Frykadelki wołowe w sosie pieczarkowym*

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Przygotowując to danie czułam, że będzie pyszne, ale nie spodziewałam się, że aż tak! Cudownie miękkie frykadelki doskonale komponują się ze smakiem grzybów i bekonu. To danie, którego spróbowanie zdecydowanie polecam, zwłaszcza, że jest także bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Można je także przygotować wcześniej, a potem tylko zapiec, co czyni z niego wygodną potrawę zarówno na co dzień, jak i na każdego rodzaju przyjęcie.
Źródło: Tina KochBack-Ideen, Mai 2012

frykadelki.JPG

frykadelka.JPG

250 g mielonej wołowiny
1 jajko
1 plaster chleba o grubości ok. 2 cm, bez skórki
1 cebula
1 łyżeczka musztardy
Sól i czarny pieprz do smaku
Mleko do namoczenia chleba
Olej do smażenia

1 marchewka
1 cebula
4 plastry wędzonego boczku (lub wędzonego parzonego)
6 pieczarek
szczypta mielonej gałki muszkatołowej
100 ml wody
100 ml gęstej kwaśnej śmietany
1 łyżeczka mąki pszennej
Ew. 1 łyżka sosu sojowego ciemnego dla nadania ładnej brązowej barwy
Sól i czarny pieprz do smaku

Mięso wyrobić dokładnie z namoczonym w mleku chlebem, jajkiem, musztardą oraz obraną i posiekaną drobno cebulą. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Jeśli masa jest zbyt wilgotna, dosypać trochę bułki tartej. Z masy uformować 6 frykadelek, które następnie usmażyć na oleju z obu stron, na rumiano. Frykadeki zdjąć z patelni, ułożyć w naczyniu do zapiekania.

Na tym samym oleju usmażyć, dodając na patelnię kolejno: obraną i posiekaną cebulę, obraną i pokrojoną w plastry marchew, pokrojony w kostkę boczek i pokrojone w plastry pieczarki. Smażyć wszystko, mieszając, aż warzywa trochę zmiękną. Następnie wlać wodę i chwilę całość dusić. WśŚmietanie rozmieszać mąkę. Wlać śmietanę do warzyw na patelni, mieszać, aż sos zgęstnieje. Ewentualnie dodać także sos sojowy ciemny. Doprawić gałką muszkatołową oraz solą i pieprzem.

Sosem zalać frykadelki, zapiekać w piekarniku nagrzanym do temp. 200 st. Przez ok. 20 min.
 

Załączniki

  • frykadelka.JPG
    frykadelka.JPG
    119 KB · Wyświetleń: 3
  • frykadelki.JPG
    frykadelki.JPG
    125.5 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

reniam_123

Well-known member
Mar 5, 2009
10,634
2,495
113
O jakie fajne danie, a czy zamiast wołowiny mogę użyć mięsa wieprzowego?
O wołowinę u mnie ciężko, a już mielonej na pewno nie dostanę.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Oczywiście, w praktyce można użyć każdego mięsa, jednak moim zdaniem, te frykadelki zawdzięczają swój wyjątkowy smak właśnie wołowinie. Powiem szczerze, po ich zrobieniu stwierdziłam, że chyba odtąd zrezygnuję z kupna mięsa wieprzowo-wołowego, jakie dotychczas brałam do kotletów mielonych, i przerzucę się na samą wołowinę, bo jest to o niebo smaczniejsze.

Dokładnie tak, jak pisze Bietka- jest w lidlu i w sumie we wszystkich marketach.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Niestety, nie we wszystkich. Ale na szczęście mam sklep mięsny dwie ulice dalej, więc będą wołowe. Co prawda dość mało ich wychodzi, zrobię wobec tego z podwójnej porcji.
 

reniam_123

Well-known member
Mar 5, 2009
10,634
2,495
113
O właśnie, o Lidlu nie pomyślałam, a przejeżdżam obok niego niemal codziennie
icon_mrgreen.gif

 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Tak jak obiecywałam, zrobiłam z podwójnej porcji, bo znów miałam gości na obiedzie. Obiad był dość wczesny, więc już mogę się pochwalić moimi osiągnięciami. Trzymałam się ściśle przepisu, dodałam nawet ciemny sos sojowy, co nadało potrawie apetyczny wygląd. Frykadelki są bardzo soczyste i doskonałe w smaku. Robiłam je tylko z wołowiny. Piekarnik, jak na mój, zachował się bardzo "przyzwoicie". Wszyscy bardzo zadowoleni z tak smacznego dania.
lecker.gif
Przepis poszedł w świat. Jeszcze trochę mi zostało, czyli na jutrzejszy obiad dla mnie. Podałam do nich młode ziemniaczki z koperkiem i na prośbę mojego syna mix sałat z sosem vinaigrette. On już tak ma. Serdecznie dziękuję za przepis
anbetung.gif
- aha, bardzo pasowało do frykadelek czerwone burgundzkie wino. Polecam. Pozdrowienia.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Kochana Seniorko, ogromnie się cieszę, że Ci smakowało
icon_biggrin.gif
. Kiedy wpisywałam tu ten przepis nawet sobie myślałam, że to będzie chyba danie w Twoim guście. Mi się wydaje, że frykadelki zawdzięczają swój smak i soczystość właśnie wołowinie (i brakowi wieprzowiny). Jestem pewna, że z młodymi ziemniaczkami stanowiły pyszny duet. Dziękuję za informację o doborze wina. Pozdrawiam ciepło.
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
017.jpg

I ja dziekuje
icon_smile.gif

Tylko ze u mnie z pewnymi zmianami. Mielone mialam wolowine i wieprzowine. Nie mialam boczku, wiec uzylam wedzonej papryki, by dodac smaku. Dusilam na gorze, bo piekarnik byl zajety
icon_mrgreen.gif
no i w koncu jednak lyzeczke octu balsamicznego dolalam, bo mi brakowalo.
Do tego byly jarzyny z piekarnika (ziemniaki, papryka, cukinie, cebula, czosnek) i surowka z pomidorow z bazylia.

Rodzinka strasznie zadowolona, dziekuje bardzo, bede probowac jeszcze i w piekarniku.
anbetung.gif
 

Załączniki

  • 017.jpg
    017.jpg
    136.7 KB · Wyświetleń: 1

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Cieszę się, że smakowało Wam
icon_biggrin.gif
Wydaje mi się, że wędzona papryka dała ten posmak wędzonki, który jest obecny w tym daniu, fajny zamiennik wymyśliłaś
icon_smile.gif
Śliczne zdjęcie!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

reniam_123

Well-known member
Mar 5, 2009
10,634
2,495
113
Właśnie zjedliśmy, było tak smaczne, że zupy nikt już nie ruszył
icon_mrgreen.gif

Moja mała zmiana, to pulpety wrzucone na wrzątek na pół min. zamiast obsmażania.
Zjedliśmy z całymi ziemniakami i sałatką z kapusty ze słoika,

Mała-Mi danie bardzo smaczne, proste i dość szybkie, wchodzi na stałe do naszego menu
icon_mrgreen.gif

Dziekuję za przepis
cvety.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Reniam, strasznie się cieszę, że Wam zasmakowało
freu.gif
 

margarett

Member
Wrz 14, 2007
607
0
16
Pyszne
anbetung.gif

Zamiast pieczarek dałam grzyby leśne (mrożone) i wyszedł mi naprawdę smaczny sos
wink.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ale super, margarett, że jesteś zadowolona, cieszę się!
wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Przygotowane mam do zapieczenia na dzisiaj.
Mielone z lidla. Składniki dałam jak w przepisie i podsmażałam na patelni bez tłuszczu. Aha i cebule też dałam podsmażoną a chleb razowy.
Zmieniłam sos na pomidorowy. Składniki: cebula, pieczarki, marchewka, cukinia, bazylia - z przypraw oprócz soli i pieprzu dałam paprykę wędzoną, trochę majeranku. Zasłoikowałam.
Dzisiaj po siłowni zostanie mi tylko przłożenie podsmazonego mięsa do naczynia żaro, zalanie sosem z warzywami i zapieczenie
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Zrobione. I częściowo zjedzone.
Wołowe podobno delikatne a cała potrawa ogólnie "dobre i takie inne"
icon_mrgreen.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Bardzo się cieszę, że smakowało i jesteście zadowoleni
icon_biggrin.gif