Sernik (cheesecake) na skondensowanym mleku

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Jeżeli można piec serniki z dodatkiem śmietany czy mleka, to chyba można i z mlekiem skondensowanym? A jakże, można. Mało tego, sernik wyszedł niesamowicie kremowy. Dodatek masy "krówkowej", daje niesamowity efekt smakowy, ale i wizualny

stof4.JPG

Składniki:

Spód:

* 1 opakowanie (225g) ciastek digestive - pokruszyc
* 1 łyżka kakao
* 50-60 g masła - rozpuścic

Masa serowa:

* 700 g sera śmietankowego
* 1 puszka (460g) mleka skondensowanego słodzonego - (puszki o tej gramaturze kupowałam w Lidlu)
* 4 jajka
* 2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
* sok z 1 dużej cytryny

Dodatkowo:

* 1 puszka masy "krówkowej"
* kilka łyżek śmiatanki kremówki

* 400 g śmietany kwaśnej ( na wierzch sernika)

Wykonanie:

Pokruszone ciastka wymieszac z kakao i dodac rozpuszczone masło. Wymieszac i tą masą wylepic dno i częściowo boki tortownicy (średnica 25 - 26cm) . Wstawic do lodówki na 1/2 godziny

Ser śmietankowy wymieszac w misce. Teraz dodajemy do niego pozostałe składniki tj. mleko skondensowane, jajka, mąkę ziemniaczaną i sok z cytryny. Delikatnie wymieszac. Powstanie nam dośc rzadka masa serowa, którą wlewamy do tortownicy . (jeżeli nie jesteśmy pewni szczelności naszej tortownicy, to owijamy ją z zewnątrz folią aluminiową)

Masę "krówkową" przekładamy z puszki do miseczki i dodajemy stopniowo śmiatnę kremówkę. Mieszamy razem do momentu aż otrzymamy w miarę lekką konsystencję masy. Nie może byc ona jednak lejąca. Powinna dośc swobodnie spadac z łyżeczki. Teraz , nabieramy łyżeczką i układamy w masie serowej. Te kupki z masy krówkowej, będą się topic w masie serowej, bo jest ona rzadka.
Ja nie wykorzystałam całej puszki, tylko tak gdzieś 1-2 - 3/4 puszki. Resztę zjadłam.

Całośc wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 150 (130-termoobieg) stopni z ustawionym na dnie naczyniem z wodą. Pieczemy ok 1 godziny i 15 minut.

Po tym czasie wystawiamy sernik i na wierzch smarujemy gęstą , kwaśną śmietaną (bez dodatków). Tortownicę wstawiamy z powrotem do piekarnika, aby po 3 minutach go wyłączyc. Sernik zostawiamy w wyłączonym piekarniku jeszcze ok. 10 minut.

Wyjmujemy i studzimy, a następnie wstawiamy do lodówki na kilka godzin (6-8)

stof8.JPG
 

Załączniki

  • stof4.JPG
    stof4.JPG
    67.2 KB · Wyświetleń: 10
  • stof8.JPG
    stof8.JPG
    74.8 KB · Wyświetleń: 8
Ostatnią edycję dokonał moderator:

karibe

Member
Wrz 22, 2007
563
0
0
Wow, Krystyno szalejesz z rana.. połączenie mleka i serka musi być bosssskkie takie smaki z rana, pycha
mniam.gif
 

Eklerek

Member
Mar 15, 2009
667
1
0
ja się właśnie zamierzałam na sernik z mlekiem skondensowanym , bo właśnie kiedy zostałam takowym poczęstowana - urzekła mnie ta kremowa delikatność, a tu proszę - jeszcze ulepszony, z toffi. ustawiam go w kolejce, bo na dziś wybrałam mooocno waniliowy. :]
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Ciastkara @ 3 Oct 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=897159Ser śmietankowy - to znaczy jaki, czy może byc taki 3-krotnie mielony , czy jakis inny?
Ja używam zawsze sera śmietankowego o zawartości 24% tłuszczu. Może to byc np. Delfiko lub kupowany w Biedronce, w takich 500g kubełkach (pisze na nim ser śmietankowy). Z takiego 3-krotnie mielonego też wyjdzie sernik, tylko troszkę inne walory smakowe będą no i nie wiem jaka konsystencja wyjdzie po upieczeniu.
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Zawsze używam naturalnego. Raz tylko kupiłam waniliowy, ale użyłam go do deseru. Jak dla mnie, to jest za słodki. Wolę sobie sama regulowac ilośc cukru i dodac ekstraktu waniliowego, który sama sobie robię. Wtedy wiem co jem
icon_mrgreen.gif
 

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Krystyno

Piękny sernik,rzuć chociaż tym maleńkim kawałeczkiem.
Będziesz moim guru nr.2,bo nr.1 to Joanna.Miałam okazję skosztować jej wypieków i do dziś wspominam ich smak.
lecker.gif

Wiesz,ja tak podgaduję
knuddelz.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Janka, serdecznie zapraszam , nie tylko na jeden kawałeczek. A i do "kawałeczków" znajdzie się coś jeszcze
kaffeetrinker_2.gif
albo
ccwb.gif

(a sernik tak bardzo przypadł mi do smaku, że wciąż chodzę do lodówki i kroję kawałeczek, mówiąc że to już ostatni na dziś
icon_mrgreen.gif
No, nie mogę się od niego oderwac. To będzie chyba mój nr 1 )

Do guru to jest mi o cho cho, albo jeszcze i dalej. Zauważ, że praktycznie wszystkie moje ciasta nie wymagają dużo czasu i pracy. Bo ja po prostu jestem próżniak, któremu dodatkowo brakuje cierpliwości i czasu.
Joanny przepisy są dopracowane w każdym calu. Od samego początku i wciąż Ją podziwiam. Co by nie robiła, piekła czy gotowała to wszystko jest perfekcyjne
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Krystyna9 @ 3 Oct 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=897112Jeżeli można piec serniki z dodatkiem śmietany czy mleka, to chyba można i z mlekiem skondensowanym? A jakże, można.
I mnie bardzo taki sernik smakował. Znalazłam go kiedyś na mniamie pod nazwą sernik meksykański:
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=4...mp;hl=skondens*
http://www.kuchnianadatlantykiem.com/2005/...eksykanski.html

Z masą toffi jest pewnie jeszcze lepszy. Muszę kiedyś spróbować.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

madziawoj

Member
Lut 27, 2008
245
0
16
Przymierzam się do tego sernika dzisiaj. Tylko nie wiem gdziekupić masę krówkową, nigdy się z nią spotkałam. Słodzone mleko skondensowane mam, bakruje mi tylko masy krówkowej.
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Madziu, u mnie to jest prawie w każdym spożywczym sklepie. W Carrefourach, Tescach i Realach to na pewno są. Może to trochę inaczej się nazywa, w zależności od firmy która produkuje te puszki. Widziałam ostatnio pod nazwą: masa kajmakowa. Są nawet w różnych smakach: kakaowe czy orzechowe. Ale można i samemu zrobić gotując puszkę skondensowanego, słodzonego mleka przez 3 godziny