Wykwintny tort czekoladowy

martyna22a

Member
Lut 9, 2009
803
0
0
Mam nadzieje ze nie powielam przepisu, pochodzi on z ksiazeczki "Ciasta na stól", jest ciastem nagrodzonym autorstwa pani Zofii. Od siebie dodam ze w smaku jest powalajacy i marzę o zjedzeniu chociaz kawalka, musze tez przyznac ze jest pracochlonny i dosc drogi, polecam wszystkim na szczegolne okazje, zachwycilam nim wszystkich gosci bez wyjatku, do dzieła.

Proporcje na tortownice o srednicy 26 cm.

Blaty czekoladowe:
30 dag bialej czekolady,
15 dag gorzkiej czekolady,
20 dag orzechow laskowych,
4 platy cienkich wafli.
Gorzka czekolade roztopic w goracej kapieli wodnej, dodac zmielone orzechy i dokladnie wymieszac.Mase przelozyc do tortownicy wylozonej papierem i pozostawic do wystygniecia(mozna na kilka minut wlozyc do zamrazalki).
Biala czekolade roztopic w kapieli dodac drobno pokruszone wafle i dokladnie wymieszac,mase podzielic na dwie czesci i uformowac w tortownicy dwa blaty.

Masa pomaranczowa:
10 dag mielonych migdalow,
10dag mielonych pistacji (nie solonych),
2-4 lyzki marmolady pomaranczowej,
skorka otarta z cytryny.
Wszystko utrzec na jednolita mase.

Krem czekoladowy:
3/4 litra kremowki,
40 dag czekolady mlecznej,
2 lyzki kawy rozpuszczalnej,
2 torebki zagestnika do smietany,
2 lyzki kakao.
Podgrzac pol litra smietany i rozpuscic w niej kawe oraz czekolade mleczna a nastepnie na 2 godziny odstawic w chlodne miejsce, gdy masa ostygnie ubic ja na krem.Pozostala smietane ubic na piane z dodatkiem zagestnika i kakao a nastepnie wymieszac z ubita wczesniej smietana.

Krem waniliowy:
10 dag bialej czekolady,
pol litra kremowki,
3 lyzeczki zelatyny,
3 jajka,
cukier waniliowy,
olejek waniliowy.

Zelatyne namoczyc w 1/3 szklanki zimnej wody.Biala czekolade rozpuscic w cwierc litrze goracej smietany, dodac zelatyne, wymieszac na gladka mase i ostudzic.Zoltka z olejkiem i cukrem waniliowym utrzec na krem a nastepnie polaczyc z wystudzona masa i odstawic do lodowki.Osobno ubic bialka i pozostala smietane.Krem wyjac z lodowki i dodac do niego najpierw smietane a na koniec bialka ubite na piane.

Dekoracja:
lyzeczka kakao,
lyzeczka cukru pudru,
5 dag bialej czekolady,
5 dag mlecznej czekolady,
listki swiezej miety

Obydwie czekolady (osobno!) rozpuscic w kapieli.Nastepnie rozsmarowac cienka warstwa na plytkach o gladkiej powierzchni,gdzy czekolady wystygna przy pomocy metalowej lopatki uformowac czekoladowe wiorki.


Krazek z ciemnej czekolady posmarowac masa pomaranczowa i cienka warstwa kremu czekoladowego,przykryc krazkiem z bialej czekolady i posmarowac go kremem waniliowym.Polozyc drugi krazek z bialej czekolady. Pozostalym kremem czekoladowym posmarowac boki i wierzch tortu a nastepnie obsypac cukrem pudrem wymieszanym z kakao.Wierzch tortu udekorowac wiorkami z czekolady i listkami miety.

Uwaga: blaty mozna tez przygotowac z biszkoptu, 2 blaty o smaku waniliowym i jeden z dodatkiem kakao, przed przelozeniem nasaczyc kawa kakaowy i woda z cukrem i zapachem waniliowym-waniliowe.



MOJE UWAGI:
Autorka piszac 4 cienkie wafle miala prawdopodobnie na mysli andruty bo takich normalnych wafli tyle dodac sie nie da, trzeba jesli zwykle to pokruszyc 1-2 i to bardzo drobno, ja kruszylam maszyna. proponuje tez kupowac czekolade lepszej jakosci, ja dodalam gorzka z tych tanszych to nie moglam tego dolnego blatu rozkroic, byl tak twrady, dekoracje zrobilam inna, obsypalam boki migdalami.
Wszystkim polecam zrobienie z blatow czekoladowych, potrzebna jest duza ilosc czekolad ale efekt powalajacy.
 

Załączniki

  • P1020594.JPG
    P1020594.JPG
    100.7 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Potwierdzam, że ten tort jest naprawdę doskonały, nie spotkałam jeszcze osoby której by nie smakował, a robię go już od wielu lat. Przepis znalazłam w miesięczniku Claudia w 1997 roku. Wątpię żeby nagrodzona pani Zofia była jego autorką...
gruebel_2.gif

Do zrobienia ciemnego blatu polecam czekoladę deserową, sprawdza się lepiej od gorzkiej, nie ma problemów z krojeniem.
Nie mam niestety zdjęcia w przekroju, znalazłam tylko w całości.



post_8429_1235322313.jpg
 

Załączniki

  • post_8429_1235322313.jpg
    post_8429_1235322313.jpg
    198.9 KB · Wyświetleń: 4

martyna22a

Member
Lut 9, 2009
803
0
0
Maraa jaki piekny,szok! Widocznie nagrodzili nie autora ale przemilczmy, ja jestem zachwycona tym tortem a co do tej czekolady deserowej to fajnie ze napisalas bo juz myslalam ze to wina slabszej jakosci czekolady, dziekuje za cenna wskazowke, pozdrawiam! Ps.Pierwszy raz go robilam i jak widzisz srodek -biale blaty bardzo mi sie pokruszyly ze wzgledu na za duza ilosc wafli, nastepnym razem juz pojdzie latwiej
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Martyno, czy moglabys -prosze, poprawic przepis, aby byl bardziej czytelny?
Dziekuje.
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Znalazłam przepis ze zdjęciem, który był drukowany w Claudii http://www.kuchnia24h.pl/wykwintny-tort-z-czekolady,189.html

W czasopiśmie obok przepisu umieszczona jest jeszcze porada, zacytuję:

"Blaty można przyrządzić także z biszkoptu - dwa blaty z waniliowego i jeden z dodatkiem kakao, a przed przełożeniem nasączyć świeżo zaparzoną kawą (kakaowy) i wodą z cukrem i zapachem waniliowym (waniliowe)"

Robiłam i w takiej wersji, też jest pyszny.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

martyna22a

Member
Lut 9, 2009
803
0
0
Caritko przepraszam jesli jest nieczytelny, chyba nie ma sensu go poprawiac skoro Maraa dodala link. Maraa ta uwaga ktora zamiescilas jest w przepisie ktory ja podalam na samym dole, chyba rzeczywiscie jest malo czytelny a tak sie staralam
icon_sad.gif
Poza tym nie wiem jak mam cos teraz zmienic w przepisie skoro nie ma pod nim opcji : zmien
icon_sad.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Martyno, nie, nie przepraszaj, nie masz za co.
Chodzi tylko o to, ze jesli skladniki sa podane jeden pod drugim lepiej sie czyta i od razu jest wszystko jasne.
Przepis pisany jednym ciagiem zlewa sie i mnie-np. nie chce sie takiego czytac.
Tak go zachwalasz, Maara takze, wiec chcialabym sie przyjrzec blizej, tym bardziej, ze oprocz Swiat zblizaja sie urodziny Meza i szukam jakiegos natchnienia.

Mam nadzieje, ze Cie nie urazilam. W zadnym wypadku nie mialam takiego zamiaru.
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Caritka @ 6 Dec 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=918348Ale kalorii, to nie musieli tam pisac
cry_1.gif

icon_mrgreen.gif
To prawda, albo mogli chociaż takim małym druczkiem na samym końcu wpisać, jak już tak bardzo chcieli!
icon_mrgreen.gif



martyna22a @ 6 Dec 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=918350Maraa ta uwaga ktora zamiescilas jest w przepisie ktory ja podalam na samym dole, chyba rzeczywiscie jest malo czytelny a tak sie staralam
icon_sad.gif
Martyna, to ja niedokładnie przeczytałam, przepraszam.
icon_smile.gif
 

martyna22a

Member
Lut 9, 2009
803
0
0
no to ulzylo mi, nadal nie wiem jak mam go poprawic,tzn wiem jak mam go napisac ale jak teraz wejsc w ten przepis skoro nie mam funkcji " zmien"
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Jesli w Twoim poscie, na dole w okienku po prawej stronie obok "cytuj", "odpowiedz", nie ma "zmien",
to znaczy, ze edytowac posty mozesz tylko, gdy bedziesz zlotym uzytkownikiem- chyba cos takiego tu bylo
icon_mrgreen.gif

Zostaje, albo poczekac, az bedziesz tym zlotym uzytkownikiem
icon_wink.gif
, albo usmiechnac do moderatora z prosba o poprawienie
icon_wink.gif

albo, Caritka musi sobie jakos poradzic, jak chce sie blizej przyjrzec przepisowi
icon_wink.gif
icon_mrgreen.gif


Nie martw sie
icon_wink.gif
jakos sobie poradze
icon_wink.gif

I przepraszam za zamieszanie
icon_wink.gif
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,628
1,166
113
Ale cudo!!!
Maraa, mam prośbę, zdradź proszę, jak robisz czekoladowe ruloniki. Nigdy mi takie nie wychodzą...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
h-elen @ 6 Dec 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=918411Maraa, mam prośbę, zdradź proszę, jak robisz czekoladowe ruloniki. Nigdy mi takie nie wychodzą...
H-elen, robię je chyba tak jak wszyscy, nie ma w tym żadnego sekretu. Roztopioną czekoladę wylewam na równą powierzchnię i czekam aż zastygnie ( nie może być zbyt miękka, ani zbyt twarda, robię to na wyczucie), następnie ostrym nożem strugam czekoladę, a ona sama się tak zawija. To wszystko, cały sekret
icon_smile.gif
 

martyna22a

Member
Lut 9, 2009
803
0
0
nie poniewaz jest z dzemem pomaranczowym a pistacje i migdaly sa zmielone
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

vespertine

Member
Paź 17, 2007
133
0
0
Ostatnią edycję dokonał moderator: