Chleb z suszonymi jabłkami, orzechami i cydrem

Mihrunnisa

Member
Mar 30, 2009
219
0
0
Chlebek Tatter
icon_biggrin.gif
nie widziałam na Cinie więc wrzucam
icon_biggrin.gif

400g bialej pszennej maki chlebowej (zwykla chlebowa autorka wymieszala pol na pol z manitoba)
80g maki gryczanej
80g maki zytniej razowej
280g wody
16g soli
480g dojrzalego bialego zaczynu zakwasowego (100% hydracji u mnie żytni razowy)
100g suszonych jablek, grubo posiekanych
240g polslodkiego cydru jablowego( sok jabłkwy)
200g orzechow wloskich, grubo posiekanych

Posiekane jablka zalalam sokiem i odstawilam na godzine (po tym czasie jablka nalezy dokladnie odcedzic i osuszyc - cydr-sok mozna wypic lub wykorzstac do innej potrawy). W tym czasie uprazylam i wystudzilam posiekane orzechy.

Do miski wsypalam maki i sol, wlalam zaczyn zakwasowy i wode. Wszystko dokladnie wymieszalam. Luzne i dosc lepkie ciasto wylozylam na stol i zagniatalam ok. 10 minut. W ciasto wgniotlam jablka i orzechy.

Gotowe ciasto umiescilam w lekko naoliwionej misce, zakrylam i zostawilam do wyrosniecia na 2 godziny, skladajac ciasto w tym czasie 2 razy - co 40 minut.

Ciasto odgazowalam i uksztaltowalam kule. Wlozylam ja do wysypanego gryczana maka kosza, zlaczeniem do gory i pozostawilam do ostatniej fermentacji - ok. 2 1/2 godziny. Ja wsadziłam do dużej keksówki i zrobiłam dwie bułeczki
icon_biggrin.gif


Piec z kamieniem rozgrzać do 260C. Z papieru wyciąć ksztalt jablka. Nie mam kamienia a mój piekarnik grzeje max 240 chyba
icon_biggrin.gif
więc tak też zrobiłam.

Wyrosniete ciasto wylozylyć na lopate, na wierzchu chleba ulozylyć papierowe jablko i obsypać je dosc gruba warstwa bialej pszennej maki. Usunąć szablon. Wykonać naciecie dookola bochenka.
Przed wlozenie chleba do pieca zmniejszylam temperature do 230C i pieklam z para przez 15 minut. Nastepnie 25 minut bez pary. Wylaczylam piec przed uplywem ostatnich 5 minut.
Chleb pozostawilam w piecu przez kolejne 10 minut z drzwiami leko uchylonymi. Po wyjeciu dobrze wystudzilam.

Mój wyszedł znacznie ciemniejszy od Tatterowego niestety nie mogę pokazać ze względu na stan mojego aparatu :/. Na przyszłość co najwyżej dodam ciut mniej soli a tak to PYSZNY
icon_biggrin.gif

 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Margot
icon_eek.gif
brak mi słów. Za to mam cydra!
icon_lol.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113

Załączniki

  • alcia_099.jpg
    alcia_099.jpg
    156.1 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Ja też mam jeszcze z Lidla zapasik. A upiec go pewnie upiekę bo kusi, tylko narazie nie wiem kiedy. Ale upiekę napewno.