Makowy tort niemiecki

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Wpisuję pod taką nazwą, jak widnieje ten przepis na kukingu
Ja go zrobiłam w innych proporcjach i dodałam jeszcze inne składniki. Wyszedł bardzo pyszny. Chyba często będzie się pojawiał u mnie

t.mak9.JPG

Składniki:

Ciasto:
* 120 g masła/margaryny
* 60-80 g cukru pudru
* 1 całe jajko
* 250 g mąki tortowej
* 1 łyżeczka proszku do wypieków
* szczypta soli

Masa makowa:
* 750 - 800 ml mleka (dałam 800 ml)
* 2 opakowania budyniu waniliowego (po 40g każdy)
* 80 - 100 g cukru
* 200 mielonego maku (suchego)
* 180 g masła/margaryny
* 200 - 220 g śmietany gęstej o zawartości tłuszczu, nie mniejszej jak 22% (miałam 22%)
* 2 łyżki (z górką małą) kakao gorzkiego

Masa śmietanowa:
* 250 g śmietany gęstej (18% i więcej tłuszczu)
* 2 jajka (żółtka i białka oddzielnie)
* 60 g cukru
* cukier waniliowy


Wykonanie:

ciasto -mąkę wymieszać z solą i proszkiem do pieczenia. Dodać masło/margarynę i posiekać na kaszkę. Dodać jajko i szybko połączyć ciasto razem.
Ciastem wylepić dno, okrągłej formy/tortownicy o średnicy 26 - 28 cm (ja użyłam 26cm i ciasto było równe z górnym brzegiem. W trakcie pieczenia, nawet ponad formę).
Masa makowa: w 1 szklance mleka wymieszać proszek budyniowy i cukier. Resztę mleka wstawić do gotowania. Ugotować budyń. Gęsty budyń zdjąć z ognia i troszeczkę przestudzić (ale tylko troszeczkę). Masło/margarynę pokroić na mniejsze kawałki i dodać do ciągle gorącego budyniu. Wymieszać aż do dokładnego połączenia się budyniu i tłuszczu. Dodać śmietanę - wymieszać. Teraz wsypać mielony mak i przesiane kakao, dokładnie wymieszać razem.
Masę makowo-budyniową wylać na ciasto w tortownicy.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 175 stopni (ja miałam 150-155 termoobieg) i piec ok. 45 minut.
Na 5 minut przed końcem pieczenia, przygotowujemy masę śmietanową: śmietanę, cukier, cukier waniliowy i żółtka - dobrze wymieszać razem. Z białek ubić sztywną pianę i połączyć z masą śmietanową
Ciasto wyjąć z piekarnika (piekarnik ustawić teraz na 160 stopni) i bardzo delikatnie (masa makowa jest rzadka) położyć na wierzchu masę śmietanową. Zaczynać układać od brzegów tortownicy idąc do jej środka.
Wstawić ponownie do piekarnika (160 stopni) i piec jeszcze ok. 20-25 minut.
Ciasto wystudzić i wstawić do lodówki na ok. 6 godzin.

t.mak14.JPG

t.mak10.JPG

(*) - używałam maku suchego, zmielonego w młynku do kawy
 

Załączniki

  • t.mak9.JPG
    t.mak9.JPG
    83.4 KB · Wyświetleń: 17
  • t.mak10.JPG
    t.mak10.JPG
    66.4 KB · Wyświetleń: 14
  • t.mak14.JPG
    t.mak14.JPG
    79.3 KB · Wyświetleń: 16
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Bardzo ciekawy przepis Krystyno i bardzo smakowicie wygląda
mniam.gif
Ta masa makowa jest kremowa taka chyba?
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
dziewczyny, ogromne dziękuję
bussi.gif
. Ciasto jest przepyszne. O niebo lepiej smakuje jak wygląda. Ta masa makowa to jest taka niby budyniowa. Delikatna ale nie puszysta. Za to masa śmietanowa to niczym obłoczek
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Będę musiała zrobić ten torcik, mam jeszcze trochę maku do zużycia. Ale ciasto wolę jednak kruche, nie lubię półkruchego
icon_wink.gif
Chyba będzie pasowało?
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Żałowałam, ze znudziły mi się już budyniowe kremy, bo zawsze się udają. A tutaj taka odmiana - niby budyniowy, a jednak zupełnie inny! Bardzo ciekawy przepis i apetyczne zdjęcia
mniam.gif
. Czy warstwa wierzchnia jest w smaku piankowa?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasja

Member
Sty 6, 2009
30
0
6
Mam jedno pytanie: kakao dodaje się do budyniu w trakcie robienia tegoż, czy razem z makiem?
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
zaraz poprawię w przepisie. Na amen zapomniałam do pisać o tym kakao. Przesiewam na sam koniec, zaraz po maku. Ale wydaje mi się, że rónież taki sam efekt uzyskamy, mieszając kakao razem z budyniem i cukrem.
 

kasja

Member
Sty 6, 2009
30
0
6
Krystyna9 @ 24 Jan 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=936462zaraz poprawię w przepisie. Na amen zapomniałam do pisać o tym kakao. Przesiewam na sam koniec, zaraz po maku. Ale wydaje mi się, że rónież taki sam efekt uzyskamy, mieszając kakao razem z budyniem i cukrem.
Dzięki za odpowiedź; mam w domu paczkę mielonego maku i nie za bardzo wiedziałam jak ją wykorzystać, a tu Twój tort spadł mi jak z nieba.
anbetung.gif
 

Neit

Member
Mar 14, 2006
116
0
0
Sklerozę mam w tak młodym wieku, bo od jakiegoś czasu mam wpisać się w tym temacie i zapominam
dump.gif


Bardzo, bardzo smaczny tort. Zaskoczył mnie kompletnie. Nie wiedziałam, że krem z makiem może być tak smaczny. No i ta pianka śmietankowa też świetna. I łatwy do zrobienia.

Robiłam na spodzie z herbatników (z lenistwa).


Ciasto jak na mój gust wychodzi mało słodkie, zwiększyłam ilość cukru o połowę i dla mnie było w sam raz, ale goście mi jojczeli że niesłodkie (i dobrze, więcej dla mnie
icon_mrgreen.gif
) dlatego jak ktoś jest słodkolubny to radze próbować poszczególne masy w czasie robienia i ewentualnie dosładzać lub nie.

Zdecydowanie do powtórzenia (żeby jeszcze nie miało tylu kcal...).
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,384
3,670
113
Moim zdaniem trzydziestka się nada, tylko zmieniłabym technologię wykonania: ubiłabym ją na sztywno, podobnie jak białka i dodałabym do żółtek utartych do białości z cukrem. Masa będzie jeszcze delikatniejsza.
Ale z przepisu wynika, że i osiemnastka może być.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: