Drożdżowe z suszonymi śliwkami

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
PB030747.JPG


zdjęcie ukrojonego, gorącego ciasta

Składniki:

• 20 – 25 g drożdży świeżych
• 1 łyżka cukru
• Ok. 170 ml mleka ciepłego ( z tego połowa do zaczynu)
• 4 łyżki mąki krupczatki – do zaczynu

• 1 szklanka mąki krupczatki
• 1,5 szklanki mąki luksusowej T550 lub tortowej T450
• 2 żółtka + 1 jajko
• 2 łyżki (płaskie) kwaśniej śmietany (22%.)
• 80g masła bardzo miękkiego, na wpół rozpuszczonego
• ½ szklanki cukru
• Cukier wanilinowy lub1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
• Szczypta soli
• 200 g suszonych miękkich śliwek (pokroić na mniejsze kawałki)
• Kruszonka

Wykonanie:

Z drożdży, 4 łyżek krupczatki i połowy ciepłego mleka zrobić zaczyn i odstawić do wyrastania.
Do miski robota przesiać mąkę krupczatkę i ½ szklanki mąki pszennej. Dodać szczyptę soli. Żółtka i jajko ubić na „biało” z cukrem, dodając na koniec ekstrakt waniliowy. Dodać do mąki w misie robota oraz wlać pozostałe mleko i wyrośnięty zaczyn. Wyrabiać mieszadłem-łopatką na dużej prędkości (u mnie 4) około 5 minut. Zmienić mieszadło na hak , do ciasta dosypać resztę mąki i dodać 2 łyżki śmietany. Wyrabiać ok. 5 minut (prędkość 3, 2). Dodać miękkie, na wpół rozpuszczone masło i wyrabiać aż do całkowitego połączenia się ciasta z masłem (prędkość 1). Ciasto powinno odchodzić od ścianek misy.
Śliwki pokrojone na mniejsze kawałki, oprószyć mąką. Dodać do ciasta i wymieszać razem.
Misę z ciastem nakryć folią spożywczą i odstawić do wyrastania. (ja ustawiam misę w większym naczyniu z bardzo ciepłą wodą).
Przygotować (posmarować masłem) dwie foremki 25x10 lub jedną dużą formę. Wyrośnięte ciasto podzielić na dwie części. Z każdej uformować prostokąt o szerokości równej długości foremki i zawinąć niczym roladę (gdyby ciasto się trochę kleiło, to należy blat posypać odrobiną mąki). Włożyć do foremek (ciasto stanowi mniej niż połowa foremki), posmarować białkiem lub mlekiem skondensowanym i posypać kruszonką, przykryć folią spożywczą i odstawić do wyrastania. Powinno wyrosnąć prawie do brzegów foremki.
Pieczemy ok. 45 minut (to zależy od piekarnika) w 180 stopniach

PB030745.JPG

 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
i w czym problem ? Odpalać sprzęty proszę witch_ln006.gif i kurs na Starachowice. Ja już szeroko otwieram drzwi balkonowe
icon_mrgreen.gif
 

Załączniki

  • witch_ln006.gif
    witch_ln006.gif
    28.2 KB · Wyświetleń: 1

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Siostra_Ducket @ 14 Nov 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1048537to ciasto jest rewelacyjne
anbetung.gif

piekę tylko drożdzówki Krystyny - nie wiem skąd masz te przepisy, ale są fenomenalne
sam puch
lecker.gif
Siostro bardzo miło mi się czyta Twoje słowa. Przepisy są prosto z mojej głowy
icon_mrgreen.gif
Ja dzisiaj też piekłam, ale z małą modyfikacją. Były 4 żółtka (ostatnie, wybijane miało być całe jajo, ale okazało się, że w środku są 2 żółtka, więc poszły do ciasta same żółtka) i część mąki z tej dodawanej później 1 szklanki, zamieniłam budyniem waniliowym. I teraz to już sama nie wiem, które jest lepsze
icon_mrgreen.gif
Jutro zrobię zdjęcie i pokażę jak wygląda
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Owieczko, z tego co widzę to włożyłaś ciasto do keksówki. U mniej z tej porcji wyszły też keksówki, ale sztuk 2
icon_mrgreen.gif
Ciasto wyrosło ponad keksówki