Fenomenalne ciasto ze śliwkami

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Dlaczego fenomenalne? Bo fenomenalnie łatwe, fenomenalnie szybkie i fenomenalnie smaczne
icon_smile.gif
Lato już od nas uciekło, więc przynajmniej jesień staram się zatrzymać, robiąc aromatyczne ciasto ze śliwkami. Przepis stąd.

fantastisch_pflaum.JPG

4 jajka M
2/3 szklanki cukru
200 g masła (z tego ok. 150 g użyjemy do ciasta a ok. 50 g na kruszonkę)
1 i 1/2 szklanki mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
cukier waniliowy lub aromat - ok. 4 kropli

masło, mąka, cukier i 1/2 łyżeczki cynamonu do kruszonki

1. Masło roztapiamy w małym rondelku, odstawiamy do wystygnięcia.
Śliwki myjemy i kroimy na pół, usuwamy pestkę.

2. Jajka ucieramy wraz z cukrem na puch. Dodajemy cukier waniliowy lub aromat. Wlewamy 3/4 rozpuszczonego masła. 1/4 zostawiamy sobie do kruszonki.
Do ciasta dodajemy następnie proszek do pieczenia oraz stopniowo przesianą mąkę. Miksujemy dokładnie. Ciasto powinno być dość gęste.
Ciasto przelewamy do wyłożonej papierem do pieczenia formy.
W ciasto wtykamy pod skosem śliwki. Układamy je w rzędach.

uk_adanie__liwek.jpg


3. Do pozostałego masła dodajemy cynamon, ok 2 łyżki cukru i mąkę. Miksujemy. Mąki dodajemy tyle, by podczas miksowania robotem wytworzyła nam się kruszonka, czyli dość suche, rozdzielające się grudki.

Ciasto posypujemy kruszonką i pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 180 st. C przez ok. 45 minut, do suchego patyczka.
Piekłam w formie o wymiarach 28 cm x 24 cm.
 

Załączniki

  • uk_adanie__liwek.jpg
    uk_adanie__liwek.jpg
    24.3 KB · Wyświetleń: 24
  • fantastisch_pflaum.JPG
    fantastisch_pflaum.JPG
    113.2 KB · Wyświetleń: 25
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
O! Hm..., brzoskwinie mogą mieć faktycznie trochę za mało smaku. Śliwki, ze swoją kwaskowo-słodką nutą bardzo dobrze komponują się z tym ciastem. Wydaje mi się, że wiśnie też by były niezłe.
Ja bardzo lubię śliwki w cieście, więc raczej przy nich pozostanę.
icon_smile.gif

Ale cieszę się, że ogólnie się udało
icon_smile.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Przylecialam, bo myslalam, ze to przepis na 'moje ciasto'...
Dokladnie tak samo brzmi: fenomenalnie szybkie (nawet szybsze choc drozdzowe
icon_wink.gif
) i genialnie smaczne.
I fajny sposob na krojenie sliwek byl. Ale to akurat musialabym pokazac na zdjeciu, bo nie umiem wytlumaczyc.

Mi, czym sie rozni kruszonka z rozpuszczonego masla od zwyklej?
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
kermidt @ 21 Oct 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1359175Przylecialam, bo myslalam, ze to przepis na 'moje ciasto'...
Ja tez, bo podobne do 'maminego'
icon_lol.gif
Tylko w 'maminym' ciut wiecej masla (choc wcale nie jest potrzebne az tyle...) i 1 jajko mniej. Wiec juz z opisu (i zdjecia!
icon_smile.gif
) ta wersja z pewnoscia jest pyszna
icon_smile.gif

CYTATMi, czym sie rozni kruszonka z rozpuszczonego masla od zwyklej?
Ker, bajaderka juz w ktoryms przepisie wlasnie polecala taka kruszonke ze stopionego masla i dzieki temu pomyslalam, ze skoro mozna plynny tluszcz dodac do kruszonki, to bede sobie robic na oliwie
icon_smile.gif
I dziala!
icon_lol.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Miło mi, Bea, że Ci się podoba.
icon_smile.gif


Ker, różni się tym,że się robi błyskawicznie, miksujesz sobie tylko i dodajesz mąki. Nawet łapek nie brudzisz
icon_wink.gif
I po chwili masz gotowy produkt, którego nie musisz schładzać w lodówce i potem kruszyć ani ścierać na tarce. Gotowym produktem posypujesz ciasto. Jest równie pyszny, a nawet dużo delikatniejszy i smaku i strukturze, niż taka twarda kruszonka.

Drożdżowe w tym stylu lubię&robię takie http://passionfruit.blox.pl/2012/05/Ciasto...-kruszonka.html (byłam pewna,że wrzucałam je na cina, a teraz nie umiem znaleźć
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ja wlasnie drozdzowego ze sliwkami specjalnie nie lubie.
W ogole dochodze do wniosku, ze jestem bardzo wymagajaca jesli chodzi o ciasta
icon_rolleyes.gif

zwracam uwage nie tylko na smak, ale tez konsystencje i strukture. Jesli jeden z warunkow mi nei odpowiada przestaje robic. Co nam wychodzi na zdrowie
icon_lol.gif

Znalazlam wczoraj 'zdrowy' blog. Zdrowy byl w tytule, ale jak on z ciastami to jednak 'zdrowy'
icon_lol.gif

Bo przeca musialam wpasc na pomysl, ze po krojeniu sliwek poznam 'moje' ciasto i w konsekwencji musialam obejrzec z 50 stron wyguglowanych zdjec ciast i plackow ze sliwkami
dump.gif

Nic to, znalazlam 2 placki krucho-drozdzowe, ktore wyprobuje.

A juz kruszonce z ghee czy oliwy (tylko kupie delikatna) na pewno nie odpuszcze!

Naprawde nikt nie ma gazety z lata 1994 lub 1995 z przepisem na placek? Tytulu nie pamietam, ale tylna okladka podzielona na 4 z przepisem w kazdej cwiartce
zahnlos.gif




 

MarthaB

Well-known member
Kwi 9, 2009
2,840
64
48
Będę próbować póki są śliwki na drzewie ;) Sądzę, że to podeszło by moim dzieciom, bo są miłośnikami bezy (właśnie wyjęłam beziki z piekarnika....). Dam znać
icon_smile.gif

w sezonie truskawkowym piekłam b.dobre ciasto kręcone (to chyba ucierane, ale ta nazwa mi się bardziej podoba
icon_smile.gif
chyba z bloga moje wypieki. Ale ja lubię eksperymentować. Do niedawna najczęściej piekłam jogurtowe, ale już mi bokiem wychodzi, przepis mogłąbym recytować z pamięci
icon_smile.gif