Qatayef lub atayef pani Najat...*

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
Przepis podstawowy VIDEO, z mlekiem w proszku TU
arts_and_cards_qatayef_1024x768.jpg

Placki:
1 lyzeczka cukru
1 lyzeczka suchych drozdzy
200 ml cieplej wody
wymieszac i odstawic na 5 minut

W tym czasie:
200 g maki
1/2 szklanki mleka
1 lyzka kaszy manny
1/4 lyzeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
1/4 lyzeczki wody kwiatu pomaranczy
Wymieszac z cukrem i drozdzami, odstawic na 1 godzine.

Po tym czasie na patelni teflonowej smazyc z jednej strony (!) bez tluszczu nieduze okregi, tak zeby nadzienie sie zmiescilo (pozniej bedziemy je zamykac jak pierogi). Jesli ciasto jest za geste - dodac do niego troche wody, jesli za rzadkie - maki.

Na ciescie w czasie smazenia maja pojawiac sie babelki, kolor ciasta tez sie troche zmieni. Jak tylko ciasto sie "zababelkuje", to je sciagamy z patelni. Jesli patelnia jest za goraca, to beda sie od dolu przypalac - smazyc na srednim ogniu lub wlozyc patelnie wierzchnia strona pod wode, zeby sie troche ochlodzila. Nie ukladac plackow jeden na drugim, bo sie posklejaja, trzeba poczekac, az wystygna.

arts_and_cards_qatayef_ciach.o1024x768.jpg

Nadzienie - MOJE

1-szy sposob -
roznego rodzaju orzechy, migdaly, pistacje - rozdrobnic je (ale nie miksowac na puder),
wiorki kokosowe,
cynamon - zeby sie go czulo, kiedy sie bedzie jadlo
mala lyzeczka cukru
arts_and_cards_qatayef_ciacho1024x768.jpg

W tym stanie, jeszcze przed pieczeniem, z nadzieniem, mozna mrozic.

Wymieszac to razem dobrze, potem ukladac na usmazonym ciescie i zamykac jak pierogi. Wylozyc na blache z papierem do pieczenia, polozyc pokrojone kawalki masla (opcjonalnie). Piec w 200oC ok 10-15 min.; do chrupkosci.

Syrop cukrowy:
1 szklanka cukru
1/2 szklanka wody
1 łyżka soku z cytryny
troche wody pomaranczowej lb rozanej

Wymieszac to i na ogien, dopoki cukier sie nie rozpusci. Powinien wyjsc gestawy syrop.
Do wystudzonego syropu wrzucamy gorace slodycze lub goracy qatayef wrzucamy do zimnego syropu (choc ja nigdy drugiej opcji nie wykorzystuje). Kapiemy szybko - tak, zeby syrop dotarl wszedzie i wyciagamy. Powinno byc slodkie i chrupkie.
arts_and_cards_tayef1024x768.jpg

Qatayef z kremem-qyshta-ishta nazywany ASAFEERI robimy z mniejszych okregow,

2-gi sposob - krem:
200 ml smietany kremowki - 30%
200 ml mleka
troche wody pomaranczowej lub rozanej
2-3 czubate lyzki maki ziemniaczanej
opcjonalnie 1 lyzka masla - na sam koniec

Wymieszac dokladnie skladniki trzepaczka, wrzucic to na ogien stale mieszajac az zgestnieje (wtedy trzeba szybko mieszac, zeby sie nie przypalilo). Powinien powstac gesty krem. Do tego kremu dodajemy maslo i mieszamy, dopoki sie nie rozpusci. Odstawiamy do wystygniecia.

Nastepnie ciasto na qatayef zamykamy jak pierogi, ale nie do konca, zostawiamy otwor na polozenie kremu. Krem posypujemy zmielonymi pistacjami. Mozna to jeszcze przed samym podaniem polac miodem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
Dziekuje
icon_smile.gif
)
Opcjonalnie, zaleznie od upodoban, jedna lyzke moznaby dac
icon_smile.gif

Nazwe kremu tak napisalam, bo zaleznie od regionu i dialektu wymawiaja to q lub nie
icon_smile.gif
Qyszta lub iszta, jak kto woli
icon_smile.gif
)
 

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
Jak takie komentarze ciesza i motywuja do robienia kolejnych fotek i dekoracji
icon_smile.gif
) Faktycznie, bardzo podobne do crumpets i tez marokanskich... bhrir - a moze takie same nawet
icon_smile.gif
)
Mysle, ze mleko mozna zastapic, ja bede probowac make pszenna zastepowac jakas inna i zobacze czy sie uda ;)
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Ja sobie filmik obejrzałam i czuję się baaaaardzo zachęcona do zrobienia
fiesgrins.gif
podobały mi się już jak Marg zamieściła przepis, a jeszcze jak zobaczyłam co i jak - prościzna! a na pewno pyszne. Myślę że z farszem też można poszaleć - to pewnie nie będzie już to ale pomysł na te pierożki sklejane i zapiekane uważam za rewelacyjny
daumen.gif
 

Aniq

Member
Maj 5, 2007
2,734
0
0
A jak to cudo smakuje? Tzn. przybliżysz mi choć trochę smak? Nadzienie mogę sobie wyobrazić, ale same ciastka jakie są? Bardziej jak chrupkie wafle czy pancakes?

Naleśniki i placuszki w domu jadam tylko ja - więc musiałabym zmniejszyć proporcje. A przepis mi się bardzo podoba
icon_smile.gif
 

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
icon_smile.gif
) Dziekuje pieknie
Kermidt, o tym mleku... Moze to w ogole zastapic mozna woda? Ja lubie mleko, bo nadaje miekkosci.
Z przepisu na filmiku wychodzi ok. 15 sztuk, ja ostatnio robilam 3x proporcje i mi wyszlo 45.
Po samym usmazeniu smakuja jak gruby puchaty nalesnik, ale nie ciezki, puszysty. Po upieczeniu sa chrupkie z wierzchu i miekkie w srodku. Dzieki syropowi sa slodkasne, razem bardzo udana kompozycja i w sumie tylko ten cukier niezdrowy jest...
Cinka, racja, i mozna narobic tego ile sie ma miejsca w zamrazalniku i mrozic.
Ja sia zastanawiam teraz nad wersja solona, pierogowa
icon_smile.gif
Pierogi i tak zawsze podpiekam w piekarniku, to by mniej pracy bylo ;)
yrsa, chetnie sie podziele przepisami
icon_smile.gif
)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Kiiri

Moderator
Wrz 30, 2007
3,567
0
0
I ja bym prosila o dzielenie sie tyloma przepisami iloma sie tylko da
icon_mrgreen.gif

Faraula wpadnij tez do watku lewantynskiego i wpisz te dania ktore robilas podczas trwania festiwalu, za kilka miesiecy, czy lat bedzie latwiej je poznajdywac
icon_smile.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
QUOTE (faraula @ 30 Jul 2012, 21:48 ) index.php?act=findpost&pid=1324391Kermidt, o tym mleku... Moze to w ogole zastapic mozna woda? Ja lubie mleko, bo nadaje miekkosci.
Na pewno sprobuje z kokosowym!
Wlasnie Izolda mi polecila
icon_wink.gif
bo z sojowym wychodza nalesniki sztywniejsze. Kokosowe tlusciejsze...
Tylko nie wiem czy sie nie rozpadna. Bo mleko krowie ma kazeine, ktora pieknie skleja. Nigdy bez jajek i bez mleka nie probowalam.
Jesli wyjda to siostra bedzie mnie nosic na rekach
zahnlos.gif
A jak nie wyjda, to tez nie strace: dodam jajka i beda nalesniki czy racuszki.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Cudowne
icon_eek.gif

jakie bąbelki powietrza w placuszkach
mniam.gif
icon_eek.gif
 

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
moze ktos zedytowac i dodac lyzke soku z cytryny to syropu cukrowego?


Chcialam dopisac jeszcze o mleku, w przepisie z video pani daje mleko w proszku - tylko 1 lyzke, wiec to mleko nie moze jakiejs zbyt waznej roli odgrywac, co?
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
faraula @ 2 Aug 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1326273moze ktos zedytowac i dodac lyzke soku z cytryny to syropu cukrowego?


Chcialam dopisac jeszcze o mleku, w przepisie z video pani daje mleko w proszku - tylko 1 lyzke, wiec to mleko nie moze jakiejs zbyt waznej roli odgrywac, co?
Faraulo, po lewej stronie jest guzik !REPORT. Jak chcesz żeby poprawić coś w jakimś poście, to jest to najlepszy sposób na powiadomienie o tym moderatora.


Sok z cytryny dopisałam. W którym miejscu dopisać to mleko?
 

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
Dziekowac za cytryne
O mleku nie chcialam edytowac. Wybacz te niescislosc wypowiedzi
icon_smile.gif

Nastepnym razem bede raportowac
icon_smile.gif
)

A, i wybaczcie mi to, ze bez polskich znakow pisze, mam nadzieje, ze to az tak nie razi :D