Pierniczki bezglutenowe, wegańskie

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Składniki:
100 g mąki z manioku ( tapioki )
100 g mąki ryżowej
200 g masy marcepanowej ( 1 kostka firmy Belbake z Lidla)
150 g ugotowanych poprzedniego dnia ziemniaków ( ugotowane w mundurkach i obrane), dwa średnie ziemniaki
100 g sztucznego miodu ( oczywiście nieweganie dają prawdziwy, ma być aromat miodowy koniecznie!)
100 g cukru białego
50 g cukru trzcinowego ciemnego , muscovado ( dla koloru i aromatu)
50 g tłuszczu roślinnego ( Planta, margaryna)
25 g mielonego siemienia lnianego
20 g własnej mieszanki przyprawy do pierników
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka amoniaku do pieczenia
1 łyżeczka soli
20-25 g wódki
Wykonanie:
Do jasnego ( stalowego) rondelka wsypać biały cukier i postawić na ogniu. Poczekać aż się zrobi bursztynowy, wówczas zestawić z ognia, dodać miód , zamieszać, dodać przyprawy, zamieszać, dodać tłuszcz i cukier muscovado, wstawić z powrotem na ogień i mieszając podgrzać całość aż masa będzie jednolita.
W misce wymieszać obie mąki, siemię lniane, sodę, amoniak i sól.
Marcepan i ziemniaki przepuścić przez praskę, dodać do miski z sypkimi produktami, lekko wymieszać. Dodać masę miodową i dobrze wymieszać drewnianą łyżką. Przykryć i odstawić do ostudzenia i zgęstnienia. U mnie wystarczyły 4 godziny na balkonie ?
Wałkować podsypując delikatnie mąką ryżową i wycinać dowolne kształty.
Piec w temperaturze 180 stopni C przez 12 minut.
Pierniczki lekko rosną, dobrze zachowują kształt, są miękkie zaraz po upieczeniu.

pierniczki_vege_bg_cc.jpg

pierniczki_vege_bg_wnetrze_cc.jpg
 

Załączniki

  • pierniczki_vege_bg_cc.jpg
    pierniczki_vege_bg_cc.jpg
    43.5 KB · Wyświetleń: 3
  • pierniczki_vege_bg_wnetrze_cc.jpg
    pierniczki_vege_bg_wnetrze_cc.jpg
    42.6 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Dorotka.p

Member
Wrz 21, 2007
1,660
0
36
Piękne te twoje pierniczki. Mam nadzieję, że nie obrazisz sie, że posłałam ten przepis w świat, bo mam znajomą, która może jeść tylko produkty bezglutenowe, więc przy tradycyjnych pierniczkach musi się obejść smakiem. Moja znajoma jest ci za ten przepis ogromnie wdzięczna.
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Dorotka.p @ 26 Oct 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1615532Piękne te twoje pierniczki. Mam nadzieję, że nie obrazisz sie, że posłałam ten przepis w świat, bo mam znajomą, która może jeść tylko produkty bezglutenowe, więc przy tradycyjnych pierniczkach musi się obejść smakiem. Moja znajoma jest ci za ten przepis ogromnie wdzięczna.
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif
Obrazić się? kobieto, toż po to je wymysliłam, żeby bezglutenowcom dac smak Świąt!
Pelna satysfakcja po mojej stronie
icon_smile.gif