Sałata głowiasta na jarzynę*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis pochodzi z dziewiętnastowiecznego Praktycznego Kucharza Warszawskigo, ale taką sałatę robiła też moja Babcia i do tej pory pamiętam jej smak. Podam proporcje dla 3 - 4 osób.
Składniki
1 duża lub 2 mniejsze główki sałaty
3 - 4 dkg słoniny
kilka łyżek octu zwykłego, winnego lub sok z całej cytryny
sól

Sałatę oczyścić ze zwiędłych liści, dokładnie umyć, otrząsnąć z wody na sicie i posolić na 10 minut. Gdy ocieknie z wody ułożyć w głębokiej salaterce. Słoninę drobno pokroić i zesmażyć na rumiane skwarki. Uważać, żeby nie były przypalone. Do wytopionej słoniny ze skwarkami wlać kilka łyżek octu i tyle wody, żeby roztwór był kwaśny. W oryginale jest tyle samo wody co octu. Ja dałam zwykły ocet i tyle wody, aby było kwaśne na mój gust. W sumie było około 3/4 szklanki mocno kwaśnego płynu, który wlałam do tłuszczu ze skwarkami. Wszystko zagotowałam i wrzącym polałam sałatę, wymieszałam, znów odlalam ocet, zagotowałam i ponownie sparzyłam sałatę. Zrobiłam to raz jeszcze, czyli w sumie trzy razy parzymy sałatę na salaterce i, razem z zalewą, gorącą podajemy do stołu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,891
212
63
Hmmm, czyli ta sałata robi się taka uwarzona, czarna? I jak smakuje? Nigdy czegoś takiego nie jadłam... Może dałabym mamie przepis, to zrobi na obiad? I to do drugiego dania dodatek jest?
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ona nie robi się czarna. Nadal jest zielona, tylko miękka i trochę jej "ginie" podczas parzenia. Smak ma specyficzny, który ja akurat lubię, a czy zasmakuje Tobie - nie wiem, chociaż bardzo bym chciała. Ale jadamy parzone i gotowane inne jarzyny, dlaczego więc nie salatę?
Tak, podaje się do mięs, ale i jajek i innych potraw.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

alicjanka

Member
Cze 28, 2006
5,627
0
0
Podobną sałatę polecała kiedyś Mała Mi, tylko bez parzenia.
Jestem bardzo ciekawa smaku - do zrobienia
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0