Placki kalafiorowo-serowe*

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Placki kalafiorowo-serowe
(ok. 10 placków)


* 1 kalafior średniej wielkości
* 100g sera żółtego
* mała cebula lub pól większej
* duża garść posiekanej natki pietruszki
* 3 jajka
* 3-4 łyżki otrębów
* sól i pieprz do smaku

Kalafior ugotować wg swoich preferencji (ja gotuję na parze ok. 8 minut), wystudzić i barzo drobno posiekać.
Ser utrzeć na grubych oczkach tarki, cebulę drobno posiekać.
Jajka roztrzepać z otrębami, solą i pieprzem. Ja daję ok. 1/2 łyżeczki soli i sporo pieprzu. Dodać kalafior i ser, wymieszać. Gdyby masa była zbyt gęsta dodać trochę śmietany.
Smażyć na rozgrzanym oleju do zrumienienia.
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
Agatko, otręby z jajkiem i serem pasują do mm? mam akurat do zutylizowania kalafiora gotowanego
icon_smile.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Kawo, nie dalej jak przedwczoraj robiłam. Wszystko się trzyma, tylko delikatnie odwracać trzeba, łopatką najlepiej.
Otręby dałaś? Bo bez nich masa jest dość płynna. One jednak wchłaniają nieco wilgoci.
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
No pewnie, że dałam, całkiem dużo. Na pewno spróbuję jeszcze, bo smak znakomity, może po prostu więcej otrąb, albo kalafior musi być zupełnie rozciapciany, tak na miazgę.
Aha, cebulkę przed dodaniem do masy usmażyłam na rumiano na odrobinie oliwy.
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Ja nie rozciapuję na miazgę. Lubię taki twardawy i wyczuwalne kawałki w plackach.
Nie sądzę, żeby cebula robiła złą robotę.
Spróbuj koniecznie ponownie.

W tygodniu zrobię to wstawię zdjęcia jak to u mnie wygląda.
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
A nie, o tej cebulce to ja nie w sensie, ze coś źle zrobiła, tylko, że ja tak robię, bo IMO więcej smaczku dodaje.

Pewnie, że spróbuję, bo naprawdę dobre były. Myślę, że dojdę do tego, że mi się rozwalac nie będą.
 

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
A kalafior mocno wyczuwalny? Z wody zjem, ale w przetworach zupełnie mi nie smakuje. Składniki bardzo mi pasują poza kalafiorem
rofl.gif
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Wiesz co, niespecjalnie. Tego charakterystycznego smaku kalafiora nie ma. A IMO te placki to dobry sposób zutylizowania reszty kalafiora z wody. Bo mnie się nigdy nie udaje zjeść całego, jak ugotuję.
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Maryno, tak jak kawa pisze, kalafiora jakoś specjalnie nie czuć.
Na zimno bardziej, ale to nie jest ten charakterystyczny kalafiorowy smak. IMO jak ktoś nie wie, że one z kalafiora, to się nie połapie.
 

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
Agatko, a gdybym tak żółty ser zastąpiła tofu? myślisz, że by wyszło?
uwielbiam kalafiora i zastanawiam się, jak mogłabym ten przepis dopasować do siebie.
gruebel_2.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Smakowo to na pewno nie będzie to samo.
fiesgrins.gif

Nie wiem jak tofu zachowa się podczas smażenia. Może spróbuj kiedyś z resztki kalafiora i z jednego jajka.
 

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
no smakowo, to na pewno nic nie zastąpi żółtego sera, ale jak się nie może, co się lubi, to się lubi, co się ma.
fiesgrins.gif

wydaje mi się, że silky tofu powinno się rozpuścić- najwyżej spróbuję z mniejszej porcji, tak, jak radzisz.
w każdym razie dam znać, gdyby ktoś chciał spróbować taką wersję.