 180 stopni. W trakcie pieczenia przykrywałam wierzch folią, bo szybko się rumienił (ja piekłam w termoobiegu i może dlatego)
Do tego ciasta nie ma potrzeby używania mikserów i robotów. Wszystko mieszałam trzepaczką rózgową.

a tak wygląda

m12.JPG
 

Załączniki

  • miod4.JPG
    miod4.JPG
    81.4 KB · Wyświetleń: 12
  • miod_jab_k.1.jpg
    miod_jab_k.1.jpg
    76.6 KB · Wyświetleń: 12
  • m12.JPG
    m12.JPG
    70.9 KB · Wyświetleń: 10
Ostatnią edycję dokonał moderator:

AnnaB.

Member
Mar 13, 2008
362
0
0
Och, Krystyno, już wydrukowałam Twój przepis na ucierane z pianką i migdałami, byłam zdecydowana, a Ty bijesz po oczach nowym. No i które mam teraz upiec?
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
AnnaB. @ 29 Aug 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=887421Och, Krystyno, już wydrukowałam Twój przepis na ucierane z pianką i migdałami, byłam zdecydowana, a Ty bijesz po oczach nowym. No i które mam teraz upiec?
To zależy na co masz teraz smaka
icon_mrgreen.gif
To moje pierwsze ciasto w tym sezonie jabłkowym.
 

AnnaB.

Member
Mar 13, 2008
362
0
0
O, czuwasz przed komputerem. Jednak wybiorę to miodowe. Wydaje mi się oryginalniejsze. Już wydrukowałam i idę zaraz na zakupy.
Dziękuję Ci za wszystkie Twoje wspaniałe przepisy. W moich oczach (i pewnie połowy tego forum) jesteś mistrzynią.
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Krystyno, bardzo apetyczna wersja!
mniam.gif


mariaanna @ 29 Aug 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=887460Tutaj przepis bez zmian. Też pyszne. Polecam.
Coś mi świtało, że już je tu widziałam.
icon_biggrin.gif
mniam.gif


Ostatnio też studiowałam przepisy Ayn na ciasta z owocami i przy kilku zgłupiałam ze szczętem, czy już je tłumaczyłam, czy były dopiero w planach. Pomogła dopiero konsultacja nieocenionej Margot.
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Wczoraj pojechałam na wieś, ale w domu zostawiłam sobie na dzisiaj kawałeczek ciasta. Zapomniałam go tylko przykryc. Już myślałam że nie będzie się nadawało do jedzenia. Odkroiłam zeschniętą kromeczkę i następnie kawałek dla siebie. Ono wcale nie sczerstwiało ! Dalej puszyste i mięciutkie. To było duże ale jakże miłe, zaskoczenie dla mnie.
 

madziawoj

Member
Lut 27, 2008
245
0
16
Od wielu lat robię bardzo podobne ciasto, tylko bez miodu. Rzeczywiście jest bardzo wilgotne i pyszne, długo pozostaje świeże. Muszę wypróbować Twój przepis bo dodatek miodu może sprawić, że będzie jeszcze smaczniejsze.
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Dzisiaj na śniadanie była kawa i II wersja, tzn. z jabłkiem i żurawiną, na mące pełnoziarnistej

m11.JPG
 

Załączniki

  • m11.JPG
    m11.JPG
    69.1 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
Krystyno - dziękuję za wpisanie drugiej wersji i za nakierowanie! Przepraszam za spóźniony refleks, ale nie zauważyłam Twojej odpowiedzi.
Ciasto wygląda bosko i chyba należy do gatunku, które uwielbiam. Koniecznie muszę pamiętać, żeby wypróbować.
lecker.gif
 

ajaj

Member
Wrz 17, 2008
1,671
23
38
Dodalam cynamonu. Polaczenie jablek, miodu i cynamonu to super zapach i smak na takie jesienne pluchy jakie u nas wlasnie zagoscily. Pieknie pachnie i cudownie nastraja.