Czekoladowe całuski

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
czekoladowecauskiaqn2.jpg


składniki
1 tabliczka gorzkiej czekolady
1/2 kostki masła
1/2 szkl. cukru
2 żółtka
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 szkl. mąki
1 szczypta soli

sposób przygotowania
W miseczce rozpuścić i ostudzić czekoladę, ubić mikserem z cukrem i żółtkami. Masło rozetrzeć z mąką i proszkiem do pieczenia, dodać resztę składników i wyrobić ciasto ręką. Po godzinnym pobycie w lodówce ciasto partiami rozwałkowywać i wycinać foremką serduszka. Piec ok. 15-30 min w temp. dostosowanej do piekarnika.
Po ostygnięciu posmarować rozpuszczoną z łyżką śmietanki czekoladą deserową lub posypać lekko cukrem pudrem.

Przepis pochodzi z mojej ukochanej książki "Całuski pani Darling" M. Musierowicz, został jednak znacznie zmodyfikowany przeze mnie
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Ciasteczka można przełożyć masą kokosową.

dsc09459ccln5.png


składniki:
1/2 kostki masła
1/4 szklanki cukru
1 op. wiórków kokosowych
1/4 szklanki mleka
2 szklanki mleka w proszku

Zagotować masło, cukier i mleko. Wsypać wiórki i przesiane mleko w proszku. Ciepłą masą przekładać ciasteczka.
Zamiast wiórków można dodać łyżkę kakao.

Resztką masy można przełożyć wafelki.

dsc09465ccgv0.png
 

inga_xx

Member
Maj 19, 2007
1,500
0
0
Naszlo mnie na cos czekoladowego...
Te ciasteczka, Paulinko, sa z takich bardziej kruchych, miekkich, sucharkowych, piaskowych... ?
Jakos wyobrazni mi brakuje chyba ;)
I czy dla wielbicieli slodkich slodkosci lepiej z mleczna czekolada, ew. deserowa, czy to juz ulepek bedzie nie do przelkniecia?

Aha, jeszcze 1 pytanie: jakie opakowanie wiorek masz na mysli? 100 gram?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
mi wyszły... "twardo-miękkie" ;)
baaardzo delikatne zaraz po upieczeniu, później stwardniały, ale nie kruszyły się i nie były sucharkowe... nie rozsypuja się, piaskowe nie
icon_smile.gif
w sumie dość zwarte, ale raczej miękkie
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Inga, wiórki tak z 90-100 g, nie ma to większego znaczenia
icon_smile.gif


A ciasteczka są kruche, takie sypkie raczej, na pewno nie z tych puchatych mięciutkich.
Z inną czekoladą niż gorzka nie robiłam, w ogole nigdy nie piekłam ciast czekoladowych z mleczną czekoladą, myślę że tu nie chodzi tylko o poziom słodyczy ale przede wszystkim zawartość kakao i taki klasyczny, wytrawny aromat gorzkiej czekolady. Bo ciasteczka i tak słodkie są.
 

inga_xx

Member
Maj 19, 2007
1,500
0
0
Paulinko, bardzo smakowite te ciastka.
Czesc zrobilam takich lysych, a czesc obtoczylam w czekoladzie i wiorkach. Na robienie masy tym razem zabraklo mi cierpliwosci ;)
Tylko pieklam je 15 mniut. Surowe nie sa, wiec to chyba zalezy od piekarnika..
Dziekuje za przepis i polecam go innym
icon_smile.gif