Ciasteczka z płatków owsianych

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Ciasteczka z płatków owsianych

Rozkosznie kruche, delikatne i pyszne ciasteczka z płatków.

12,5 dag miękkiego masła
10 dag cukru brązowego (może być z buraków, ale najlepszy jest dark muscovado z trzciny)
12,5 dag cukru kryształu
1 jajko
aromat waniliowy
1 łyżka mleka
12,5 dag mąki pszennej
po pół łyżeczki sody oczyszczonej, proszku do pieczenia i soli
15 dag płatków owsianych błyskawicznych
1 łyżeczka suszonej skórki pomarańczowej lub cytrynowej
10 dag rodzynek lub 2-4 łyżki słonecznika albo sezamu

Rodzynki sparzyć i osączyć.
Utrzeć masło z cukrem brązowym i kryształem. Ucierając dodać jajko, łyżkę mleka i aromat.
Wymieszać mąkę z sodą, proszkiem i solą. Dodać do puszystej masy maślanej, wymieszać. Dołożyć płatki, skórkę cytrynową i na końcu rodzynki. Wymieszać dokładnie łyżką.
Wykładać na pergamin przy pomocy dwóch łyżeczek małe porcje ciasta (najwyżej po pół łyżeczki) w dość dużej odległości od siebie, lekko spłaszczać.
Piec w temperaturze 190°C kilkanaście minut, do zrumienienia.

2372.jpg
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Wlasnie zrobilam. Sa bardzo dobre ;)

Ale chyba mi sie za bardzo rozlewaly. Na typowa blaszke z piekarnika kladlam tylko po 16 ciasteczek. Drugi wsad, to byly juz kuleczki bez splasszczania, bo ciastka sie bardzo mocno same splaszczaja. Widzac to dosypalam platkw i bylo ciut lepiej. Moze jeszcze wiecej powinnam, co Nutinko ? :dump: Ciasto samo w sobie bylo bardzo lepkie.
Dodalam mniej rodzynkow, za to wiecej skorki.
Najbardziej mnie cieszy, ze na razie nie wyczuwam w smaku soby !
Zobaczymy, jak bedzie, jak bardzo juz przestygna.
Wyszly mi ostatecznie 64 sztyki (pierwsze bardziej plaskie) o srednicy ... dloni.
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Najczęściej robię jak najmniejsze, najwyżej pół łyżeczki do herbaty albo i mniej, bo faktycznie nieźle się rozlewają. Po położeniu na blachę muszę spłaszczać, żeby rozlewały się w sposób kontrolowany, a nie jak im się uwidzi :dump:. Jak ciasto chwilę postoi, robi się ciut gęściejsze, ale można też dosypać płatków albo mąki, będzie mniej rozlewne.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Odnalazlam w zeszlym tygodniu przepis ! One sa wysmienite. Poczatkowo chrupkie, ale jak poleza dzien na zewnatrz, poza puszka, miekna.

ciasteczka_platki.jpg
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Mimo upływu czasu, nadal ulubione.
icon_mrgreen.gif

Ale z praktyki już, daję więcej płatków i się nie rozlewają. Latem przed turlaniem kulek, schładzam w lodówce.

bl_ciasteczka9.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

wika

Member
Cze 22, 2006
3,636
0
36
Jotha ile bananów dodałaś do ciasta robiąc modyfikację?? Mam i drugie pytanie - czy ciasteczka wychodzą mocno słodkie??
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Zastrzel mnie, nie pamiętam. Ale na taką porcję, to i jeden wystarczy. Ciasto zrobi się luźniejsze, więc tym bardziej dodałam płatków. Bankowo rozciapciałam widelcem.
W moim odczuciu nie są za słodkie, ale to subiektywne.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

wika

Member
Cze 22, 2006
3,636
0
36
Tyle wiedzieć mi wystarczy
anbetung.gif
anbetung.gif