Rabarbarowy sernik

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
ser.r20.JPG

Składniki:

Spód:

* 1 opakowanie (225g) ciastek digestive
* 1 łyżka (z górką) kakao
* 50 g wiórek kokosowych (jak będą takie grubsze, to fajnie ich będzie widać)
* ok. 70 g stopionego masła


Masa serowa:

* 500 g sera śmietankowego
* 400 g gęstej śmietany/jogurtu greckiego (miałam pół na pół)
* 4 jajka (średniej wielkości)
* 1 łyżka mąki ziemniaczanej (płaska)
* 2 łyżki mąki pszennej (z maciupeńką górką)
* 200 g białej czekolady

Mus rabarbarowy:

* 550 g rabarbaru (już oczyszczonego)
* 100 g cukru
* 2 łyżki soku z żurawiny (pomarańczowego lub po prostu wody)
* 1 łyżka kisielu (żurawinowego lub pomarańczowego) (dla koloru i do zagęszczenia musu)

Masa wierzchnia:

* 400 - 500 g gęstej kwaśniej śmietany
* 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego (miałam z ziarenkami wanilii)
* 1 łyżka cukru

Wykonanie:


Spód tortownicy o śr. 26 cm, wyłożyć papierem do pieczenia. Herbatniki pokruszyć i wymieszać z wiórkami i kakao. Dodać rozpuszczone masło i wyrobić razem. Wysypać na spód tortownicy i ugnieść (spodem szklanki najwygodniej), tworząc również boki. Wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i podpiec przez 15 minut.

Mus (przygotować wcześniej): rabarbar pokroić na małe kawałki i wrzucić do rondla, zostawiając garść na później. Podlać okiem/wodą i dodać cukier. Dusić na malutkim ogniu aż rabarbar rozpadnie się całkiem tworząc mus (można ewentualnie zmiksować, ale ja nie widziałam takiej potrzeby). Zdjąć rondel z ognia i lekko przestudzić. 1 łyżkę kisielu wymieszać z 2-3 łyżkami wody i wlać do musu rabarbarowego. Rondel ponownie ustawić na ogniu i podgrzewać aż do zgęstnienia musu. Zdjąć rondel z ognia i wrzucić do musu pozostałe kawałeczki rabarbaru. Wierzch musu przykryć folią spożywczą i odstawić do wystudzenia.

W misce wymieszać ser z jogurtem/śmietaną. Dodać jajka i mąkę, ponownie wymieszać. Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej i lekko przestudzoną dodać do masy serowej. Wymieszać.
Połowę masy serowej wlać na podpieczony spód. Na masę wyłożyć łyżką mus rabarbarowy i zlać resztą masy serowej. Na wierzch ułożyć resztki musu.
Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 150 stopni , z ustawionym na dnie piekarnika naczyniem z wodą, przez ok. 1h 15minut.
Masa wierzchnia: śmietanę wymieszać z cukrem i ekstraktem waniliowym, ale nie długo aby nie napowietrzyć za bardzo.
Wyjąć sernik z piekarnika i wyłożyć na wierzch śmietanę, a następnie wstawić ponownie do piekarnika (piekarnik ma być już wyłączony) na ok. 10 minut.
Wyjąć sernik i wystudzić a następnie wstawić do lodówki na ok. 8 godzin.

ser.r21.JPG
 

Załączniki

  • ser.r20.JPG
    ser.r20.JPG
    120.4 KB · Wyświetleń: 2
  • ser.r21.JPG
    ser.r21.JPG
    122.1 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,380
3,660
113
Świetny. Koniecznie do zrobienia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Po raz pierwszy spróbowałam kombinacji ser-rabarbar. No i muszę powiedzieć, że to wspaniała kombinacja smaków
mniam.gif
 

iluana

Member
Sie 15, 2009
4,507
0
0
Oooo - raczej nie piekę , ale kto wie czy się nie skuszę - poproszę tylko więcej pozytywnych opinii
rofl.gif
 

gin

Member
Sty 25, 2010
40
0
0
Przepis zapisałam, spróbuję z pewnością. Dopiero się zaprzyjaźniam z rabarbarem w kuchni. Do tej pory nic z niego nie robiłam, choć Babciowa drożdżówka i kompocik to marzenie po prostu
icon_smile.gif
Na dobry początek kupiłam dwa kilo w ciągu tygodnia i już nic nie zostało... Ale wybieram się po następne łodygi z myślą właśnie o tym połączeniu.

Brzmi i wygląda bajecznie - dla mnie, wielkiego sernikożercy :D
 

Chlorofilka

Member
Lut 16, 2008
95
0
0
rodzinka zachwycona
daumen.gif
w ciągu pól dni a prawie cała blaszka poszła. nie miałam ciastek odpowiednich na spód więc wrzuciłam biszkopty,ale dodałam więcej masła. pychotka wyszła ser z kwaskowym rabarbarem i na wierzchu ta śmietana... mniam
icon_smile.gif
:
mniam.gif
 

gin

Member
Sty 25, 2010
40
0
0
Ha! Zrobiłam w końcu
icon_smile.gif


Jeszcze nie wiem, jak smakuje, bo musi sobie w lodówce postać... ;) Ale wygląda cudnie
icon_smile.gif
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Upiekłam ten sernik. Pyszny jest. Bałam się że mus rabarbarowy opadnie na dno (tym bardziej, że śmietana jakaś taka rzadka była i masa serowa miała konsystencje lejącą), albo że rozciapie sie w tym serze i całość sie połączy. Nic takiego sie nie stało. Ser oczywiście pyszny, śmietankowy, mus rabarbarowy dodatkowo orzeżwiał go wspaniale. Pierwszy taki rodzaj sernika (z kawałkami musu). Polecam nie tylko sernikożercom.
 

gin

Member
Sty 25, 2010
40
0
0
No, nareszcie mam zdjęcie, żeby się pochwalić
icon_smile.gif
Przepis trochę kombinowany - bo wymieszałam ten z innym znalezionym w sieci - i muszę powiedzieć, że to bajka... Jeden z najlepszych serników, jakie jadłam. Konsystencja wspaniała, i do tego ten rabarbar... Bajka po prostu
icon_smile.gif


DSCF1462.jpg