Tarta z gruszkami

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Tarta z gruszkami

6 polowek gruszkowych z puszki, odsaczonych i dobrze wysuszonych papierowym recznikiem

Ciasto:
1/2 szklanki cukru pudru
1/4 szklanki zblanszowanych migdalow
125g masla o temperaturze pokojowej
1 duze zoltko
szczypta soli
1 1/4 szklanki maki

Puder i migdaly zmikoswac w malakserze az migdaly beda drobniutko zmielone, dodac maslo - wymieszac, dodac zoltko - wymieszac, wsypac make i zmiksowac az zacznie tworzyc sie jednolita masa. Zawinac ciasto w folie i schodzic w lodowce przez kilka godzin.

Krem migdalowy

2/3 szklanki zblanszowanych migdalow
1 lyzka maki
7 lyzek cukru
80g (6 lyzek) miekkiego masla
1 duze jajko

Drobniutko zmielic migdaly wymieszane z maka w malakserze, dodac cukier, maslo i jajko - dobrze wymieszac na gladka mase. Przelozyc do miseczki i schlodzic.

Piekarnik 190 st.C. Ciasto wywalkowac w krazek, wylozyc nim forme do tarty (23cm), wyrownac brzegi (powinne byc troche grubsze niz spod), nakluc widelcem i wlozyc do zamrazarki na okolo 10 minut aby stezalo.

Na ciasto wylozyc arkusz folii aluminiowej, wypelnic ciezarkami (sucha fasola, ryzem) i piec okolo 20 minut. Zdjac folie z ciezarkami i dopiec ciasto az spod sie lekko zrumieni. Wyjac, wystudzic.
Obnizyc temperature piekarnika do 180 st.C. Rozsmarowac krem migdalowy na przestudzonym spodzie. Gruszki pokroic na plasterki i ulozyc rownomiernie na kremie.
Piec az ladnie sie zrumieni, okolo 40-50 minut. Wystudzic na drucianej siateczce. Mozna posypac cukrem pudrem.

Uzywajac swiezych gruszek:

Zagotowac litr wody ze szklanka cukru i 1 lyzka soku cytrynowego. Gotowac az cukier calkowice sie rozpusci. Wlozyc polowki obranych gruszek bez gniazd nasiennych i gotowac az beda mieciutkie - okolo 15 minut. Wystudzic w syropie - dalej jak powyzej.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
No pewnie, ze za duzo
icon_sad.gif
Strasznie mi przykro joanno, :oops: ze wczesniej nie zauwazylam tego bledu - powinno byc 125g masla, juz ide poprawiac...

No i co teraz bedzie z tym ciastem w lodowce????
icon_sad.gif
icon_sad.gif


Bardzo mi glupio, naprawde :oops:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Bede mocno trzymac kciuki, zeby cos z tego ciasta wyszlo joanno
icon_smile.gif
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Moze to glupie pytanie, ale czy musza byc gruszki z puszki ? Nie moga 'zywe' ?
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
joanno - kamien z serca, ze chociaz cos zjadliwego z niej wyszlo
icon_smile.gif


JotHa - jak najbardziej moga byc swieze
icon_smile.gif
Ten przepis wklepalam bo ktos poszukiwal przepisu na zuzycie gruszek z puszki wlasnie ;)
 

KASIA.B

Member
Lut 13, 2006
201
0
0
a to moja tarta z gruszkami, wczoraj piekłam :mrgreen:
Tarta z gruszkami


Ciasto:
225g mąki, 2 żółtka, 75g cukru pudru, cukier waniliowy, 150g masła, szczypta soli.
Żółtka zmiksować z cukrami i solą na na gładką masę, dodać połowę mąki i ucierać parę minut, wsypac resztę mąki i zagnieść miękkie ciasto. Na godzinkę, dwie do lodówki. Wylepić formę, nakłuć ciasto widelcem, podpiec na złoto.

Gruszki obrać, podzielić na ćwiartki skropić sokiem z połowy cytryny.

Krem:
Zmiksować 3 jajka z 100g cukru pudru, 1/8l śmietany, sokiem z połowy cytryny i skórką otartą z całej cytryny. Wlać 2 łyżki wódki i 2 krople esencji migdałowej. Dodać 50g płatków migdałowych migdałowych wymieszać.

Na podpieczonym, ciepławym cieście rozłożyć gruszki, zalać polewą i piec w 190 st około 20 min. Ciepłe posypać cukrem kryształem, albo cukrem pudrem.
Podawać najlepiej lekko ciepłe, z lodami waniliowymi albo bitą śmietaną.

Nigdy :cry: nie schudnę do wiosny...