Bułka z mąką razową

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Chciałam zrobić bagietkę z przepisu z książeczki&quot; Chleb i bułki&quot; wyd. Konemann, no ale wyrosły mi takie 2 buły a nie bagietki <!--emoid:mrgreen:--><!--endemo--> ale za to bardzo smaczne, więc daję przepis:

2 1/4-2 1/2 kubka mąki pszennej
1/2 kubka mąki razowej
1 łyżeczka soli
7g suszonych drożdży
1 kubek ciepłej wody
1 białko rozbełtane z łyżką wody do posmarowania

Wymieszać obie mąki z solą, drożdże rozpuścić w wodzie, dodać do mąki. Wyrobić kleistą kulę.
Wyłożyć na omączoną stolnicę, wyrabiać 10 minut aż ciasto będzie gładkie i elastyczne (jeśli trzeba można dodać trochę mąki. Wyłożyć ciasto do miski wysmarowanej olejem, obrócić aby całe pokryło się tłuszczem. Przykryć i odstawić do wyrośnięcia na ok. 1 godz. Po tym czasie przebić ciasto i wygniatać przez 1 minutę. Rozpłaszczyć lub rozwałkować na prostokąt 45x18 cm. Zwinąć ściśle w wałek, końce uformować w szpic. Ułożyć ukośnie na blasze ( ja uformowałam 2 bagietki/bułki). Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 40 minut. Posmarować białkiem, naciąć. Piec w rozgrzanym do 210 stopni piekarniku przez 15 minut, potem zmniejszyć temp. do 180 stopni, jeszcze raz posmarować szybko białkiem i dopiekać kolejne 15 minut.

Można do pieca na dno wstawić blaszkę z gorącą wodą, podobno od tego robi się skórka chrupiąca. U mnie powoduje to, że ciasto mi się nie zsycha i nie przypala od spodu i jest super. Po upieczeniu i przestudzeniu można zamrozić.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

olkenik

Member
Cze 22, 2007
466
0
0
czegoś tu brakuje...
gruebel_2.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
kiedyś działy się na forum dziwne rzeczy: znikały fragmenty z postów, kilka podanych przeze mnie przepisów, w których przypadkiem odkryłam jakieś braki, musiałam uzupełniać, ale nie wszystkie przejrzałam. To widać kolejny taki przypadek. Jak będę mieć chwilę czasu, to uzupełnię.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
No kurcze, znow zapomnialam
icon_redface.gif
zaraz napiszę sobie kartkę, że mam to uzupełnić po niedzieli bo w tej chwili znów nie mam czasu
icon_frown.gif

Ale to wkurzające, że zniknął i przepis i zdjęcia
icon_rolleyes.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
jednak znalazłam chwilę i uzupełniłam przepis już dziś ( w pierwszym poście). Teraz jeszcze muszę sprawdzić czy mam gdzieś jeszcze zdjęcia, chociaż raczej wątpię...