Tarta bananowa z orzechową bezą

piekarnia

Member
Mar 16, 2010
7
0
0
Tarta jest dosłownie "na winie". Otworzyłam lodówkę i wzięłam co się nawinęło. Miałam kilka bananów, na które nikt nie chciał się skusić, więc postanowiłam je przetworzyć.

spód do tarty:
250g mąki
100g miękkiego masła
100g cukru pudru
2 jajka
szczypta soli

Usypać kopczyk z mąki, wrzucić na niego masło, sól i cukier. Wszystko zagnieść. Dodać jajka i zagniatać, aż zrobi się elastycznie i zwarte. Wsadzić do lodówki na 1-2 godziny.
Zimne ciasto rozwałkować na grubość ok 0.5 - 1 cm. Powierzchnia musi być większa od średnicy tarty, w zależności od wysokości brzegu. Wyłożyć natłuszczoną foremkę ciastem i piec ok 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Wiem, że często radzi się, żeby położyć na ciasto papier i wysypać fasolą, ale jeszcze nigdy to ciasto mi się nie wybrzuszyło, zawsze jest idealnie płaskie.

"góra"
3 banany
łyżka miodu
garść orzechów laskowych
2 białka
2 łyżki cukru pudru

Rozpuścić miód w garnuszku i zestawić, jak tylko będzie zupełnie płynny. Wrzucić do niego pokrojone na plasterki banany. Mają się tylko umoczyć w płynnym miodzie, nie trzeba ich gotować, ani nic. Ubić pianę z białek, kiedy będzie sztywna wsypać cukier i dalej ubijać, aż będzie błyszcząca. Małymi porcjami wrzucać posiekane drobno orzechy i wymieszać. Wyłożyć banany na gotowy spód tarty, na to wylać białko.
Piec w 180 stopniach przez 15 minut, a potem zmniejszyć temp do 150 i piec jeszcze pół godziny.

Bardzo słodkie, ale pyszne
icon_smile.gif

 

Załączniki

  • IMG_0169.jpg
    IMG_0169.jpg
    63.1 KB · Wyświetleń: 0
  • IMG_0175.jpg
    IMG_0175.jpg
    69.6 KB · Wyświetleń: 0

gin

Member
Sty 25, 2010
40
0
0
Biorąc pod uwagę, że mam w domu wielkiego bananożercę, będę musiała to przygotować. Wygląda bajecznie - a jak musi smakować...