Ciasto "Mleczna kanapka"

skanna

Well-known member
Mar 21, 2006
4,875
215
63
Z bloga niezawodnej Dorotus
icon_smile.gif


http://mojewypieki.blox.pl/2007/10/Milky-Way.html

Składniki na kakaowy biszkopt:
6 jajek
3/4 szklanki cukru
pół szklanki mąki pszennej
pół szklanki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżki kakao
2 łyżki oleju

Białka ubić na sztywną pianę, dodając pod koniec ubijania cukier, a następnie żółtka. Zmiksować. Dodać olej i dalej miksować. Mąkę przesiać, wymieszać z proszkiem do pieczenia, kakao, wmieszać delikatnie do masy jajecznej.
Ciasto wyłożyć do formy o wymiarach 25 x 34 cm (wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia) i piec około 20 - 25 minut w temperaturze 170şC, do tzw. suchego patyczka.
Składniki na mleczną masę:
pół szklanki mleka
2 szklanki mleka w proszku ('niebieskiego', pełnego)
2/3 szklanki cukru
350 g masła
16 g cukru wanilinowego

Mleko (zwykłe) zagotować z cukrem i cukrem wanilinowym. Ostudzić. Masło utrzeć. Powoli dodawać do niego wystudzone mleko, dalej ucierając. Wsypać przesiane mleko w proszku i ucierać, do gładkości.
Ostudzony biszkopt przekroić wzdłuż, przełożyć masą.
Składniki na polewę czekoladową:
100 g gorzkiej lub mlecznej czekolady
70 g masła
Masło i czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Lekko przestudzić. Gotową polewą polać ciasto.
Przechowywać w lodówce. Choć po kilku godzinach w lodówce masa dość stwardnieje (z powodu masła), wystarczy wyjąć ciasto 2 godziny przed planowanym podaniem.
Smacznego
icon_smile.gif


U nas wystąpiło w charakterze tortu urodzinowego dla ośmiolatki, stąd ta marcepanowa ozdoba.
Ciasto jest bardzo smaczne, zaskakująco mało mdłe jak na taką ilość słodkiego i brak czegokolwiek, co przełamałoby smak. Masa zdecydowanie dla miłośników mlecznych rzeczy, a zwłaszcza takich białych mlecznych groszków sprzed 30 lat
icon_smile.gif
. Moim zdaniem biszkopt nieco za delikatny, kruszył się przy krojeniu. Nie wiem, jak Dorotus pokroiła swoje ciasto, że na kremie ani śladu okruchów, a wszystko pokrojone jak od linijki.
Na pewno jeszcze powtórzę, ale podejrzewam, że raczej z moim świętym murzynkiem niż z biszkoptem.

2011-12-29%2014.23.38.jpg

Zdjęcie kiepskie, bo z komórki, no i te okruchy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
IMO za delikatne to ciasto kakaowe, bo z mąką ziemniaczaną.

A czy ten krem nie jest strasznie tłusty?
 
Gru 16, 2005
686
0
0
w przepisie źródłowym, na którym opierała się dorotus jest z kolei pełna szklanka mąki pszennej http://www.ciasta.net/milky-way.php
Ja swój biszkopt kakaowy (m.in. do milky waya) robię z takich proporcji:

• 1 szklanka mąki pszennej
• 1 szklanka cukru
• 6 jaj
• 1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia
• 2 łyżki kakao

Zawsze wychodzi świetnie.
 

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
w zeszłym roku robiłam to ciasto i z tego, co pamiętam, to z biszkoptem nie miałam żadnych problemów.
to prawda, że jest bardzo delikatny- kroiłam go na pół przy pomocy nitki.
fiesgrins.gif

jedną jego część posmarowałam kwaśną galaretką porzeczkową dla przełamania słodyczy.