Upma z ziemniakami i jajkiem*

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Upma to popularna potrawa śniadaniowa z południowych Indii. Ilu jest kucharzy, tyle sposóbów na przygotowanie upmy, ponieważ każdy dostosowuje ją do indywidualnych preferencji smakowych. Ja korzystam ze wskazówek Sanjay Thummy. Upma to coś więcej, niż połączenie smaków jej części składowych. Jeśli spytacie, czy to smakuje jak jajecznica z chlebem i ziemniakami, odpowiem: nie. To smakuje jak upma. To potrawa sama w sobie, cudowna eksplozja orientalnych smaków. Jeśli chcecie podczas śniadania odbyć krótką podróż do Indii, zachęcam do spróbowania
icon_smile.gif
To pyszne i pożywne danie, w którym czuje się mnóstwo domowego ciepła.

upma.JPG

porcja dla 1 osoby

1 łyżka masła
2 nieduże ziemniaki
1/2 łyżeczki kuminu w ziarnakch
1 żabek czosnku
0,5 cm korzenia imbiru
1/2 łyżeczki curry
chili do smaku
1 nieduża cebula
2 jajka
1-2 pomidory, pokrojone w kostkę
ew. świeża kolendra lub pietruszka
2 kromki chleba bez skórki (zwykły lub tostowy), drobno pokruszone (ręcznie lub za pomocą malaksera)

Ziemniaki umyć, obrać, pokroić w małą kostkę (ok. 1,5 cm x 1,5 cm).

Na dużej patelni lub w woku rozpuścic masło. Dodać kumin, posiekany ząbek czosnku, curry, chili oraz posiekany imbir. Dodać pokrojone ziemniaki. Oprószyć do smaku solą. Wymieszać. Smażyć pod przykryciem przez kilka minut, aż ziemniaki będą miękkie (pokrojenie ich na bardzo małe kawałki przyspiesza ten proces).

Kiedy ziemniaki będą miękkie i lekko przyrumienione, dodać obraną, posiekaną cebulę, wymieszać i chwilę razem smażyć. Następnie na patelnię wbijamy jajka i smażymy całość dokładnie mieszając, aż jajka się zetną. Teraz dodajemy posiekane pomidory, kolendrę (ja nie przepadam, pominęłam) oraz pokruszony chleb. Mieszamy całość do połaczenia skadników.

Jeśli upma wyjdzie zbyt sucha, wystarczy skropić ją wodą lub dodać więcej pomidora.

Podajemy upmę na ciepło.
 

Załączniki

  • upma.JPG
    upma.JPG
    119.3 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Moi tez by byli, ale im nie zrobie
icon_mrgreen.gif


Ciekawe... czy ta potrawa to wplywy kuchni brytyjskiej? Mi, wiesz? Tutaj ziemniaki hash brown http://www.google.ca/search?q=upma&bav...160&bih=815 sa bardzo popularne na sniadania (tez nie zrobie
zahnlos.gif
) Nie dziwi, ze Amerykanie jego potrawy lubia. Ale jajka na sniadanie, smazone, nie wyglada to na kuchnie indyjska...

Hmmm
gruebel_2.gif

Wyglada to na amerykanska wersje kuchni indyjskiej, czy amerykanska wariacje na temat upmy.
http://www.google.ca/search?q=upma&bav...RIMfG4APw0YHgAw

Taka upme to ja znam. Kolezanka z pracy robila. Zawsze umieralam z podziwu, bo ona ja robila bez zadnych dodatkow: tylko jakas kasza i zestaw przypraw (nawet mi dala mieszanke, jaka robi) i dla mnie to jest niewyobrazalne, ze sama kasza moze tak smakowac. Moze powinnam zrobic oryginalna upme?
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Joanno, życzę chłopakom smacznego!
icon_biggrin.gif


Jest dokładnie odwrotnie. To kuchnia brytyjska przejęła wpływy indyjskie (skutek kolonii brytyjskich w Indiach). Stąd słynne kedgeree czy curry.
W kuchni indyjskiej jajka są w dużym stopniu obecne. Duża część hindusów to wegetarianie a jajka są prostą i tanią metodą wzbogacenia warzywnych posiłków w białko.
Innym ciekawym przepisem z jajkami jest. np. jajeczne curry, biryani czy poniższe thokku.
DSC_0012.JPG
Szczęśliwie indyjskości Sanjay Thummy udowadniać nie trzeba (było by to jak udowadnianie brytyjskości Elżbiety II), można sobie wejść na jego stronę, kanał youtube czy facebooka.
 

Załączniki

  • DSC_0012.JPG
    DSC_0012.JPG
    109.9 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
QUOTE (Mała_Mi @ 5 Jun 2013, 11:31 ) index.php?act=findpost&pid=1439381Szczęśliwie indyjskości Sanjay Thummy udowadniać nie trzeba (było by to jak udowadnianie brytyjskości Elżbiety II), można sobie wejść na jego stronę, kanał youtube czy facebooka.
Mi, absolutnie nie chodzi mi o udowadnianie indyjskosci Sanjay Thummy wiec porownanie do Elzbiety II pomine jako absolutnie nieadekwatne i tym samym zbedne w dyskusji.
Mam nadzieje natomiast, ze pozwolisz, ze youtube nie bedzie dla mnie wyznacznikiem w ocenie profesjonalizmu nawet przy milionowej publicznosci (co to jest przy takiej populacji
icon_wink.gif
).

Myslalam, ze nie wiem co to jest upma, ale okazuje sie, ze wiem, tylko przedstawiona przez Ciebie upma jest zupelnie inna od tych ktore znam.
Jesli lubisz porownywanie to jakby w kuchni polskiej porownywac ogorka kiszonego z serdelkiem. Jakby podobne, ale jednak nie bardzo.
Stad moje pytanie o geneze. Moze wiesz? Jak nie wiesz, nie ma powodu odwolywac sie do krolowej Elzbiety, bo bardzo mozliwe, ze tez nie wie.
Z ciekawosci zapytalam, czy taka wersja istnieje, czy jest to wersja wykreowana przez ST na rynek amerykanski.

Swoja droga, ciekawe czemu pozbyl sie swoich restauracji.
Moze jednak nie jest az tak bardzo znany jakby Twoja wypowiedz sugerowala, bo informacje o nim sa raczej enigmatyczne i nieliczne.
Albo ja nie potrafie szukac
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,380
3,660
113
kermidt @ 5 Jun 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1439608Myslalam, ze nie wiem co to jest upma, ale okazuje sie, ze wiem, tylko przedstawiona przez Ciebie upma jest zupelnie inna od tych ktore znam.
A jaką Ty znasz? Bo może są różne rodzaje pod jedną nazwą. Kasza z przyprawami brzmi zachęcająco; chętnie wypróbuję, zwłaszcza, że mam ostatnio fazę na kasze.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ja znam jako kasze, choc widze, ze i vermicelli upma moze byc.
Ta znajoma z pracy gotowala zawsze bardzo oszczednie, wrecz ubogo i ta jej kasza byla jedynie z nasionami przypraw. Bardzo ostra IMO, co moze nie jest dobrym wyznacznikiem, bo ja bardzo ostro nie jem.
Jej gotowanie interesujace jest dla mnie o tyle, ze Tatus milioner, a ona zawsze gotowala bardzo oszczednie i wegetariansko.
Z drugiej strony mezowi czasem zamawiala pizze z pepperoni, bo lubi, a czasem kupowala dla niego pepperoni czy kielbase, bo lubi jeszcze bardziej niz troche na pizzy, ale nie kusze sie mowic, ze przygotowywala z tej kielbasy potrawy indyjskie
icon_wink.gif

Przyniosla mi w woreczku strunowym mieszanke jaka robi, to chyba jest charakterystyczne: proporcje inne w kuchni kazdej gospodyni, troche musztardy, jakby sezamu i takie male czarne kuleczki, ja nawet nie wiem co tam jest
icon_lol.gif
Nawet jest jakis smak ktory mi bardzo odpowiada a przez lata nie dowiedzialam sie co to jest
icon_lol.gif

Dla mnie jest to zadziwiajace, ze sama kasza z przyprawami, wcale nienasiaknieta tluszczem jak smazone ziemniaki (nie, zebym miala cos przeciwko. Libanskie przygotowane w ten sposob uwielbiam) a wrecz puszysta, bardzo smaczna, a co mnie najbardziej dziwilo doskonala do jedzenia w upaly. Nie wiem, czy to w mojej glowie tylko, ale jakos tak upal i ostre jedzenie nie ida w parze.
Najbardziej podobna byla do kus-kus. Raczej grubego. W necie pisza o semolinie (kasza manna), ale zeby taka gruba?
Inni pisza rava, ale to chyba to samo? Musialabym podjechac do delikatesow indyjskich i pomacac.

O taka znam http://giniann.wordpress.com/2008/01/18/fl...-uppumavu-upma/
Najprostsza, jaka podadza w domu, ale w restauracji juz raczej nie, jako zbyt skromna wersje.

Poza tym, jak zwykle
icon_rolleyes.gif
nie pamietam nazwiska, w WB jest chyba najbardziej uznana autorka ksiazek kucharskich z kuchni indyjskiej. http://www.madhur-jaffrey.com/
Ten pan jest dla mnie interesujacy http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/200...drink.shopping5. I jeszcze jedna, z mlodszego pokolenia, weganka w US.
Nie, zebym podwazala pochodzenie czy gotowanie pana ST. Jest dla mnie wylacznie interesujace czemu jego przepis jest tak rozny od tradycyjnych. Jako wynik ogolnej ciekawosci swiata i checi jego rozumienia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Mała_Mi @ 4 Jun 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1439001Ilu jest kucharzy, tyle sposóbów na przygotowanie upmy, ponieważ każdy dostosowuje ją do indywidualnych preferencji smakowych.
Tak, jak nie ma jednego jedynego biryani czy curry. To jak mówienie, że "to nie jest curry, bo koleżanka robi je inaczej". I super. Świat jest piękny dzięki swojej różnorodności.

Jako wynik ogólnej ciekawości świata, te pytania Ker są zupełnie nie do nas. Napisz Sanjayowi, że się nie zgadzasz, bo znasz lepiej kuchnię indyjskją niż hindus.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Trochę Mi nie rozumiem czemu tak nerwowo reagujesz. Wiadomo przecież, że wiele dań jest przygotowywana nawet przez kucharzy znających się na rzeczy w postaci zmienionej w stosunku do oryginalnej, często dostosowują ich smak do innych gustów. Np. część potraw niby indyjskich jakie są znane w UK nie powstała w ogóle w Indiach, nie wiem czy nadal można je określać potrawami indyjskimi ale zdaje się, że tak nie jest, jest to brytyjska kuchnia indyjska. Takie dyskusje jak ta wyżej są przecież ok, bo potem powstają rzeczy w stylu ryby po grecku jakiej żaden Grek nie zna, czy inne śledzie po japońsku
icon_wink.gif
A chyba warto wiedzieć jak się to danie robi w kraju jego pochodzenia, a nie tylko jak jakiś kucharz przełożył to na swoje.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Nie reaguję nerwowo, Dziuniu
icon_smile.gif

Po prostu nie mam możliwości udzielenia odpowiedzi na pytania, które nie mnie powinny być zadawane.
icon_smile.gif

Kuchnia typu Balti to jedno, a kuchnia indyjska to co innego.
Sanjay zajmuje się propagowaniem kuchni indyjskiej i mówi, że są to przepisy autentyczne.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Mi, wydawalo mi sie, ze skoro wstawiasz przepis, to moge Ci zadac pytanie jakie mi sie nasunelo, dotyczace wylacznie tego przepisu, a mam wrazenie, ze Cie tym denerwuje. Nie po raz pierwszy zreszta, jak sama zauwazylas uzywajac ostatnio twarzodloni.
Ale rzeczywiscie, jesli uwazasz, ze nie Tobie powinno byc zadane, to ja sie popytam wsrod znajomych emigrantow.

W linku ktory podajesz pisza, ze niekoniecznie sa to jego przepisy. Takze uzytkownikow. Czyli taki indyjski mniam.

Nie chodzi mi o to, ze sie nie zgadzam, bo wiem, ze w Indiach sa 2 zupelnie rozne kuchnie wiec dopuszczam mozliwosc istnienia innych potraw. Ja znam potrawe z kaszy, Ty wstawiasz potrawe indyjska, ktora wyglada jak niezwykle popularne (serwuje je nawet MacDonald) hush browns. Dlatego pytam, czy to jego pomysl na zaadoptowanie potrawy indyjskiej w Ameryce.
Kolezanka robiac curry na pewno uzywa... Zgadniesz? Curry. Nie hiszpanskiej wedzonej papryki czy meksykanskich przypraw do tacos.
Wracajac do McDonalda, bo to swietny przyklad integracji tej samej potrawy w roznych kulturach i tradycjach, w Japoni serwuja je z glonami, McFalafel w Egipcie... brakuje sledzika w Polsce
icon_wink.gif
http://en.wikipedia.org/wiki/International...'s_products

Ciekawa jestem, czy u ST jest to fuzja kuchni indyjskiej i amerykanskiej czy jego pomysl na polaczenie 2 roznych dan indyjskich, bo przeciez ziemniaki maja, tyle, ze w innej formie.
Sama mam ksiazke z amerykanska kuchnia wloska pani Soprano, ktora lubie.
Tyle, ze pani ta nie twierdzi, ze gotuje po wlosku, a ze jest to polaczenie wplywow, tradycji i smakow.
Nie trzeba tez zakladac, ze takie gotowanie jest zle i nie wydaje mi sie, zebym to twierdzila. Nowe, inne, nie znaczy zle. Wrecz przeciwnie. Bez tej ciekawosci i gotowosci doswiadczen siedzialy bysmy w jaskini, a do dyskusji moglybysmy uzyc maczug pozyczonych od mezow
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,380
3,660
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Skrot myslowy. Ona wszystko co robi miesza sama. I oczywiscie nie uzywa miarek typu 1/4 lyzeczki chili, 1 lyzeczka kuminu... Tylko palcami na patelnie. W ten sposob nigdy potrawa nie bedzie identyczna, ale ciagle to zestaw przypraw uzywanych w curry a nie np. ratatui.

Uzycia curry w potrawie indyjskiej nie kwestionuje, bo to byloby czepianiem sie. Zbyt dluga tradycja
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: