Bakłażany w sosie z granatów*

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Kolejny przepis z "Tamarind & Saffron" Claudii Roden.

3 średnie bakłażany (około 750 g)
oliwa
sól
2 łyżki koncentratu lub melasy z granatów
1-2 zmiażdżone ząbki czosnku



Bakłażany pokroić wzdłuż, w plastry grubości około 1 cm (ja wolę cieńsze). Można je wcześniej obrać, ja eksperymentalnie połowę obrałam, różnicy większej nie widzę. Posmarować je szczodrze oliwą z obu stron, lekko posolić i opiec pod górną grzałką w piekarniku albo usmażyć na patelni grillowej. Muszę być miękkie.
Koncentrat z granatów wymieszać z czosnkiem i 2 łyżkami wody (ja mam sos z granatów, moim zdaniem nieco zbyt słodki, więc zamiast wody dodałam cytryny). Polać sosem każdy z plastrów bakłażana.
Podawać zimne.


Moje uwagi: wczoraj było gorąco, więc smażyłam bakłażany. Moim zdaniem z pieca są lepsze, z patelni wychodzą mi zawsze za twarde. Wydaje mi się, że już jest OK, a potem się okazuje, że to jednak nie to. Nie wykluczam, że to jakaś moja przypadłość. Smak sosu jest obłędny i świetnie współgra z bakłażanem. Wydaje mi się, że nie powinno to danie za długo stać, bo sos jakoś nieapetycznie rzednie.


DSC_7987.JPG

DSC_7990.JPG
 

Załączniki

  • DSC_7987.JPG
    DSC_7987.JPG
    462.4 KB · Wyświetleń: 5
  • DSC_7990.JPG
    DSC_7990.JPG
    322.8 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
Yrsa.... a ja tez mam :D

207769e37ef7.jpg


Tu
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
pewnie to od soku z baklazanow. To rzedniecie znaczy.

mam dwa pytania:
Nie lubie baklazanow
icon_mrgreen.gif
mozna tak zrobic cukinie?
I mozna na grilu?

samo przygotowanie kojarzy mi sie z grilowanymi warzywami na antipasto, ktore uwielbiam
wiec musze sprobowac!
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
ker, mozna wszystko
icon_smile.gif

ale jak na moj gust, to cukinie z granatem gorzej wspolgraja, niz z baklazanem. Ale ja to konserwatystka w jedzeniu
icon_smile.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
to sprobuje i to i to
icon_mrgreen.gif