Makowiec/strucla drożdżowa z makiem

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
str1.JPG


Składniki:

* 500 g mąki ( z tego 2-3 łyżki do zaczynu)
* ¾ szklanki ciepłego mleka (lub ciut więcej) – z tego ½ szklanki do zaczynu
* 2 żółtka
* 1 jajko (duże)
* 30 g drożdży
* 100 g masła
* Kilka łyżek cukru – z tego 1 łyżka do zaczynu
* Szczypta soli
* Masa makowa 900g ( używałam gotowej )
* Słoik konfitury wiśniowej (z całymi owocami)



Mąkę z solą przesiać do miski. Z mleka, cukru , maki i drożdży zrobić zaczyn i odstawić do wyrastania. Żółtka i jajko ubić z cukrem na puszystą masę i dodać do maki wraz z wyrośniętym zaczynem. Wyrobić ciasto. Gdyby było zbyt gęste dodać 1-2 łyżki mleka. Masło rozpuścić i dodać letnie do ciasta. Wyrabiać dotąd aż całe masło wchłonie się w ciasto a ciasto nie będzie się lepiło do rąk. Miskę przykryć folią spożywczą i odstawić ciasto do wyrastania. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.

Wyrośnięte ciasto podzielić na dwie części.

Każdą z części rozwałkować na prostokąt (ciasto powinno mieć grubość ok. 0,5 cm).

Masę makową wymieszać z konfiturą i podzielić na dwie części.

Na cieście rozsmarować masę makową, zostawiając ok. 1,5 cm wolny brzeg.

Zwijamy strucle i układamy na papierze do pieczenia, sklejeniem do spodu. Strucle nakłuwamy patyczkiem w kilku miejscach i zawijamy w papier (papier powinien być luźny na tyle aby pomiędzy struclę a papier zmieściła się swobodnie dłoń).

Wkładamy strucle do foremek i odstawiamy do wyrastania na ok. 30 – 40 minut).

Wyrośnięte strucle pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. 40 – 45 minut

Po wyjęciu z piekarnika rozcinamy papier na górze strucli i zostawiamy do wystygnięcia.

Przestudzone strucle wyjmujemy z foremek

str4.JPG
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Alu, to połączenie masy makowej z tymi konfiturami to strzał w dziesiątkę. Wszyscy, którzy zjadali struclę to oblizywa;i się od ucha do ucha, mrucząc tylko "ale pycha"
icon_mrgreen.gif
 

Evva2

Member
Wrz 9, 2008
183
0
0
W tamtym roku to ciasto tak mi posmakowało, że planuję zrobić i w tym. Mam tylko pytanie czy mogę je mrozić i jeśli tak to na jak długo?
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Zrobilam i wyszla totalna porazka, mialam gotowa mase makowa Bakkaland. Dodalam sloik konfitur wisniowych Lowicz. Masa makowa byla zdecydowanie za rzadka i opadla na dol tak ze pod gorna warstwa ciasta jest pusto. Nawet podczas wyjmowania juz gotowej stucli masa makowa uciekala bokiem
icon_sad.gif
A tak sie cieszylam, pierwszy raz w zyciu robilam makowiec. Jaka konsystencje powinna miec masa makowa? Chyba sprobuje dzis jeszcze raz, ale mase zrobie sama.
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Ciasto drożdżowe lubi odchodzić górą od maku. Taki jego urok.
Nawet mój teść, który makowce robi już dobre 30 lat ma ten problem, a przecież doświadczenie duże.
W tym roku namawiam go na krucho-drożdżowe, może o Ty spróbuj ;)

Masa powinna być taka, że łyżka prawie stoi. Moja taka jest i zawsze pięknie się zapieka w cieście. Na pewno nie może być płynna, a te z puszki chyba dość rzadkie są.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
.agatka. @ 23 Dec 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1232805Ciasto drożdżowe lubi odchodzić górą od maku. Taki jego urok.
Nawet mój teść, który makowce robi już dobre 30 lat ma ten problem, a przecież doświadczenie duże.
W tym roku namawiam go na krucho-drożdżowe, może o Ty spróbuj ;)

Masa powinna być taka, że łyżka prawie stoi. Moja taka jest i zawsze pięknie się zapieka w cieście. Na pewno nie może być płynna, a te z puszki chyba dość rzadkie są.
Wiem, ze masa lubi odchodzic, ale to co mi wyszlo to jakis horror
icon_smile.gif
Zastanawiam sie, czy to nie wina powidel wisniowych, moze to one tak rozrzedzily mase. Agatko, jaki to przepis na krucho drozdzowy makowiec? Zakupilam mak i bede teraz sama mase makowa robic. Zastanawiam sie nad zrobieniem makowca na blaszce prostokatnej i na wierzchu z kruszonka.