Sernik z dyni

zauberi

Member
Paź 5, 2010
144
0
0
Przepis z wrześniowej Kuchni. Bardzo delikatny, pieczony w kąpieli wodnej.

Sernik z dyni

2 szklanki purée z dyni,
750 g tłustego twarogu (dałam półtłusty, wiaderkowy, zmielony),
6 jajek,
1 laska wanilii (dałam ekstrakt waniliowy),
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu,
1/2 łyżeczki mielonego ziela angielskiego,
1/2 łyżeczki startego świeżego imbiru (dałam 1/4 łyżeczki mielonego),
1/2 łyżeczki soli,
2 łyżki soku z cytryny,
200 g cukru pudru
*dałam jeszcze 1 płaską łyżkę mąki ziemniaczanej


Aby przygotować purée, ścieramy miąższ z dyni (ok. 1-1,2 kg, jeśli wyszło nam więcej możemy je zamrozić, zrobić zupę itd.) na tarce i gotujemy pod przykryciem z kilkoma łyżkami wody, aż zmięknie, a następnie miksujemy. Studzimy, miksujemy z twarogiem. Dodajemy jajka, ziarenka wyskrobane z wanilii, cynamon, ziele angielskie, imbir, sól i sok z cytryny. Miksujemy. Mieszamy z cukrem pudrem i mąką ziemniaczaną. Tortownicę (moja 21 cm) szczelnie owijamy od zewnątrz folią aluminiową, wyściełamy pergaminem i wstawiamy do większej formy do której wlewamy wodę (użyłam gorącej) do 2/3 wysokości tortownicy. Napełniamy tortownicę ciastem i pieczemy 1 godzinę 40 minut w temp. 170 stopni. Studzimy i wstawiamy na noc do lodówki. Smacznego!

sernik dyniowy
 

Załączniki

  • sernik_dyniowy2.JPG
    sernik_dyniowy2.JPG
    218.7 KB · Wyświetleń: 0
  • sernik_dyniowy3.JPG
    sernik_dyniowy3.JPG
    199.7 KB · Wyświetleń: 0

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
Sernik śliczny, a jak wrażenia smakowe, Zauberi?
Zainteresowana jestem, bo mi dynie obrodziły.
icon_smile.gif

 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
OK. Będzie robiony w tym sezonie dyniowym.
lecker.gif
 

terjon

Member
Lip 22, 2007
767
0
0
Mnie też się podoba .Musi być interesujący smak chociaż spodziewała bym się bardziej żółtego koloru.
 

zauberi

Member
Paź 5, 2010
144
0
0

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,380
3,661
113
Jedyny sernik, który może dla mnie nie istnieć, co jest absolutnie zadziwiające, bo lubię dynię, kocham serniki, a upieczony kilka lat temu sernik dyniowy wyrzuciłam w całości do śmietnika....
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,380
3,661
113
Przepis był podobny, dynia na korzenno i właśnie chyba to połączenie przypraw z serem mi nie podeszło.
Przymierzałam się do sernika dyniowego z nutą wanilli i zapomniałam - może w tym sezonie będzie okazja.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Chlorofilka

Member
Lut 16, 2008
95
0
0
właśnie wstawiłam do piekarnika, a że bałam się że mi się gdzieś w foli aluminiowej zrobi się dziurka i woda zaleje masę, to sernik to piekę w garnku włożonym w drugi garnek. ciekawe co wyjdzie. jak badałam masę przed włożeniem do piekarnika to była smaczna
icon_biggrin.gif
tylko dość płynna jest
a mus/puree dyniowe mam w słoiku od zeszłego roku - więc sernik był błyskawicznie zrobiony
 

zauberi

Member
Paź 5, 2010
144
0
0
Chlorofilka @ 1 Oct 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1189495właśnie wstawiłam do piekarnika, a że bałam się że mi się gdzieś w foli aluminiowej zrobi się dziurka i woda zaleje masę, to sernik to piekę w garnku włożonym w drugi garnek. ciekawe co wyjdzie. jak badałam masę przed włożeniem do piekarnika to była smaczna
icon_biggrin.gif
tylko dość płynna jest
a mus/puree dyniowe mam w słoiku od zeszłego roku - więc sernik był błyskawicznie zrobiony
czekam z niecierpliwością na wrażenia
icon_smile.gif
, mój też był dosyć płynny przed upieczeniem, ale później po wystudzeniu był zwarty i nic się nie rozpływało
icon_smile.gif
 

Chlorofilka

Member
Lut 16, 2008
95
0
0
zauberi @ 1 Oct 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1189535czekam z niecierpliwością na wrażenia
icon_smile.gif
, mój też był dosyć płynny przed upieczeniem, ale później po wystudzeniu był zwarty i nic się nie rozpływało
icon_smile.gif
IMG_5979.JPG
tak to wyszło (zagięcia na bokach od papieru do pieczenia :D )
no więc wyszedł dość wilgotny, ale smak korzenny piernika nikomu nie smakuje,
icon_rolleyes.gif
może bez tych przypraw byłby ok
gruebel_2.gif

no ale poza tym konsystencja O.K.
icon_biggrin.gif
 

Załączniki

  • IMG_5979.JPG
    IMG_5979.JPG
    71.5 KB · Wyświetleń: 0

Chlorofilka

Member
Lut 16, 2008
95
0
0
zauberi @ 2 Oct 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1189736a to dobre :D, hihi, to aż tak czuć u Ciebie przyprawy? Mój był bardzo delikatnie korzenny w smaku
a więc zjechała się rodzinka i nic im nie mówiliśmy że to jakis "wynalazek" i okazuje się że tylko mojej mamie i mi przeszkadzał korzenny aromat, reszta jadła z zapałem
dump.gif
jedynie co stwierdzili że taki mokry jak nie sernik
icon_mrgreen.gif
więc chyba nie czuć mocno tych przypraw