Ptasie mleczko

Jo_anna1

Member
Lip 9, 2009
3,219
0
0
Nie znalazłam tego przepisu, więc ośmielam się zamieścić.
Nie pamiętam z jakiego pochodzi źródła, ale korzystam z niego już od bardzo, bardzo dawna.

Ptasie mleczko

8 białek
1 i 1/2 szklanki cukru
30 g żelatyny
2-3 łyżki kakao
biszkopt lub biszkopty
galaretka owocowa
kilka kropli olejku waniliowego
sok z cytryny lub kwasek do smaku

Tortownicę wyłożyć biszkoptami lub biszkoptem. Wylać na biszkopty rozpuszczoną galaretkę. Odstawić do stężenia. Żelatynę rozpuścić w szklance gorącej wody− odstawić do przestudzenia. Ubić sztywną pianę z białek i cukru. Stale mieszając, stopniowo dodawać przestudzoną żelatynę, dokładnie wymieszać. Dodać aromat i sok z cytryny do smaku. Połowę powstałej masy wyłożyć na biszkopty, do drugiej części dodać kakao i wyłożyć na białą. można także dodawać dowolne barwniki i komponować własną tęczę. Można polać polewą czekoladową. Wstawić do lodówki.
Z uwagi na użycie surowego białka, jajka zawsze sparzam gorącą wodą.
Deser nie wymaga dużego wysiłku i umiejętności, a efekt jest o niebo lepszy niż ze sklepu.
Przygotowanie ok. 30 min. Czas oczekiwania to czas w jakim stężeje galaretka i masa białkowa z żelatyną ok. 2−3 godz. w lodówce. Proporcje na dużą tortownicę.
IMG_0391.jpg
Jeżeli ten przepis znalazł się juz wcześniej proszę o usunięcie mojego wpisu
 

Załączniki

  • IMG_0391.jpg
    IMG_0391.jpg
    117.1 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Dziękuję za przepis. W międzyczasie przeszukałam swój zeszyt i tez znalazłam podobny przepis - od lat go nie robiłam i zapomniałam o nim na śmierć.
A ile to jest mniej więcej 8 białek, tak na szklanki?
 

granola

Member
Lis 12, 2007
304
0
0
slicznie az mi slinka cieknie
icon_mrgreen.gif

ja robie tez z bialek tylko ze jak pierwsza warstwe daje mleko skondensowane z galaretka

ale musze wybrobowac Twoja wersie na pewno bedzie dobra
lecker.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
samanta @ 1 Feb 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=939315Dziękuję za przepis. W międzyczasie przeszukałam swój zeszyt i tez znalazłam podobny przepis - od lat go nie robiłam i zapomniałam o nim na śmierć.
A ile to jest mniej więcej 8 białek, tak na szklanki?
Będzie tak szklanka z górką. Zalezy od wielkości jaj.


Ja robię takie ptasie mleczko waniliowe z czekoladą na wierchu.
lecker.gif
lecker.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Jak mogłam rozpętać matematyczną dyskusję, ja, osoba która nie rozróżnia cyferek
rofl.gif
 

mcbeal

Member
Kwi 9, 2009
4
0
0
a galaretke tez można uzyc jako barwnik dodając np do którejś połówki??
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,180
113
to może, łyżeczkę/łyżkę intensywnego soku (np. z czerwonego buraka). Taka ilość przy żelatynie nie powinna zaszkodzić konsystencji.
Dodanie galaretki czyli dodatkowej porcji żelatyny spowoduje, że będzie twardsza czyli może popsuć charakterystyczną lekkość deseru.
Ale się nawymądrzałam... Ale to z własnych obserwacji. Czasami do bitej śmietany dodaję galaretki i żelatynę. Jak się przedobrzy to juz nie ma odpowiedniej twardości.
Powodzenia
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,772
26
48
sprobowalam eksperymentalnie dla dzieci na moje urodziny

IMG_4885.jpg

doroslym rowniez smakowalo ;)

dziekuje
 

Załączniki

  • IMG_4885.jpg
    IMG_4885.jpg
    49.1 KB · Wyświetleń: 1
  • IMG_4849.jpg
    IMG_4849.jpg
    37.5 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator: