Dorsz na sposób wschodni*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nie wiem czemu taki tytuł nadano tej wersji dorsza, ale poszłam rano do Almy, żeby kupić świeżą rybę. Dostałam dorsza świeżego (leżał na lodzie), tylko wybrany przeze mnie filet był ze skórą. Okazało się, że w przepisie jest też ze skórą. Nie byłam tym zachwycona, bo skóry nie lubię, ale postanowiłam spróbować. Przepis znaleziony w Biblioteczce Poradnika Domowego przewidziany jest zapewne dla 4 osób i na tę ilość zamieszczam składniki, ja zrobiłam z połowy porcji.
Składniki
- 70 dkg filetów ze świeżego dorsza (lub waga filetów po rozmrożeniu i osuszeniu - przyp. mój)
- 6 łyżek oleju
- po 3 łyżki bułki tartej i mąki ziemniaczanej

marynata
- 2 - 3 łyżki soku z cytryny
- 6 ząbków czosnku średniej wielkości
- po łyżeczce imbiru i kurkumy
- 2 łyżeczki soli
- po 1/4 łyżeczki chili i pieprzu

Obrane ząbki czosnku przeciskamy przez praskę, dodajemy imbir, kurkumę, sól, chili i pieprz, a następnie wszystko mieszamy z sokiem z cytryny. Powstałą marynatą nacieramy umytą i osuszoną rybę, tylko stronę bez skóry. Układamy na półmisku, przykrywamy i wstawiamy na 15 minut do lodówki. Jeśli mamy duży filet, to dzielimy go na porcje, następnie obtaczamy w panierce przygotowanej z bułki tartej i mąki ziemniaczanej. Smażymy na rozgrzanym oleju, kładąc najpierw skórą do dołu, po 3 - 4 minuty z każdej strony. Zalecane jest podawanie z frytkami i sałatą polaną sosem winegret. Ja frytek nie miałam, więc zjadłam z ziemniakami puree i sałatą. Ryba okazała się wyborna.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Dzięks Seniorko, jak zawsze
wink.gif

Te przepisy z Poradnika Domowego jednak sa praktycznie niezawodne!
 

kas1986

Member
Cze 19, 2008
832
0
0
Seniorko, dziękuję za wklepanie przepisu
wink.gif


Dzisiaj uczyniłam dorsza z tego przepisu i wszyscy się pytają jak ja zrobiłam taki dobry obiadek
icon_mrgreen.gif

nie powiem, ja też chapsnęłam kawałek prosto z patelni (choć smażonego z zasady nie jadam) i bardzo mnie zdziwiło, że tak szybko czosnek z marynaty przeniknął. A ja uwielbiam wszystko, co czochowe
lecker.gif
lecker.gif
lecker.gif


moje modyfikacje: filety bez skóry (tylko takie posiadamy), bez imbiru (nie było w domu). U nas w towarzystwie klasycznym: ziemniaki i kapusta kiszona
lecker.gif
 
Cze 8, 2012
113
0
0
Fajny przepis, na pewno zrobię. Ciekawi mnie efekt dodania kurkumy do białego mięska dorsza.
A tak na marginesie, jestem nad morzem już tydzień i nie można tu kupić dorsza, podobno z powodu sztormu
baa.gif
Mam nadzieję, że wraz ze zmianą pogody na lepszą pojawią się dorsze.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Cieszę się, że zdecydowałaś się na tego dorsza. Jeśli wyjdzie w piekarniku, chętnie też bym spróbowała takiej metody. Pozdrowienia.
lecker.gif
 

bietka

Member
Lut 25, 2006
3,895
6
38
Gościł dziś na naszym stole.Wszystkim smakował,polecam.Zredukowałam sól ale to był błąd i musiałam dosolić podczas jedzenia.Polecam.