Sos cebulowo - pomidorowy*

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Właściwie nie wiem czy to do końca jest sos, bardziej konsystencją kojarzy mi się z potrawką, w domu mojej mamy taki sos był obowiązkowy do ryby po grecku zamiast mieszanki warzyw i powinien mieć podobną konsystencję, składniki są banalne, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach
zahnlos.gif
. Dzisiaj robiłam i postanowiłam wszystko odmierzyć dokładnie.

Porcja dwuosobowa:
200g cebuli (dwie średnie) pociętej w cienkie piórka - ok. 3mm
0,5 szklanki passaty pomidorowej
0,25 szklanki wody
1 łyżeczka suszonego lubczyku
0,5 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
pieprz do smaku (ale powinno być lekko pikantne)
1 łyżka masła/oleju

Rozgrzać tłuszcz, podsmażyć na nim cebulę na złoto, dodać wodę, passatę i przyprawy, dusić na małym ogniu ok. 10 minut bez pokrywki.

Moje uwagi:
Czasem gdy nie mam pod ręką passaty, używam koncentratu pomidorowego (stopniowo dodaję kilka łyżeczek aż jest odpowiednio pomidorowe) i odpowiednio więcej wody. Taki sos mocniej odparowany stanowi pyszny farsz do cebularzy. Ja znam właśnie taką wersję i gdy zobaczyłam pierwszy raz te z cebulą i makiem, byłam zaskoczona
icon_smile.gif
.

Ja go najczęściej podaję do ryby, ale pyszny jest też z różnymi wegetariańskimi burgerami.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Może naiwne pytanie, ale nie znam passaty pomidorowej. Bądż tak dobra i wytłumacz mi, co to jest i gdzie mogę kupić. Sos interesujący.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dzięki za odpowiedż. Spróbuję zrobić do ryby na razie z koncentratem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Margot ja Ci mówię zrób to w wersji cebularze, niebo, mówię Ci niebo, ja uwielbiam
lecker.gif
. Ja jestem fiśnięta na punkcie tej cebuli, dzisiaj to co zostało z obiadu wyżarłam z miski, zimne, nawet bez chleba, mniam
lecker.gif
.

Seniorko ja dopiero teraz doczytałam drugą część Twojego pytania
icon_redface.gif
, ja kupuję passatę bez problemu w każdym większym sklepie spożywczym, a w marketach to ona stoi u mnie na tej samej półce co makarony
icon_smile.gif
.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
A zdjecia przed wyzarciem
icon_wink.gif
sie nie dalo?
Ciekawa jestem jaka konsystencja wychodzi. Mam wizje na bardzo gesto-cebulowo i az slinka cieknie.