Szarlotka z mąki pełnej i bez jajek

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38

owieczka

Active member
Wrz 17, 2004
1,444
25
48
1 szklanka kaszy manny
1 szklanka mąki
15 dkg masla lub margaryny
1 szklanka cukru
cynamon
1 lyzeczka proszku do pieczenia

Sypkie skladniki mieszamy ze soba. Jablka scieramy na tarce. Sypki proszek dzielimy an 3 czesci, na dno dobrze natluszczonej tortownicy sypiemy pierwsza warstwe, na to grubsza warstwa jablek, znowu sypka masa, na to jablka, na to sypka masa, a na gore scieramy lub kroimy kawalki masla. Pieczemy okolo godziny w 180C.

Ja dalam ostatnio za duzo masla bo cala kostke i tluszczowka byla okropna, wiec zmniejszylam ilosc masla do 15 dkg.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
A ja znalazłam taką tartę warzywną gdzie z mąki grahamowej i twarożku się kruszonkę robi i posypuje warzywka. Więc może by tym jabłka posypać i byłaby szarlotka? Jak chcesz, to daj znać to wpiszę, ale nie wypróbowałam przepisu.
I też mam podobny do owieczkowego przepis na szarlotkę sypaną ale z bułką tartą.
 

inox

Member
Sty 8, 2008
125
0
0
witam, mam pytanie do tej szarlotki, bo ostatnio próbowałam zrobić taką i wyszła mi troche sucha, nie wiem dlaczego czy może miedzy warstwy też trzeba dac margarynę, na jakim poziomie piec w piekarniku i na jakiej funkci, góra , dół czy termoobieg? pomóżcie
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
inox @ 22 Feb 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=947748witam, mam pytanie do tej szarlotki, bo ostatnio próbowałam zrobić taką i wyszła mi troche sucha, nie wiem dlaczego czy może miedzy warstwy też trzeba dac margarynę, na jakim poziomie piec w piekarniku i na jakiej funkci, góra , dół czy termoobieg? pomóżcie
Rozumiem, że poszesz o szarlotce sypanej?

Piekłam wielokrotnie i nigdy sucha nie wychodziła. Sok z jabłek dokładnie zwilżał wszystkie warstwy. Byc może mocno odcisnęłaś jabłka.
Masło tylko na górę, ono wsiąka i przenika aż do samego dołu.
 

inox

Member
Sty 8, 2008
125
0
0
tylko że ja dawałam jabłka ze słoika ,nie świeże tarte, ali czasu piekłas , na jakim poziomie wpiekarniku i na jakiej funkcji?
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
inox @ 22 Feb 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=947763tylko że ja dawałam jabłka ze słoika ,nie świeże tarte, ali czasu piekłas , na jakim poziomie wpiekarniku i na jakiej funkcji?
Byc może to wina jabłek, świeże jednak puszczają sok w trakcie pieczenia.

Piekłam ok. godziny w 175-180 st z termoobigiem gdzieś w okolicach środkowej półki piekarnika.
 

inox

Member
Sty 8, 2008
125
0
0
no może wszystko wyszło ok, tzn smak, bo tak to strasznie sucha i na dole w środku nie dopieczona, produkty suche, a na góre ile dajesz margaryny? tzn , lepiej zrobic z surowych jabłek, pokroic je w kostke i posypac cukrem takie żywe, czy wczesniej podpiec na masle na patelni?