Walentynkowe serduszka

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Walentynkowe serduszka drozdzowe

Absolutnie przepyszne! Pulchniutkie, a dzieki dodatkowi amoniaku jednoczesnie kruchutkie!

2 1/2 lyzeczki suchych drozdzy
7 lyzek rozpuszczonego masla, lekko przestudzonego
220 ml (7/8 szklanki) cieplego mleka
1 jajko
2 lyzki cukru
1/2 lyzeczki soli
1/2 lyzeczki amoniaku (niekoniecznie)
2 3/4 szklanki maki

2 lyzki rozpuszczonego masla
drobniutki cukier krysztal

Dodac wszystkie skladniki (oprocz dwoch ostatnich) do sporej miski i wyrobic na dosc gladkie ciasto, nie dluzej niz 10 minut. Zostawic do wyrosniecia w cieplym miejscu na 30 minut. Ciasto podzielic na 20 czesci, z kazdej uformowac waleczek dlugosci okolo 30cm i formowac z nich serduszka (jakby zaokraglona litera "M", a potem laczyc nozki w szpic). Ukladac serduszka na posmarowanej maslem lub wylozonej pergaminem blasze, przykryc i pozwolic im lekko sie napuszyc przez 30 minut. Piec 9 minut w temperaturze 225 st.C, az beda zlociste. Zaraz po wyjeciu z piekarnika smarowac roztopionym maslem i posypac cukrem (moze byc cukier z cynamonem).

Najlepsze jedzone cieple!

7505ko.jpg
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Ja piekłam z amoniakiem i one mają dzięki niemu taki inny smak, są drożdżowe ale takie jakby bardziej kruche, trudno to wytłumaczyć, po prostu sa zdecydowanie inne dzięki temu i pyszne. Faktycznie sam zapach tak przyciąga że je się je jeszcze ciepłe :mrgreen:
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Ja kupuje w zwykłym sklepiku osiedlowym, ide i prosze o amoniak. Kupowałam tez kiedyś w sklepie sieci Centrum
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Dzieki za przypomnienie tego przepisu, chyba kiedys z mniama go mialam i pieklam to wieeeele razy, serduszka sa absolutnie pyszne, takie puszyste i miękkie. Jutro robie!! :mrgreen:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
:dance:
Ciesze sie, ze Wam smakuja!!!

Gusia bardzo dobrze poradzila
icon_smile.gif

Amoniak nadaje im lekkiej kruchosci przy drozdzowej miekkosci i dzieki temu sa takie inne
icon_smile.gif


Ale mozna go zupelnie pominac i wtedy beda typowo drozdzowe - tez takie robilam i tez zniknely w mgnieniu oka :mrgreen:
 

margolcia

Member
Lis 9, 2004
2,019
0
36
KAPITALNE!
bardzo lubię robić (no i oczywiście jeść też) ciasta albo ciasteczka na bazie drożdży. Muszę się zaopatrzyć tylko w amoniak :idea:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Kamilo, powinien byc w kazdym wiekszym supermarkecie - nazywa sie Ammonium Carbonate i jest tam gdzie wszystkie baking needs
icon_smile.gif


A jak nie znajdziesz to smialo mozesz zrobic bez - tez wychodza pyszne
icon_smile.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Właśnie zrobiłam i wcinam. Przepyszne i mięciutkie, nie miałam amoniaku, więc nie dodałam.

Z czasów gdy miałam domowe laboratorium chemiczne pamiętam, że amoniak był bardzo ale to barrrrdzo, nooo dziwnie i ostro pachnący

Bajaderko smacznie mi bardzo jak to zwykle u Ciebie bywa :lol:
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
kasha, a gdzie zdjecie? :mrgreen:

pzdr
yenn
 

byczek

Member
Sty 22, 2005
11
0
0
CYTATKamilo, powinien byc w kazdym wiekszym supermarkecie - nazywa sie Ammonium Carbonate i jest tam gdzie wszystkie baking needs

A jak nie znajdziesz to smialo mozesz zrobic bez - tez wychodza pyszne
Ania bardzo Ci dziekuje, w zyciu bym nie przypuszczala ze mozna to kupic w zwlyklym supermakecie. Dzisiaj jak tylko bede mogla sie uwolnic od dzieci, od razu pojade na poszukiwania do sklepu i jutro do dziela
icon_smile.gif


Pozdrowienia
Kamila
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0