Krewetki na ryżu curry*

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
Jedno z naszych ulubionych dań, błyskawiczne w przygotowaniu. Na zachętę dodam, że nawet mój niejadek, któremu krewetki średnio podchodzą w innych daniach, o to sam się doprasza
icon_wink.gif



Składniki:

200 gram długoziarnistego białego ryżu
15 - 20 krewetek tygrysich
5 - 7 plastrów podsuszanej szynki (parmeńskiej, szwarcwaldzkiej, itp.)
2 niegrube marchewki
1/2 zielonej papryki
5 plastrów ananasa z puszki lub 1/3 świeżego ananasa
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka świeżo otartej skórki z cytryny
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka sproszkowanego imbiru lub ok. 1 cm świeżego
szczypta pieprzu kajeńskiego
1 - 2 łyżeczki przyprawy curry (ja używam domowej, ale może być zwykła kupna, w postaci żółtego proszku)
białe wino
sól


Przygotowanie:

Ugotuj ryż na sypko. Dla tych, którzy nie maja swojej metody, podaję moją:

Proporcja ryżu do wody to 1:2. Zagotuj wodę, lekko osoloną. Dużą patelnię skrop oliwą i wsyp ryż, tak aby tłuszcz pokrył dokładnie wszystkie ziarna (można pominąć oliwę). Wlej gotującą się wodę i zamieszaj raz. Zmniejsz temperaturę palnika do minimum i przykryj patelnię. Gotuj przez około 15 minut, dopóki ryż nie wchłonie całej wody. Nie mieszaj. Najlepszą metodą sprawdzenia, czy ryż jest już dobry, jest po prostu przegryźć ziarenko. Jeśli ryż jest gotowy, wyłącz palnik i pozostaw patelnię przykrytą na kilka kolejnych minut.

Oczyść krewetki. Jeśli używasz surowych krewetek, wrzuć je na kilka minut na wrzącą osoloną wodę. Obierz dokładnie.

Zmieszaj otartą skórkę cytryny z łyżeczką oliwy, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, pieprz kajeński, paprykę i imbir (lub zmielony świeży imbir). Połącz dokładnie, do uzyskania miękkiej pasty, dodając odrobinę białego wina, jeśli trzeba. Pokryj pastą krewetki i odstaw. (Jak mi się spieszy, albo bardzo nie chce, to w ogóle pomijam marynowanie krewetek
zahnlos.gif
)

Oczyść warzywa. Skrój cebulę w piórka, paprykę w paski, marchewkę poszatkuj w cienkie plastry. Na patelni rozgrzej odrobinę oliwy i przesmaż warzywa. Możesz podlać odrobiną wina. Dodaj krewetki i szynkę skrojoną w cienkie paseczki. Dodaj soli do smaku i smaż jeszcze przez kilka minut, nie za długo, warzywa powinny wciąż być jędrne.

Dodaj ryż i przypraw do smaku curry, ale ostrożnie, danie nie powinno być zbyt ostre (curry jest tu tylko dodatkiem). Na koniec dodaj skrojonego w kostkę ananasa. Wymieszaj delikatnie. Trzymaj na wolnym ogniu przez kilka minut, aby smaki połączyły się, po czym zdejmij z ognia.


Krewetki na ryżu curry
 

Załączniki

  • prawn_curried_rice_1.jpg
    prawn_curried_rice_1.jpg
    86.5 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
Szczerze mówiąc, to zabiłaś mi ćwieka
zahnlos.gif
No nie wiem, co powiedzieć, bo nie próbowałam chyba nigdy pomijać żadnego składnika, jakoś tak się utarło, że zawsze zestaw jest ten sam. Może odpowiem tak: papryka nie jest tu głównym składnikiem, ale jej smak gdzieś tam jednak towarzyszy po drodze. Nie jest super wyczuwalna, ale jest wyczuwalna. Pomogłam?
icon_lol.gif
 

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
marghe @ 16 Aug 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1332151wcale :D
po prostu zrobię bez i już
icon_smile.gif
rofl.gif
No przepraszam. Chodziło mi o to, że trochę czuć tę paprykę, więc jeśli ktoś nie przepada, to pewnie lepiej pominąć. Z drugiej strony jak to będzie smakować, to nie wiem, ale pewnie lepiej niż z papryką, której się nie lubi
icon_lol.gif
Kurcze, ale mi się zebrało na filozowanie
rofl.gif
Smacznego
icon_wink.gif