Udziec indyczy ze śliwkami*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Podobny przepis przeczytałam gdzieś w jakimś piśmie, ale nie pamiętam w jakim i co w nim było. Postanowiłam więc zrobić to danie z indyka, kierując się własnym smakiem. Nie będę podawała dokładnej gramatury, ponieważ nie ważyłam składników, robiąc to bardziej na wyczucie.

Składniki
-
udziec indyczy o wadze około 1 kg
- śliwki węgierki
- spora cebula
- sok z cytryny
- 1/3 szklanki czerwonego półwytrawnego wina
- sól, pieprz
- majeranek - ilość wg uznania
- olej lub olej z masłem do smażenia

Z udżca usunęłam kostkę, mięso umyłam, wysuszyłam, a następnie posoliłam i popieprzyłam. Na rozłożony płat mięsa położyłam plastry obranej cebuli i śliwki bez pestek w połówkach. Póżniej mięso uformowałam i zesznurowałam. Skropiłam po wierzchu sokiem z cytryny, posoliłam oraz popieprzyłam, oprószyłam do smaku majerankiem, a na końcu obłożyłam krążkami cebuli i połówkami śliwek. Tak przygotowane włożyłam do garnka, pozostawiając w tej marynacie około 3 godzin.

Udziec_ze_sliwkami_w_marynacie.jpg

W tym samym garnku obsmażyłam na tłuszczu mięso ze wszystkich stron na rumiano, podlałam trochę wodą i winem, wrzuciłam do sosu cebulę oraz śliwki z marynaty i dusiłam pod przykryciem na małym ogniu około 1,5 godziny. W tym czasie mięso kilka razy obracałam. Kiedy było miekkie, wyjęłam je na półmisek.

Udziec_ze__liwkami_w_ca_o_ci.jpg

Po rozsznurowaniu udziec można było kroić. Mięso okazało się soczyste i miękkie, a sos doskonały.
Niestety, nie mieści mi się trzecie zdjęcie, a nie potrafię go zmniejszyć. Dodam je w następnym poście.
 

Załączniki

  • Udziec_ze_sliwkami_w_marynacie.jpg
    Udziec_ze_sliwkami_w_marynacie.jpg
    235.4 KB · Wyświetleń: 8
  • Udziec_ze__liwkami_w_ca_o_ci.jpg
    Udziec_ze__liwkami_w_ca_o_ci.jpg
    215.4 KB · Wyświetleń: 8
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Udziec_ze_sliwkami_w_przekroju.jpg

Tak wygląda udziec ze śliwkami w przekroju. Smakuje wyśmienicie. Podałam go z ziemniakami i sałatą z sosem winegret, choć przyznam, że nie było to najszczęśliwsze połączenie. Lepsza by była chyba mizeria.
 

Załączniki

  • Udziec_ze_sliwkami_w_przekroju.jpg
    Udziec_ze_sliwkami_w_przekroju.jpg
    265.4 KB · Wyświetleń: 8

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Seniorko, cudowny udziec! Przyznam, że od pewnego czasu już się zbieram do zakupienia udźca i przygotowania czego z niego
icon_smile.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Myślałam, że to pieczone ale jak duszone, to nawet lepiej. Chyba zrobię w weekend ale dodam jeszcze czosnek.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Coś pięknego! Napewno zrobię.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Dziś kupiłam mięso i śliwki, i już czekają w lodówce na jutrzejsze duszenie. Śliwki pokroiłam dość drobno, niestety węgierek juz nie ma, więc kupiłam takie większe, odmiana prezydent bodajże. Dodałam też jak wcześniej pisałam, duży ząbek czosnku. Mięso zwinęłam, obłożyłam śliwkami i będzie się do jutra przegryzało
icon_smile.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Seniorko, wyszło rewelacyjnie
lecker.gif
Co prawda nie udało mi się zwinąć mięsa tak, żeby wyszło ładnie ale smak wszystko wynagradza. Sos zredukowałam i zagęściłam odrobiną mąki miksując na gładko, podałam z kluskami kładzionymi oraz surówką z czerwonej kapusty z jabłkiem, super smaczne i wchodzi na stałe do menu
fiesgrins.gif
Dziekuję za przepis
icon_smile.gif

Zdjęcie takie sobie ale światło już słabe było niestety.

E0WtsFRghL5bXU5UzX.jpg
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dziuniu, ogromnie się cieszę, że smakowało. Ja też miałam trudności ze zwinięciem i zasznurowaniem mięsa. Pomagał mi w tym mój syn, który przywiózł aparat, żebym mogła zrobić zdjęcia. Póżniej, jak przyjechał na obiad, twierdził, ze to wszystko jego zasługa. Ale męska dłoń się przydała. Jeszcze raz smacznego i pozdrowienia.
 

Maria z Łeby

Well-known member
Gru 26, 2006
34,924
1,511
113
Mam pytanie: nie sznurować mięsa razem ze śliwkami i krążkami cebuli (chodzi o obłożenie środka), bo coś nie kumam
icon_redface.gif
.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maria z Łeby

Well-known member
Gru 26, 2006
34,924
1,511
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepraszam, dopiero włączyłam laptopa. Tak, .agatka. ma rację, zesznurować z cebulą i śliwkami w środku. A dodatkowo do marynowania obłożyć nowymi śliwkami i cebulą na wierzchu. Czyli zesznurować z zawartością.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
a ja skorzystam z tego przepisu na Święta.
icon_smile.gif