Tarta cytrynowa

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
przepis Amy Scherber i Toy Kim Dupree, "The Sweeter Side of Amy's Bread" publikowany rowniez na stronie Marthy Stewart.
Albo do kupienia w Amy cukiernio-piekarni na Manhatanie
icon_wink.gif


Ciasto
1/2 szkl + 3 lyzki zimnego masla ciapnietego w kostke (155g)
1 1/2 szkl maki (250g)
1/2 szkl cukru pudru
3 lyzki skrobi kukurydzianej
1 1/2 lyzeczki grubej soli (w wersji bezmlecznej uzywam solonej margaryny pomijajac sol)

Krem
2 szkl cukru (tutejszy jest drobniejszy niz polski, chodzi o zwykly cukier, krysztal za gruby)
4 duze jajka
3 lyzki maki
1/2 szkl + 2 lyzki + 3/4 lyzeczki soku z cytryny (koniecznie z cytryny! nie z zadnej butelki
icon_wink.gif
)
1/4 szkl + 1 lyzka mleka
1/4 lyzeczki grubej soli

Piekarnik rozgrzac do 175C (350F) blache 23x30 (moze tez byc duza tortownica) wysmarowac maslem.

Suche skladniki na ciasto wymieszac i polaczyc z maslem malakserem, nozem do kruchego lub palcami.
Powstaly 'zwirek' wysypac na blache, utworzyc rant (kele 1cm), wyrownac i ugniesc. Wrzucic do zamrazarki na 30 min (lodowka tez wystarczy)
Piec do czasu kiedy spod bedzie zloty okolo 20 min odwracajac blache w polowie pieczenia (glebiej piekarnik zwykle piecze mocniej niz przy drzwiczkach.

Skladniki na krem dobrze wymieszac, zaczynajac od roztrzepania jajek.
Ale... nie przedobrzyc
icon_wink.gif
bo robi sie pianka, ktora sie latwo pali.
Spod wyciagnac z piekarnika, na cieply (ja go specjalnie nie studze) wylac mase na krem i piec nastepne 20 min.
Krem powinien sie tylko-tylko sciac, ale nie zbrazowiec. Jak zbrazowieje na wierzchu tez szkody nie ma
icon_wink.gif

Kroic na kwadraty (20szt) po calkowitym ostudzeniu. Przechowywac w lodowce.

Bede robila ten spod do quiche, bo mini gotowych nie bylo
icon_mad.gif
to wrzuce przepis w 'normalnych' jednostkach miary.

DSC_0514.jpg
 

Załączniki

  • DSC_0514.jpg
    DSC_0514.jpg
    44.6 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,422
113

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Dziekuje, Hazo.

Mleka zabraklo
fiesgrins.gif

Cieszy mnie mala ilosc mleka, bo przepisu nie zepsuje zamieniajac na sojowe.
A w ogole to kusi mnie bardzo zrobienie nadzienia waniliowego i na pewno kiedys popelnie.

Jak wyjezdzalam, to byl cukier 'cukier' w Polsce. Nie wiedzialam, ze jest tyle do wyboru.
Tu nie widzialam krysztalu. Moze cukier trzcinowy jest po prostu drobniejszy? Zaznaczylam w przepisie, bo moze ze zwyklym polskim cukrem trzeba dluzej wymieszac?
Nie jestem tez w stanie kupic cukru pudru! Akurat w tym przepisie uzywam 'icing sugar' ktory zawiera skrobie kukurydziana i przeliczam 3 razy ile czego
icon_wink.gif
ale w przypadku bezy jest to klopotliwe.
Kupilam raz wloskie bezy, ktore chrupia! brrrr
pinggrins.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
Ker, jak Hazo mówi, cukier u nas w różnych wydaniach, grubszy, cieńszy. Takoż i trzcinowy cukier jest u nas drobny, zwykły, gruby i kandyzowany. Nie wiem kiedy to się dokonało, ale już nie jesteśmy w tak zwanej czarnej... znaczy na końcu świata, jeśli chodzi o zaopatrzenie w sklepach
zahnlos.gif


A gotowe kupne bezy to u nas często chwarszczą w zębach granulkami cukru. To dopiero jest brrr
pinggrins.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
W tak zwanej czarnej to ja mieszkam i prosze mi tego nie odbierac
icon_wink.gif


Czarna rozpacz po prostu. Ja nawet nie mam JEDNEJ margaryny bez mleka i soli na rynku
cry_1.gif

Serio, robi sie lepiej, ale jak przyjechalam to do wyboru byly TRZY rodzaje herbaty! Az zrobilam zdjecie alejki w Auchan dla porownania.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,422
113
Ker, a u Ciebie to już na zawsze takie ograniczenia mleczne będą? Czy to wszyscy w domu czy tylko dzieci? Ja się spotykałam z przypadkami uczuleń, ale one dość szybko (2-3 lata) mijały, a u Ciebie, to od kiedy jestem na forum to o tym czytam.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Tylko dzieci ale patrzac na moja siostre to chyba na zawsze. Ja zaczyna drapac gardlo jak powacha ser! A kiedys chodzilysmy na pizze
icon_wink.gif

Reaguje na 4 bialka, laktoze i kazeine.
Mleko ma bardzo duzo substancji uczulajacych, a poza tym nietolerancja laktozy. Z tej wiele dzieci wyrasta.
Wiele tez osob starszych nie radzi sobie z trawieniem mleka.
Sa nawet szacunki, ze 75% ludzi (!) w jakims okresie zycia ma z tym problem.
W Polsce moze nie jest tak rozpowszechniona (alergia) ale w Polsce nabial jest czesto jadany, a to ma znaczenie.

I tak wole to od alergi na orzechy
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Hm... mam lepsze zdjecia z zeszlorocznej Wielkanocy...

Dzis niby bazuje na tym przepisie, ale wymyslam i zmieniam wszystko
icon_wink.gif